Skip to content

راهنمای کامل آزمون یوس ترکیه YOS

راهنمای کامل آزمون یوس ترکیه

 

آزمون یوس ترکیه یک آزمون ورودی مختص دانشجویان بین المللی است که قصد تحصیل در ترکیه را دارند. با شرکت در این آزمون مهم و ارزشمند، دانشجویان از امکاناتی برخوردار خواهند شد که اجازه تحصیل در مبانی همچون روانشناسی، داروسازی، پزشکی، حقوق، معماری و غیره را خواهند داشت. شرکت در آزمون YOS چه شرایطی دارد؟ این آزمون به چه زبانی برگزار می گردد؟ چه افرادی می توانند در آن شرکت کنند؟ برای دریافت تمامی پرسش های خود در ادامه با نبولا آکادمی همراه باشید تا به بایدها و نبایدهای این آزمون بپردازیم. 

آزمون یوس
آزمون یوس ترکیه برای دانشجویان بین المللی

آزمون یوس ترکیه YOS چیست؟

آزمون یوس ترکیه یکی از با اهمیت ترین آزمون ها برای دانشجویان خارجی بوده و شرط قبولی در دانشگاه های دولتی و خصوصی این کشور به دست آوردن نمره قابل قبول در این آزمون است. هرچند برخی از دانشگاه های خصوصی با ارائه مدارک لازم نیز به پذیرش دانشجویان می پردازند. در رابطه با نحوه آزمون باید بگوییم که معمولا در اکثر امتحانات 80 سؤال درج می شود که 45 سؤال برای سنجش IQ و سؤال باقی مانده نیز به مباحث ریاضی مربوط می گردد. 

لازم است به حضورتان برسانیم که قبولی در آزمون یوس ترکیه به مدت 2 سال اعتبار داشته و اگر در طول این دوره نتوانید شرایط تحصیل خود را فراهم آورید، نیاز به آزمون مجدد خواهید داشت. اگر به دنبال ترسیم آینده ای بهتر برای خود هستید و مشتاق قبولی در دانشگاه های عالی ترکیه می باشید، باید بدانید که اولین قدم تحصیل در این کشور شرکت در دوره آزمون یوس ترکیه است. 

آزمون یوس
آزمون یوس ترکیه شرط قبولی در ترکیه

درجه سختی آزمون YÖS تا چه حد می باشد؟

قابل توجه آن دسته از عزیزانی که در رابطه با نحوه برگزاری آزمون یوس ترکیه سؤال دارند باید بگوییم که این آزمون خیلی هم سخت نبوده و سؤالات از منابع مربوطه هستند. اگر قبل از بارگذاری امتحان بر سؤالات تسلط داشته باشید، ما به شما قول نمره خوبی را می دهیم. البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که درجه سختی هر آزمون در دانشگاه های مختلف متفاوت است.

آزمون یوس ترکیه به چه نوع زبان رسمی برگزار می گردد؟

اصلاً نیازی نیست که در رابطه با زبان آزمون یوس ترکیه نگرانی در دل خود راه دهید. این آموزش در انواع زبان ها همچون فارسی، ترکی، انگلیسی، عربی و … برگزار می گردد. البته بیشتر سؤالات آن با زبان ترکی نگاشته شده اند که بهتر است به تقویت زبان ترکی خود نیز بپردازید. هر چند بخش زیادی از امتحان که به سؤالات ریاضی اختصاص داده شده است، نیازی به زبان نداشته و فقط کافی است که مهارت و توانایی های خود را پیاده کنید.

آزمون یوس
زبان رسمی آزمون یوس ترکیه

سوالات آزمون YÖS دارای چه بخش هایی می باشد؟

این توصیه از مشاوران ما را فراموش نکنید که شرط اصلی قبولی در هر آزمونی اطلاع داشتن از شرایط و نحوه طرح سؤالات آزمون است. سرفصل سؤالات آزمون YÖS ترکیه از سه مبحث سؤالات هوش، مهندسی و ریاضی تشکیل شده است. آزمون یوس ترکیه که دارای 80 تا 100 سؤال است، دارای 100 نمره می باشد.

 1. سؤالات تست هوش

معمولا 40 تا 50 درصد سؤالات را تست هوش تشکیل داده است. البته هر فردی با هوش معمولی نیز می تواند پاسخگوی تمامی سؤالات باشد به شرطی که از قبل خود را برای امتحان با تمرین و تکرار آماده کرده باشد. 

 1. سؤالات ریاضی

هر مبحثی که شما در طول دوران تحصیلی خود در دوره دبیرستان آموزش دیده اید را می توانید در آزمون یوس ترکیه مشاهده کنید. سؤالاتی که از توابع، مثلثات و لگاریتم شروع و به سمت مشتقات و انتگرال ها و … پایان می یابند. این سؤالات 30 تا 40 درصد از سهم آزمون را به خود اختصاص داده اند و با مطالعه منابع اصلی این آزمون می توانید با موفقیت از آن عبور کنید.

 1. سوالات مهندسی

آزمون یوس ترکیه از بخش دیگری که در کل 10 تا 15 سؤال هستند، برخوردار می گردد که مباحث هندسی، زوایا، دایره ها، مثلث ها و .. را به تصویر می کشد. البته به دلیل اینکه این بخش سؤالات کمی را در خود گنجانده، ممکن است که مطالعه آن ها نادیده گرفته شود. هرگز این اشتباه را نکنید. برای قبولی در آزمون YOS ترکیه شما به هر سه بخش احتیاج دارید.

آزمون یوس
بخش های مختلف سوالات آزمون YÖS

مقاله پیشنهادی:آزمون تومر و آزمون آلس کلیک نمایید.

چه کسانی اجازه شرکت در آزمون یوس را دارند؟

خوشبختانه شرکت در آزمون یوس ترکیه با محدودیت سنی همراه نبوده و هر فردی که دیپلم نظام جدید و یا نظام قدیم خود را دریافت کرده باشد می تواند برای ادامه تحصیل به این کشور زیبا با امکانات بالقوه مهاجرت نماید. بنابراین تا پایان دوره دبیرستان امکان شرکت در آزمون YOS ترکیه فراهم است.

مراحل ثبت نام در آزمون YÖS

یکی از ساده ترین راهکارها جهت ثبت نام و شرکت در آزمون YÖS از طریق اینترنتی است که به شرح زیر می باشد:

 • وارد سایت دانشگاهی که مدنظر دارید، شوید.
 • دفترچه آزمون را مطالعه کنید و محل برگزاری آزمون را بدانید.
 • اطلاعاتی که دانشگاه از شما درخواست کرده است را تکمیل کنید.
 • هزینه مربوط به آزمون یوس ترکیه را پرداخت نمایید.
 • حال می توانید زمان مشخص شده را مشاهده کنید و خود را برای مهاجرت به ترکیه آماده نمایید.

میزان هزینه جهت شرکت در آزمون YÖS

میزان هزینه شرکت در آزمون YÖS بستگی به نوع دانشگاه شما اعم از دولتی و خصوصی دارد. اگر تحصیل در دانشگاه های دولتی انتخاب شماست، می بایست مبلغی حدود 400 لیر پرداخت کنید. برخی از دانشگاه های خصوصی هزینه ای بابت شرکت در آزمون نمی گیرند و برخی دیگر هم مبالغ کمتری دریافت می کنند. بنابراین هزینه جهت شرکت در آزمون YÖS بستگی به انتخاب دانشگاه شما دارد. 

C:\Users\M&M\Desktop\تحصیل-در-ترکیه.jpg
هزینه جهت شرکت در آزمون YÖS

مراحل شرکت در آزمون یوس ترکیه

قبل از اینکه تصمیم داشته باشید در آزمون یوس ترکیه شرکت کنید، ابتدا باید با شرایط و مراحل قبل آزمون به خوبی آشنا باشید.

 1. مراحل پیش ثبت نام

در مرحله پیش ثبت نام شما باید یک آدرس ایمیل معتبر برای خود داشته باشید و با ورود به سایت دانشگاه فرم ثبت نام را تکمیل و ارسال نمایید و شهر مورد نظر خود را انتخاب می نمایید. علاوه بر آن نیاز است تا پاسپورت خود را نیز به صورت اسکن شده آپلود کنید. زمانی که تمامی اطلاعات و فرم درخواست را تکمیل نمودید، دکمه ارسال را بر می گزینید و پس از آن کدی به شما ارسال شده و حساب کاربری در دانشگاه راه اندازی می شود.

 1. ثبت نام در آزمون یوس ترکیه

بعد از اینکه جهت شرکت در آزمون یوس ترکیه مراحل بالا را با موفقیت گذراندید، نوبت به ثبت نام خود آزمون می رسد. شما می بایست در سیستم دانشگاه مربوطه که از طرف خود سازمان ارسال می شود ثبت نام کرده و وارد قسمت  Aday Sistemi  شوید و اطلاعات لازم را تکمیل کنید. حال نوبت به پرداخت هزینه می رسد که پس از پرداخت، پیام تأییدیه را دریافت خواهید کرد.

 1. شرکت در آزمون

بعد از ثبت نام شما می توانید تاریخ و روز آزمون خود را چک کنید. برای دریافت کارت آزمون به شما ایمیلی ارسال می گردد. کارت را چاپ کرده و در هنگام روز آزمون یوس ترکیه با خود به همراه داشته باشید.

image 36
شرکت در آزمون یوس ترکیه

مدارک مورد نیاز برای شرکت در آزمون یوس ترکیه

مدارکی که شما عزیزان علاقه مند به تحصیل در کشور ترکیه برای آزمون YÖS نیاز دارید، شامل موارد درج شده در زیر هستند:

 • تمام کارنامه های دوران تحصیلی دبیرستان
 • مدرک دیپلم و گواهی اشتغال به تحصیل سال سوم دبیرستان
 • رسید مربوط به پرداخت هزینه ثبت نام
 • عکس و پاسپورت معتبر
 • اخذ مدرک پیش دانشگاهی

حداقل نمره برای قبولی در آزمون یوس ترکیه

همانطور که در طول این مقاله اشاره نمودیم، جمع کل نمرات در آزمون یوس ترکیه 100 می باشد که دانشجویان می توانند با اخذ نمره 50 نیز مورد قبول در دانشگاه باشند. اگر نمره پایین تر از 50 باشد، حق انتخاب رشته در هیچ کدام از دانشگاه ها را نخواهید داشت. البته رشته های پرطرفداری همچون پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی حداقل جمع نمرات باید به 90 برسد. در کل حداقل نمره برای قبولی در آزمون یوس ترکیه بستگی به دانشگاهی دارد که انتخاب کرده اید. 

آیا امکان شرکت در آزمون یوس در ایران نیز وجود دارد؟

یک خبر بسیار عالی برای افرادی که در حال حاضر شرایط رفتن به ترکیه و یا پرداخت هزینه های رفت و آمد را ندارند، این است که داوطلبان می توانند در خود ایران نیز در آزمون یوس شرکت نمایند. درجه سختی و آسانی این آزمون هیچ تفاوتی با کشور ترکیه ندارد و نتایج آزمون نیز از اعتبار یکسانی برخوردار هستند. تنها مزیتی که این فرصت برای شما ایجاد می نماید، صرفه جویی در هزینه ها و آزمون در داخل خود کشورمان است. 

C:\Users\M&M\Desktop\Düzce-Üniversitesi.jpg
شرکت در آزمون یوس در ایران

مهم ترین قدم جهت آمادگی برای YOS ترکیه

برای آمادگی جهت آزمون یوس ترکیه تسلط داشتن به مهارت های زبان ترکی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. برای اینکه بتوانید در برنامه‌های تحصیلی دانشگاه‌های این کشور به موفقیت روزافزونی دست پیدا کنید، لازم است، تسلط کافی بر زبان ملی کشور ترکیه داشته باشید. یک قسمت از آزمون یوس ترکیه مربوط به سنجش میزان زبان ترکی دانشجویانی است که اگر نتوانند حداقل نمره را در آن به دست بیاورند، یک سال قبل از اینکه به دانشگاه بروند، می بایست در کلاس های آموزش زبان ترکی دانشگاه شرکت کنند. ما در دوره های آموزشی YÖS با توجه به شرایط از پیش تعیین شده در نبولا آکادمی تمامی این آموزشات لازم را در اختیار کاربران قرار می دهیم.

شرایط شرکت در آزمون YOS ترکیه چگونه است؟

اولین شرط داوطلبانی که قصد دارند در آزمون YOS ترکیه به تحصیل بپردازند، فارغ التحصیل از دبیرستان یا مؤسسات آموزشی که با دبیرستان برابری می کنند، می باشد. حتی آن دسته از دانش آموزانی که سال آخر دبیرستان هستند هم اجازه شرکت در آزمون را دارند. آزمون یوس ترکیه تنها مخصوص افراد خارجی بوده و افرادی که تابعیت ترکیه را دارند، نیازی به این آزمون نخواهند داشت. حتی افرادی که دو تابعیتی بوده و شهروند ترکیه محسوب می گردند هم آزمون یوس نخواهند داد.

C:\Users\M&M\Desktop\9-13.jpg
شرایط شرکت در آزمون YOS ترکیه

پس از دریافت نمره قبولی با ارائه مدارک لازم می توانید در دانشگاه های ترکیه و در همسایگی ایران به تحصیل بپردازید. بیشتر افرادی که تاکنون در آزمون YOS شرکت کرده اند، اهل کشورهایی همچون ایران، افغانستان، تاجیکستان، سوریه و .. بوده اند که در میان جوانان ایرانی بسیار پر طرفدار می باشد. تمامی اطلاعات مربوط به آزمون را می توانید از وبسایت و مشاوره سیتی ریلتی ترکیه نیز به دست آورید. از جمله مهم ترین دانشگاه هایی که آزمون ورودی یوس دارند، شامل 

 • دانشگاه کاپادوکیا
 • دانشگاه‌ هارران شانلی اورفا
 • دانشگاه استانبول کولتور
 • دانشگاه مونزور تونجلی
 • دانشگاه جمهوریت سیواس
 • و …

نکات مهم در هنگام شرکت در آزمون یوس ترکیه

توجه داشته باشید، در روز آزمون به همراه داشتن لوازمی همچون مداد نرم، پاک کن و آب معدنی لازم است. کشور ترکیه بر روی هر گونه تقلب حساس بوده و می تواند شما را برای همیشه از آزمون های بین المللی ترکیه حذف کند. بنابراین به این نکات توجه داشته باشید. همراه داشتن برگه ورود به جلسه و داشتن اصل پاسپورت مهم و ضروری می باشد. سعی کنید که دیر به جلسه آزمون نرسید که درها بسته می شوند و فرصت طلایی خود را از دست خواهید داد. استفاده از هر گونه لوازم التحریر نیز در آزمون ممنوع می باشد.

آیا دانشجویان پس از قبولی در دانشگاه اجازه کار کردن دارند؟

پس از اخذ اقامت و دریافت بورسیه تحصیلی و ورود به دانشگاه های ترکیه، دانشجویان می توانند دارای شغل معقولی در این کشور باشند. البته این مورد مستلزم آن است که افراد بتوانند زبان ترکی را به خوبی فرا گیرند. بعد از این که از دانشگاه ترکیه فارغ التحصیل شدید، می توانید در همان کشور به اقامت پرداخته و درآمد خوبی نیز داشته باشید. درواقع یوس آزمونی است که از ارزش و اهمیت بسیار زیادی در ترکیه برخوردار می باشد و پیدا کردن یک شغل خوب نیز کار چندان سختی نخواهد بود.

C:\Users\M&M\Desktop\qjnprlxpeejs.jpg
درآمد خوب با تحصیل در ترکیه

جزئیات دقیق سوالات هوش و ریاضی YOS Exam 

همه ما می دانیم که ریاضی یکی از دروس پایه ای می باشد که دانش آموزان از ابتدا تحصیل خود تا پایان فارغ التحصیلی با آن سروکار دارند. همان‌طور که اشاره نمودیم بخش قابل توجهی از آزمون YOS مربوط به دروس ریاضی می باشد که در دوران دبیرستان آن ها را گذرانده اید. برای پاسخگویی به این سؤالات شما تنها به مهارت، تمرین و حل نمونه سؤالات نیاز دارید. دوره های نبولا آکادمی به خوبی می تواند شما محصلان را در این راه کمک کند.

مدارک مورد نیاز در زمان ثبت نام آزمون یوس ترکیه

در زمان ثبت نام آنلاین در آزمون یوس ترکیه مدارکی که نیاز است تا در کنار خود جهت تکمیل اطلاعات داشته باشید، شامل موارد زیر می گردد:

 • اسکن از مدارک دیپلم و یا پیش دانشگاهی
 • عکس های سه در چهار ( عکس های قدیمی پذیرفته نمی شوند)
 • کامل کردن فرم ثبت نام آزمون
 • اسکن از گذرنامه و یا کارت ملی
 • پرداخت هزینه

برای این آزمون حتماً باید به یک ایمیل خصوصی دسترسی داشته باشید. بنابراین در هنگام ثبت نام یک ایمیل معتبر برای خود بسازید. 

C:\Users\M&M\Desktop\unnamed.jpg
مدارک مورد نیاز در زمان ثبت نام آزمون یوس

اولین قدم تحصیل در ترکیه با مشاوره و شرکت در دوره های نبولا آکادمی

با تمام مراحل و شرایطی که در طول این مطلب به عرضتان رساندیم، آیا می دانستید سریع ترین راهی که شما علاقه مندان را به شرکت در آزمون یوس ترکیه با کسب نمرات برتر ترغیب می نماید، مشاوره و شرکت در دوره های یوس است. نبولا آکادمی به عنوان ارائه دهنده مشاوره ای تخصصی و اثربخش، در کنار آموزش عالی راه را برای کسب موفقیت هموار کرده و در تمام پروسه اخذ پذیرش از دانشگاه های خصوصی و دولتی همواره در کنار دانشجویان عزیز می باشد. 

هدف اصلی ما از تشکیل تیم نبولا آکادمی، آمادگی دانش جویان برای شرکت در آزمون یوس ترکیه، آموزش زبان های خارجی با محوریت زبان ترکی به علاقه مندان و دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه می باشد. یکی از مهم‌ترین وجه تمایز ما با دیگر موسسه ها موقعیت جغرافیایی آکادمی می باشد که در خود شهر استانبول واقع گشته است. به همین خاطر همیشه به کاربران و افراد حاضر در این موسسه می گوییم که نگران اسکان و اخذ اقامت ترکیه نباشید. ما تا پایا کار، تا پایان شرکت در آزمون یوس ترکیه و تا پایان دریافت بورسیه تحصیلی همراه شما عزیزان خواهیم بود.

C:\Users\M&M\Desktop\homework-2521144_1920.jpg
شرکت در دوره های نبولا آکادمی

شرکت در دوره های و کلاس های آموزش YÖS مناسب چه افرادی است؟

همانطور که خود نیز مستحضر هستید، جهت اخذ ویزا و تحصیل در کشور ترکیه داوطلبان نیاز به آزمون یوس ترکیه دارند. با توجه به اینکه مباحث مربوط به یوس و شرایط تحصیلی کشور ترکیه یک مبحث ناشناخته برای دانش جویان ما می باشد، مطمئناً هر فردی قبل از شرکت در آزمون یوس ترکیه به مشاوره و پشتیبانی کامل جهت به دست آوردن آمادگی های لازم نیاز دارد. دوره های آنلاین یوس یکی از کارآمدترین آموزشاتی هستند که داوطلبان به خوبی با مفاهیم یوس آشنایی پیدا می کنند.

اگر می خواهید با دروس و سرفصل های آزمون یوس ترکیه به خوبی آشنا شوید و از مشاوره های کاربردی و مؤثر آن ها بهره مند گردید، با نبولا آکادمی همراه باشید. شرکت در دوره های و کلاس های آموزش YÖS کاملا مناسب افرادی است که هیچ‌گونه اطلاعی در این باره نداشته و می‌خواهند به موفقیت صد در صدی دست پیدا کنند.

وجه تمایز خدمات نبولا آکادمی با دیگر موسسات

 • بهره مندی از نرم افزارها و آپ های گوناگون با بروز ترین تکنولوژی های روز
 • وجود پشتیبانان و مشاورین آموزشی از برجسته ترین افراد با تجربه
 • حمایت کادر پشتیبانی بسیار آگاه از منابع علمی و آموزشی و بررسی و بازنگری آن ها
 • همراه بودن با دانشجویان در هر مرحله از آزمون و رفت و برگشت های ترکیه
 • ارائه دهنده انواع زبان های آموزشی اعم از ترکی و انگلیسی

سوالات متداول

 1. آیا آزمون YÖS در زمان مشخصی میان تمامی دانشگاه ها برگزار می شود؟

خیر آزمون YÖS یک آزمون جهانی نبوده و هر دانشگاهی نیز در هنگام ثبت نام زمانی را برای آزمون خود تعیین می کند که شما باید در دانشگاه در همان روز و ساعت حضور داشته باشید. این آزمون ها معمولا از اواسط فروردین تا اوایل خرداد هر سال به مدت دو ماه برگزار می گردند.

 1. آزمون YÖS چند بار در سال برگزار می شود؟

به زمان برگزاری آزمون یوس ترکیه حتماً توجه کنید تا فرصت را از دست ندهید. هر دانشگاهی یکبار درسال  این آزمون را برگزار می کند که اگر امتحان را از دست دهید، باید در انتظار سال آینده بمانید. البته هستند معدود دانشگاه هایی که چند بار درسال آزمون می گیرند.

 1. چگونه در آزمون YÖS قبول شویم؟

داشتن یک مشاوره خوب و عالی، تمرکز و برنامه ریزی و مطالعه منابع مختلف از جمله عواملی مهمی هستند که شما را قدم به قدم در رسیدن به تحصیل در ترکیه و گرفتن بورسیه کمک می نمایند. 

 1. آیا آزمون YÖS نمره منفی نیز دارد؟

در برخی از دانشگاه ها آزمون یوس ترکیه دارای نمره منفی می باشد که نسبت آن نیز 4 به یک است. یعنی هر 4 جواب غلط، یکی از پاسخ های صحیح شما را سوخت می کند. هستند، دانشگاه هایی هم که نمره منفی در نظر نمی گیرند.

C:\Users\M&M\Desktop\آزمون-یوس.jpg
نمره منفی در آزمون یوس ترکیه

جمع بندی نهایی

ترکیه، کشوری که این روزها با استقبال بسیاری از دانشجویان ایرانی روبرو شده است. تحصیل در ترکیه انتخابی، هوشمندانه و منطقی، اقتصادی و در عین حال قابل اطمینان می باشد. آزمون یوس ترکیه می تواند راهی مطمئن و عالی برای رسیدن شما به اهداف والا باشد. دوره های نبولا آکادمی شما را برای رسیدن به آنچه که می خواهید ترغیب خواهد نمود. برای به دست آوردن فرصت های کاری کم نظیر در ترکیه، زندگی ایده آل و تحصیلات عالی آزمون یوس از دست ندهید. ما شرایط شرکت در آزمون یوس را به طور کامل به عرضتان رساندیم. با بهره مندی از این نوشتار می توانید اطلاعات خود در حوزه این آزمون ورودی تکمیل کنید.

تحصیل در ترکیه

ترکیه مقصد بسیاری از مهاجرین تحصیلی از ایران و دیگر کشورهای جهان بوده و رتبه بالایی در جذب دانشجویان بین الملل دارد. با کامل ترین راهنمای آشنایی و تحصیل در ترکیه با نبولا آکادمی همراه باشید.

فرم سینگل بلاگ

هنوز نظری داده نشده است.


دیدگاه خود را وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *