Skip to content

آشنایی با سیستم آموزشی ترکیه

آشنایی با سیستم آموزشی ترکیه

اگر به تحصیل در ترکیه فکر می کنید، خواندن این مطلب برای شما از واجبات است! سیستم آموزشی ترکیه یکی از بهترین سیستم های آموزشی در جهان است. نظام آموزشی در کشور ترکیه چه امکانات و مزایایی را در اختیار دانشجویان خارجی قرار می دهد؟ مراحل سیستم آموزشی در این کشور به چه صورت است؟ چطور می توان در حین تحصیل در سیستم آموزشی کشور ترکیه، به کار پاره وقت نیز مشغول شد؟ پاسخ تمام سوالات شما اینجا است!

مزایای سیستم آموزشی کشور ترکیه

ترکیه یکی از غنی ترین نظام های آموزشی سراسر جهان را دارد! آیا می خواهید بدانید با تحصیل در ترکیه، نسبت به دیگر کشور ها چه مزایایی برای شما خواهد داشت؟ در ادامه می خوانیم:

کیفیت بالای سیستم آموزشی ترکیه

در ترکیه بیش از 206 دانشگاه خصوصی و دولتی وجود دارد. جالب است بدانید که ترکیه در جهان به عنوان یکی از کشور هایی که از سیستم آموزشی خوبی برخوردار هستند شناخته می شود. مدارک دانشگاهی ترکیه در تمام کشور های اروپایی به رسمیت شناخته می شوند و معتبر به حساب می آیند. به علاوه،  سیستم آموزشی ترکیه مجهز به مدرسان بسیار خوب، و برنامه های درسی متنوع است. به علاوه، جالب است بدانید که نظام آموزشی در کشور ترکیه، با استاندارد های تحصیلات عالیه اروپا مطابقت دارد.  

فضای آموزشی شاد و پویا

در سیستم آموزشی ترکیه، فضاهای اجتماعی زیادی برای دانشجویان در نظر گرفته شده است: از جمله کلوپ های دانشجویی گوناگون، سینما های دانشجویی، رستوران ها، و مراکز تفریحی دیگری که به طور خاص برای دانشجویان هستند. بسیاری اوقات دانشجویان برای استفاده از چنین فضاهای تفریحی، شامل تخفیف می شوند. یکی از مزایای بسیار شیرین تحصیل در سیستم آموزشی کشور ترکیه، این است که دانشجویان می توانند در چنین فضاهایی شرکت کنند. به این صورت که، علاوه بر تحصیل می توانند از روابط اجتماعی با هم سن و سالان خود لذت ببرند. قطعا از اقامت تحصیلی تان در ترکیه لذت خواهید برد! 

سیستم آموزشی ترکیه
مزایای سیستم آموزشی ترکیه

فرهنگ بالای مردم ترکیه

قطعا شما هم دوست دارید در کشوری تحصیل کنید که مردم آن، نسبت به افراد خارجی پذیرا باشند. در این صورت، ترکیه گزینه ای بسیار عالی برای شما است. مردم محلی ترکیه نسبت به افراد خارجی رفتاری دوستانه و پذیرا دارند. بسیاری اوقات مردم ترکیه با خوشحالی غذاها و سنت های کشور خود را با افراد خارجی به اشتراک می گذارند. بنابراین، به عنوان یک خارجی در این کشور با تبعیض روبرو نخواهید شد و احساس راحتی خواهید داشت.

سیستم آموزشی ترکیه
دانشگاه های ترکیه

یادگیری آسان زبان ترکی

زبان ترکی از آن دسته زبان هایی است که یادگیری آن برای ایرانیان آسان است. بسیاری اوقات زمانی که کلمات زبان ترکی را می شنوید، به گوش تان آشنا خواهد بود. بنابراین یادگیری زبان ترکی، نسبت به بسیاری از زبان ها، برای ایرانیان بسیار راحت تر است. یکی از مزایای تحصیل در سیستم آموزشی ترکیه این است که فضاهای تفریحی و اجتماعی زیادی برای دانشجویان وجود دارد. به شما پیشنهاد می کنیم که تا حد امکان در چنین فضاهایی شرکت کنید. به این صورت، در طی ارتباطات تان با مردم محلی، به راحتی می توانید زبان تان را هم تقویت کنید. 

هزینه تحصیلی کم و مقرون به صرفه

هزینه های اقامت در ترکیه، نسبت به دیگر کشور های اروپایی، ارزان تر و مقرون به صرفه تر است. حمل و نقل؛ غذا و تفریحات نیز در این کشور نسبت به بسیاری از کشور های خارجی ارزان قیمت تر هستند. بنابراین می توانید با صرف هزینه کم، از تحصیل در سیستم آموزشی ترکیه و اقامت در این کشور لذت ببرید. 

فرصت های کاری در حین تحصیل

پس از فارغ التحصیلی، فرصت های کاری بسیاری برای فارغ التحصیلان خارجی که در سیستم آموزشی ترکیه تحصیل کرده اند، وجود دارد. زمانی که اسناد مربوطه، مجوز کاری، و مدرک تحصیلی تان را داشته باشید، استخدام شدن در ترکیه آسان است. مجوز کاری معمولا یک ساله است اما می تواند تا سه سال هم تمدید شود.  

تنوع رشته های تحصیلی دانشگاه های ترکیه

آیا از عدم تنوع رشته های تحصیلی شکایتمند هستید؟ آیا هنوز هم مطمئن نیستید که چه رشته ای برای شما مناسب است؟ سیستم آموزشی ترکیه، پر از تنوع در رشته های تحصیلی است! (بیش از 60،000 دوره گوناگون). بنابراین دست شما برای انتخاب رشته کاملا باز است. می توانید بنا به علاقه و هدف تان، دوره مناسب خود را انتخاب کنید. حتی اگر در حال حاضر مطمئن نیستید که می خواهید در چه رشته ای تحصیل کنید، باز هم جای نگرانی نیست. چرا که به علت تنوع رشته های درسی در سیستم آموزشی کشور ترکیه، قطعا می توانید به راحتی رشته ای را پیدا کنید که برای شما مناسب باشد.

اقامت مقرون به صرفه در کشور ترکیه

اکثر دانشگاه ها در سیستم آموزشی ترکیه، محل اقامتی در محوطه دانشگاه را به دانشجویان (چه خارجی و چه محلی) اختصاص می دهند. خوابگاه های متعددی برای دانشجویان وجود دارند که قیمت مقرون به صرفه ای نیز دارند. به طور متوسط، یک دانشجوی خارجی در نظام آموزشی در کشور ترکیه، مبلغی حدود 50 تا 300 دلار در ماه را به اقامت خود اختصاص می دهد.

سیستم آموزشی ترکیه
همه چیز درباره سیستم آموزشی ترکیه

لذت بردن از تنوع زیاد جاذبه های توریستی

آیا به دنبال کشوری هستید که علاوه بر تحصیلات عالیه، لذت دیدن جاذبه های بسیار را هم به شما هدیه دهد؟ ترکیه سرشار از زیبایی های طبیعی است! در طول تحصیل خود در ترکیه، می توانید از جاذبه های توریستی بسیار این کشور دیدن کنید. مطمئن باشید که در آینده از این تجربه، به عنوان یکی از بهترین تجارب زندگی تان یاد خواهید کرد. 

مراحل تحصیل در سیستم آموزشی ترکیه

نظام آموزشی در کشور ترکیه، بر اساس مراحل زیر پایه ریزی شده است:

  1. تحصیلات پیش از مدرسه: تحصیلات پیش دبستانی برای کودکان 6 ساله یا زیر 6 سال، اختیاری است.
  2. تحصیلات ابتدایی: در سیستم آموزشی کشور ترکیه، کودکان 6 تا 14 ساله به مدت 8 سال تحصیلات اجباری و رایگان ابتدایی را می گذرانند. (5 سال تحصیلات ابتدایی اولیه، 3 سال تحصیلات ابتدایی ثانویه)
  3. تحصیلات ثانویه: نوجوانان 15 تا 17/18 سال در ترکیه به مدت 4 سال تحصیلات ثانویه (دبیرستانی/ یا فنی و حرفه ای) را می گذرانند. اکثر دبیرستان ها در سیستم آموزشی ترکیه دولتی هستند و خدمات رایگان ارائه می دهند.
  4. تحصیلات عالیه: 4 سال تحصیلات دانشگاهی، یا 2 سال تحصیلات فنی و حرفه ای در مراتب بالا تر. برخی از مدارس ترکیه، یک سال اضافی نیز به آموزش زبان اختصاص می دهند. در شرایط عادی، دریافت PhD در این مرحله 3-5 سال زمان می برد. 
سیستم آموزشی ترکیه
نظام آموزشی در کشور ترکیه

توجه بالای دولت ترکیه به سیستم آموزشی

یک نکته بسیار جالب: ترکیه بیشترین بودجه کشوری را به سیستم آموزشی اختصاص می دهد! بنابراین تعجبی هم ندارد که سیستم آموزشی ترکیه یکی از بهترین سیستم های آموزشی در جهان محسوب می شود. تنها در طول 4 سال، بین سال های 2011 تا 2014، بودجه ای که به سیستم آموزشی کشور ترکیه اختصاص داده می شد، 54% افزایش یافت. به طور کلی “تحصیل” و “سلامت” اولویت های این کشور در تخصیص بودجه هستند. 

بهترین شهرها برای تحصیل در ترکیه

در بسیاری از شهر های ترکیه می توانید به عنوان یک دانشجوی خارجی مشغول به تحصیل در سیستم آموزشی ترکیه شوید. ساکاریا، آنتالیا، ازمیر، آنکارا و استانبول از جمله محبوب ترین شهر های ترکیه در بین دانشجویان هستند. چرا که:

  • این شهر ها، بیشترین و بهترین امکانات و گزینه ها را در اختیار دانشجویان بین المللی در ترکیه می گذارند. 
  • به علاوه، دانشگاه های این شهر ها، بیشترین میزان دانشجوی بین المللی را دارد. 
  • دانشگاه های این شهر ها برنامه های آماده سازی برای دانشجویان خارجی نیز ارائه می دهند. به این صورت می توانید با آمادگی بیشتری از تمام لحاظ، و با آشنایی بیشتری وارد دانشگاه های ترکیه شوید. 
سیستم آموزشی ترکیه
تحصیل در سیستم آموزشی ترکیه

شرایط کاری برای دانشجویان سیستم آموزشی کشور ترکیه (در حین تحصیل)

بنا به بند 41 (1) از قانون ترکیه، دانشجویان دوره کارشناسی، فوق لیسانس، و دکترا در سیستم آموزشی ترکیه می توانند در صورت دریافت مجوز کار، به کار در این کشور مشغول شوند (در حین تحصیل). اما دانشجویان رده های پایین تر، پس از 1 سال تحصیل می توانند مجوز کار دریافت کرده و در کنار تحصیل، به کار نیز بپردازند.

انواع کار دانشجویی در ترکیه

 در صورتی که  شرایط فوق را داشته باشید، می توانید در کنار تحصیل به شغل های متعددی مشغول شوید. از جمله:

ترجمه

مهارت ترجمه در کشور ترکیه، مهارتی ارزشمند است. به عنوان یک دانشجوی خارجی در سیستم آموزشی ترکیه، شما می توانید حداقل به دو زبان صحبت کنید. (زبان مادری خودتان و زبان ترکی). اگر به زبان انگلیسی هم تسلط دارید، چه بهتر! بنابراین می توانید به عنوان یک مترجم پاره وقت یا یک مترجم فریلنسر مشغول به کار شوید. مدرک زبان خود را دریافت کنید و سپس CV خود را به کمپانی های ترجمه بفرستید. به این صورت می توانید به سرعت یک شغل نیمه وقت در این زمینه دریافت کنید.

سیستم آموزشی ترکیه
تحصیلات عالیه در سیستم آموزشی ترکیه

دستیار خدمات پزشکی

ترکیه بودجه زیادی به سلامت و درمان اختصاص می دهد. به همین خاطر، بسیاری از افراد از سراسر جهان برای دریافت خدمات پزشکی به این کشور سفر می کنند. به عنوان یک دانشجوی خارجی در سیستم آموزشی ترکیه، می توانید در بیمارستان ها و کلینیک های خصوصی به عنوان دستیار مشغول به کار شوید. وظایف شما در این شغل شامل خوش آمد گویی به بیماران، ترجمه برای دکتر ها و ارائه ترجمه های کتبی برای اسناد می باشد. به خصوص اگر در شیفت شب کار کنید، می توانید حقوق خوبی از این شغل نیمه وقت دریافت کنید.

سیستم آموزشی ترکیه
نکات بسیار مهم در مورد سیستم آموزشی تر

دستیار فروش و تجارت بین المللی

بسیاری از کمپانی ها در ترکیه، خواستار نیرو های تحصیل کرده، جوان و با انگیزه هستند تا به آن ها در فروش شان کمک کنند. ترکیه صد ها هزار توریست از سراسر جهان دریافت می کند. تجارت های بین المللی، واردات و صادرات یکی از منابع اصلی درآمد این کشور هستند. به همین دلیل شما می توانید به عنوان یک دانشجوی خارجی در سیستم آموزشی ترکیه، به راحتی در این شغل استخدام شوید. جواب دادن به تلفن ها، ایمیل ها و شاید دیجیتال مارکتینگ از وظایف شما در این شغل خواهند بود. 

تحقیقات آکادمیک

بسیاری از دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در ترکیه، به دنبال دانشجویانی با پیشینه های فرهنگی گوناگون و تحصیلات عالیه هستند. اگر دانشجوی فوق لیسانس یا PhD در سیستم آموزشی ترکیه هستید، می توانید به راحتی در بخش تحقیقات مشغول به کار شوید. کمپانی های تبلیغاتی زیادی نیز دانشجویان خارجی را در بخش تحقیقات استخدام می کنند. 

تدریس

آیا  در نواختن یک ساز، نقاشی، یا زبان هایی مثل انگلیسی، عربی و فرانسوی مهارت دارید؟ آیا فیزیک و ریاضی تان خوب است؟ در این صورت حتما می توانید به عنوان یک فریلنسر تدریس کنید. پلتفرم های فریلنسری بسیاری در ترکیه وجود دارند. می توانید به عنوان یک دانشجوی خارجی در سیستم آموزشی ترکیه، از طریق این پلتفرم ها مشغول به کار شوید. 

سیستم آموزشی ترکیه
دانشگاه زیبای ترکیه

موزه ها، گالری های هنری و آرشیو ها

پیشینه تحصیلات و زبان شما می تواند به شما در دریافت شغلی در گالری های هنری، موزه ها و کتابخانه ها کمک کند. برای مثال، اگر دانشجوی تاریخ هنر در سیستم آموزشی ترکیه هستید، می توانید در موزه ها و گالری های هنری استخدام شوید. سازمان ها و کمپانی های بسیاری نیز نیرو های پاره وقتی را به جهت مرتب کردن آرشیو ها یا انتقال داده ها به یک پلتفرم دیجیتال استخدام می کنند. اگر در زمینه کامپیوتر دانش نسبی داشته باشید، می توانید به راحتی در چنین شغلی استخدام شوید.

سیستم آموزشی ترکیه
شغل های پاره وقت برای دانشجویان سیستم اموزشی ترکیه

جامعه مدنی و ان جی او ها

صد ها سازمان مدنی در تمام شهر های ترکیه فعال هستند. کار کردن با ان جی او ها تجربه ای بسیار عالی، آموزنده و لذتبخش است. می توانید با استفاده از پیشینه فرهنگی و تحصیلاتی خود، به راحتی برای چنین شغل هایی اپلای کنید. دانشجویان فارسی زبان می توانند به عنوان مترجم نیز در این موسسات مشغول به کار شوند. 

 فرضت های شغلی پاره وقت دیگری نیز برای دانشجویان خارجی در سیستم آموزشی ترکیه موجود است. از شغل هایی مانند پرستار کودک گرفته، تا پیشخدمت، مسئول پذیرش و … . تجربه کار در کنار تحصیل در ترکیه، تجربه ای بسیار غنی و جالب برای دانشجویان خارجی خواهد بود. 

آموزش در کشور ترکیه با نبولا آکادمی

نبولا آکادمی اینجا است تا تحصیل در ترکیه را از همیشه برای شما آسان تر کند! اگر تا به حال به تحصیل به عنوان یک فرآیند خسته کننده نگاه می کرده اید، تحصیل در سیستم آموزشی ترکیه می تواند نگاه تان را به کلی تغییر دهد. با ما در نبولا آکادمی تماس بگیرید تا مشاورین ما با صبر و حوصله، پاسخگوی تمام سوالات شما باشند. 

تحصیل در ترکیه

ترکیه مقصد بسیاری از مهاجرین تحصیلی از ایران و دیگر کشورهای جهان بوده و رتبه بالایی در جذب دانشجویان بین الملل دارد. با کامل ترین راهنمای آشنایی و تحصیل در ترکیه با نبولا آکادمی همراه باشید.

فرم سینگل بلاگ

هنوز نظری داده نشده است.


دیدگاه خود را وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *