Skip to content

شرایط سنی پذیرش پزشکی در ترکیه

 بدون نگرانی از شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه، رویای خود را محقق کنید

ترکیه به عنوان یک کشور مهاجر و رو به ترقی، برای افرادی که تمایل به ادامه تحصیل در رشته پزشکی دارند، یکی از گزینه های مناسب برای بررسی است.  این کشور ارائه دهنده خدمات نوین آموزش پزشکی و خدمات درمانی پیشرفته و متمایز از محبوب ترین مقاصد تحصیلی در حوزه بین المللی می باشد. وجود دانشگاه های متعدد که پزشکی را به زبان انگلیسی تدریس می کنند بر این محبوبیت افزوده است. با توجه به تعداد زیاد دانشگاه هایی که رشته پزشکی را ارائه می دهند. با ما همرا باشید تا شرایط سنی پذیرش پزشکی در ترکیه را در ادامه توضیح دهیم. 

علاقمندان این رشته از سراسر جهان، متقاضی پذیرش در دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه هستند. به همین دلیل پرداختن به شرایط و قوانین آن ها، ضروری است. یکی از مواردی که برای انتخاب دانشگاه مهم است اطلاع از شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه است. شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه، سختگیرانه نبوده و سن جزء فاکتورهای ضروری دانشگاه ها، برای پذیرش دانشجو از عرصه بین المللی نمی باشد. بنابراین دانشجویان و متقاضیان سراسر جهان می توانند بدون نگرانی از شرایط سنی برای پذیرش پزشکی در ترکیه، این رویای دیرینه را محقق کنند. 

چرا دانشگاه های ترکیه برای رشته پزشکی گزینه خوبی هستند؟

از سال 2001 میلادی سیستم آموزشی ترکیه تغییر کرد و به سیستم آموزشی اتحادیه اروپا پیوست. به همین دلیل مدارک تحصیلی که از دانشگاه های ترکیه صادر می شوند، مورد قبول و تایید اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی قرا گرفت. با توجه به اینکه ترکیه ارتباط خود را با کشورهای دیگر بیشتر کرده است، ارتباط علمی و دانشگاهی میان ترکیه و کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز بیشتر شده و دانشگاه های ترکیه همکاری علمی با دیگر دانشگاه های معتبر دارند. 

در نتیجه اساتید بین المللی برای تدریس در دانشگاه های ترکیه شرکت می کنند.  داشتن بهترین امکانات و تجهیزات برای تحصیل و فناوری پیشرفته پزشکی و ارائه بودجه مناسب در تحقیقات پزشکی و عدم سختگیری در شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه از شهرت های این کشور می باشد. با توجه به ارتباطات  ترکیه با جامعه علمی این امکان برای دانشجویان فراهم شده تا در پروژه های دانشگاه های برتر جهان شرکت کنند. با توجه به این موارد و نزدیکی ترکیه به ایران، دانشگاه های ترکیه از بهترین انتخاب ها برای ادامه تحصیل در ترکیه به خصوص در رشته پزشکی می باشد. 

کشور ترکیه منابع لازم برای تبدیل شدن به یک کشور پیشرو در زمینه پزشکی را دارد. بنابراین همه این موارد ذکر شده در کنار مناسب بودن محدودیت های شرایط سنی برای پذیرش پزشکی در ترکیه، این کشور را به مقصدی محبوب در میان دانشجویان بین المللی بدل کرده است. 

شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه
برای اطلاع از شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه با مشاوران ما تماس بگیرید

چه ملزوماتی برای تحصیل پزشکی در ترکیه وجود دارد؟

از رایج ترین مدارک مورد نیاز، مدرک هویت، گذرنامه، مدرک دیپلم دبیرستان، نمرات خوب در درس های فیزیک، زیست، شیمی و ریاضی، انگیزه نامه، گواهی قبولی در آزمون های ورودی، ویزای دانشجویی و هزینه های پذیرش می باشد. همچنین باید توجه داشت که شرکت در آزمون SAT برای دانشجویان انتقالی و ارائه مدرک زبان انگلیسی برای دانشجویان غیر انگلیسی زبان ضروری می باشد. اگرچه شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه سختگیرانه نمی باشد اما در یک شرایط یکسان با نمره های مشابه در آزمون های ورودی، الویت با متقاضی کم سن تر می باشد بنابراین شرایط سنی برای پذیرش پزشکی در ترکیه به صورت غیرمستقیم موثر است. 

شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه
نبود شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه برای دانشجویان خارجی یک مزیت است

کدام دانشگاه ها برای پزشکی پذیرش می کنند؟

در ترکیه بیش از 50 دانشکده پزشکی برقرار است که دانشگاه آنکارا، دانشکده پزشکی دانشگاه دوکوز ایلول و دانشکده پزشکی دانشگاه پاموکاله از دانشگاه های با سیستم آموزشی مدرن می باشند. برای ثبت نام در رشته پزشکی انتخاب های متعددی وجود دارند. بنابر شرایط خود، از جمله معدل و شرایط مالی، می توانید از بین دانشگاه های دولتی و خصوصی، دانشگاه مورد نظرتان را انتخاب کنید. 

سایت myTopSchools که به معرفی دانشگاه های برتر جهان می پردازد، ده دانشگاه ترکیه که برای تحصیل در رشته پزشکی برای سپتامبر 2022 گزینه های بهتری هستند را اینگونه معرفی می کند. 

  • Sabanci university
  • Koc university
  • Bilkent university
  • Bodgazici University
  • Hacettepe University
  • Istanbul technical university
  • METU Middle East Technical University
  • Atilim University
  • Erciyes University
  • Gebze Technological University

شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه بر چه اساسی است؟

بیشتر دانشگاه های خارجی برای پذیرش شرط سنی دارند. ترکیه برخلاف آن ها شرط سنی خاصی ندارد و این امکان برای همه متقاضیان هست تا برای پذیرش در دانشگاه مورد نظر خود اپلای کنند. حتی با وجود فاصله میان تحصیل، باز هم می توانید درخواست بدهید و این یکی از مزیت های دانشگاه های ترکیه محسوب می شود. اما در مورد سن باید به سه نکته توجه کنیم.

شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه
شرایط سنی برای تحصیل پزشکی در ترکیه در دانشگاه ITU

4 نکته مهم در مورد شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه

1-  آنکه داشتن مدرک دیپلم برای تحصیل در رشته پزشکی لازم است. 

2- دانشجویان خارجی، برای درخواست پذیرش در رشته پزشکی باید در یک سیستم امتحانی به نام YOS شرکت کنند. این امتحان از دو بخش ریاضی و هوش و هندسه و زبان ترکی گرفته می شود و برای شرکت در این امتحان باید سال آخر یا فارغ التحصیل دبیرستان باشید. البته برخی دانشگاه ها از سیستم دیگری به نام SAT  استفاده می کنند.

شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه
شرایط سنی برای پذیرش پزشکی در ترکیه  در دانشگاه سابانجی

3- با وجود سهل بودن شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه، به دلیل رقابت شدید برای ورود به دانشگاه های ترکیه، سن شما در پذیرش می تواند تاثیر بگذارد. به این معنا که اگر دو فرد برای یک دانشگاه اپلای کنند و نمره YOS آن ها هم یکسان باشد، احتمال قبولی برای فردی که سن کمتری دارد بیشتر است. به همین دلیل بهتر است زودتر اقدام کنید و از طرفی اگر سن شما بلاتر است سعی کنید در امتحان YOS نمره بالایی کسب کنید.

4- برای تحصیل پزشکی در ترکیه نیازی به یادگیری زبان ترکی ندارید 10 دانشگاه در این کشور، به تدریس انگلیسی پرداخته که همین مزیت در کنار عدم سختگیری در شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه، ادامه تحصیل در رشته های پزشکی را سهل کرده است. دانشگاه آنکارا یکی از مواردی است که دروس در آن به زبان انگلیسی تدریس می شوند. 

شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه
نمایی از دانشکده پزشکی دانشگاه آنکارا

مولفه های برنامه درسی پزشکی در ترکیه

به طور معمول سال های تحصیل پزشکی در ترکیه همانند دیگر کشورهای سراسر جهان 6 سال است که عمدتا سه سال اول بیشتر به دروس نظری و مبانی اساسی پزشکی پرداخته می شود در حالیکه دو سال بعدی مربوط به گذراندن دوره های کارآموزی و سال آخر صرفا برای دوران انترنی می باشد. با توجه به عدم محدودیت شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه، در هر سنی می توان این مراحل را گذراند. 

شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه
ترکیه مقصد تحصیل پزشکی

هزینه های تحصیل پزشکی در ترکیه چگونه است؟

با توجه به اینکه محدودیتی برای شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه به ویژه در بسترهای خصوصی وجود ندارد، این دانشگاه ها متقاضیان زیادی دارند. نرخ قیمت ها متناسب با نوع دانشگاه متغیر می باشد اما در یک محدوده کلی از 14000 دلار تا 27500 دلار می توان در نظر گرفت. در صورتی که می خواهید برای تحصیل در رشته پزشکی اقدام کنید و از شرایط سنی برای پذیرش پزشکی در ترکیه مطلع شوید، می توانید از طریق سایت نبولا آکادمی و مشاوره با متخصصان اطلاعات بیشتر را در رابطه با دانشگاه مورد نظر کسب کنید.

شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ترکیه مقصد بسیاری از مهاجرین تحصیلی از ایران و دیگر کشورهای جهان بوده و رتبه بالایی در جذب دانشجویان بین الملل دارد. با کامل ترین راهنمای آشنایی و تحصیل در ترکیه با نبولا آکادمی همراه باشید.

فرم سینگل بلاگ

هنوز نظری داده نشده است.


دیدگاه خود را وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *