Skip to content

همه چیز در رابطه با تحصیل پزشکی در ترکیه

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه - نبولا آکادمی

محتوا

تحصیل در رشته پزشکی امروزه نه تنها در ایران بلکه در تمامی کشورها پر طرفدار و محبوب است. دانشگاه های معتبر با داشتن اساتید برتر در کشور ترکیه باعث شده که امروزه تحصیل پزشکی در ترکیه به عنوان یک آرزو یا هدف برای دانشجویان بین المللی تلقی شود. به گونه ای که تقریبا از سال 2016 میلادی، دانشگاه های بین المللی علوم پزشکی در ترکیه، با حجم انبوهی از درخواست ها از جانب دانشجویان مواجه شدند. هم اکنون نیز تقریبا 120000 هزار دانشجوی بین المللی در حال تحصیل در ترکیه هستند. این آمار نماینگر رشد چشمگیر کیفیت سیستم آموزشی در کشور ترکیه می باشد.

Turkish education system (study in Turkey) – Turan Izmir

تحصیل پزشکی در ترکیه

شرایط ورود به رشته پزشکی ترکیه

بدون شک می دانید که تحصیل پزشکی در ترکیه به اندازه تحصیل در ایران دشوار بوده و شرایط منحصر به فردی برای خود دارد. مزیت های خارق العاده تحصیل پزشکی در ترکیه برای هر دانشجویی دلنشین و سود مند است. تحصیل در کشوری که در مجاورت دریای سیاه و سواحل مدیترانه واقع شده،  بهترین انتخاب برای دانشجویان به خصوص همسایگان این کشور به نظر می رسد. به طبع از وجود چنین شرایط و مزیت هایی، زندگی در این کشور کار راحت و کم هزینه ای نیست. قبولی و تحصیل پزشکی در ترکیه دارای شرایط خاصی است.

یکی از موضوعاتی که باید برای تحصیل پزشکی در ترکیه به آن توجه داشته باشید، شرایط ورود به رشته پزشکی است. برخی از این شرایط به شرح زیر می باشد:

 • داشتن مدرک دیپلم

اولین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، داشتن مدرک دیپلم 12 ساله است. لذا خواهشمندیم پیش از هر گونه اقدامی برای ورود به دانشکده های پزشکی ترکیه، به اخذ دیپلم خود بپردازید.

 • شرکت در کالج پیش از ورود به دانشگاه

دومین نکته ای که می خواهیم برایتان شرح دهیم، شرکت در کالج پیش از تحصیل پزشکی در ترکیه است. باید بدانید که هم دانشگاه های دولتی و هم دانشگاه های ازاد کشور زیبای ترکیه، محصلان را از سراسر جهان می پذیرند. اما تنها تفاوتی که این دو نوع دانشگاه نسبت به یکدیگر دارند، هزینه و زبان تحصیل آن ها می باشد، به گونه ای که در دانشگاه های دولتی نیاز به مهارت زبان ترکی خواهد بود و اما دانشگاه های خصوصی می توانند دروس را به زبان انگلیسی نیز تدریس کنند.

به همین منظور برای آماده شدن تحصیل پزشکی در ترکیه، افراد می بایست به مدت زمان یک سال در کالج های این کشور به آموختن دروس مربوطه بپردازند.

ستتت2.jpg

تعلق گرفتن نمره منفی به دانشجویان در صورت وجود پاسخ اشتباه در ازمون های ورودی

آزمون پزشکی ترکیه

جهت تحصیل پزشکی در ترکیه، می توان ابتدا به شرکت کردن در دوره های یک ساله دانشگاه ترکیه اقدام نمود. این دوره های آموزشی در راستای آمادگی و تعلیم متقاضیان  برای موفقیت در آزمون های ورودی دانشگاه  ترکیه، ایجاد شده اند. دانشجویان بعد از کسب نمره و رتبه قبولی در این آزمون ها، مجاز به تحصیل پزشکی در ترکیه به مدت شش سال هستند. متقاضیان تحصیل در رشته های دیگر داروسازی و دندانپزشکی بایستی 5 سال به تحصیل در دانشگاه بپردازند. هر سال تحصیل در این کشور، مشابه با ایران، دو ترم را شامل می شود. ترم اول از اوایل مهر و ترم دیگر تقریبا از اواخر ماه بهمن شروع می شود. 

Medical Education In Turkey | www.medicaleducationinturkey.com

آزمون پزشکی ترکیه

مدارک لازم برای پذیرش در رشته پزشکی در ترکیه

دانشجویان برای این که بتوانند به تحصیل پزشکی در ترکیه بپردازند، می بایست حتما از مدارک لازم برخوردار باشند. برخی از مدارک به شرح زیر هستند:

 • ارائه اصل مدارک شناسایی
 • اصل پاسپورت
 • گرفتن حد نصاب نمره در آزمون یوس در ترکیه
 • اصل مدارک تحصیلی و ترجمه شده آن ها 
 • داشتن گواهینامه زبان ترکی (TOMER) یا زبان انگلیسی

مدارک مورد نیاز برای پذیرش دانشجویان ایرانی در کشور ترکیه

 • فرم درخواست

اولین مدرکی که برای پذیرش لازم می باشد، فرم درخواست می باشد. این فرم باید به صورت کامل و درست توسط محصل پر شود و در پرونده مدارک شخص قرار گیرد.

 • مدرک دیپلم

دومین مدرکی که می خواهیم برای تحصیل پزشکی در ترکیه عنوان کنیم، مدرک دیپلم 12 ساله می باشد. دیپلم باید فاقد هر گونه درس مردودی باشد و افراد باید تمامی دروس شان را با نمره قابل قبولی پاس کرده باشند.

آزمون YOS برای ورود به دانشگاه های ترکیه

 • مدرک زبان خارجی

همانطور که می دانید، دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه می توانند با زبان خارجی و یا همان انگلیسی به تدریس بپردازند. حال افرادی که مایل اند در این نوع دانشگاه ها تحصیلات خود را ادامه دهند، می بایست از مدرک زبان خارجی نیز بهره مند باشند.

 • نمرات ازمون های ورودی

محصلان مایل به تحصیل پزشکی در ترکیه، باید در پوشه مدارک خود، نمرات آزمون ورودی شان را نیز قرار دهند. در غیر این صورت دانشگاه، دانشجو را ثبت نام نخواهد کرد.

تحصیل در رشته های علوم پزشکی در ترکیه

نا گفته نماند که تقسیم بندی دانشگاه ها در ترکیه به دو صورت دولتی و خصوصی می باشد. دانشگاه های خصوصی در مقایسه با دانشگاه های دولتی هزینه های بیشتری به همراه داشته و خیلی مقرون به صرفه نیستند. تحصیل پزشکی در ترکیه بدون شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های موجود در این کشور و کسب رتبه قبولی امکان پذیر نمی باشد. با توجه به این موضوع، متقاضیان تحت هر شرایطی باید حتما یکی از آزمون های SAT و یا YOS را انتخاب و در ادامه برای موفقیت در آن ها تلاش کنند. بعد از کسب این موفقیت، برای ادامه تحصیل پزشکی در ترکیه، طی دوره دو ساله ابتدای تحصیل خود، باید واحد های علوم پایه را پاس کنند. 

تحصیل پزشکی در ترکیه برای دانشجویان بین المللی

تحصیل در رشته های علوم پزشکی در ترکیه

مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل در رشته پزشکی ترکیه مزایای بی شماری را در بر دارد که برخی از آن ها عبارت اند از:

 • مدارک دریافتی از دانشگاه های علوم پزشکی در ترکیه دارای اعتبار بین المللی می باشند. 
 • تعداد زیادی از دانشگاه های موجود در این کشور، از جانب وزارت علوم کشور ایران مورد تایید و صلاحیت قرار گرفتند. 
 • همسایگی کشور ترکیه با ایران باعث شده است که رفت و آمد برای دانشجویان محصل رشته پزشکی در ترکیه راحت تر باشد.
 • از همه مهم تر متقاضیان ایرانی برای تحصیل پزشکی در ترکیه به ویزا نیازی ندارند. 
 • کیفیت سطح بالای سیستم آموزشی رشته پزشکی در ترکیه و سطح بالای دانش دانشگاه های آن. 
 • هزینه های تحصیل و سکونت مقرون به صرفه تر و پایین تر برای تحصیل پزشکی در ترکیه در مقایسه با کشور های برتر دیگر.

لذا افرادی که دارای رنج مالی متوسط هستند، می توانند تحصیل پزشکی در ترکیه را مد نظر خود قرار دهند و شانس خود را بسنجند.

 • فارغ التحصیل شدگان از دانشگاه های پزشکی ترکیه، کارت پزشکی بین المللی دریافت می کنند. 
 • از دیگر موضوعاتی که باید به آن توجه داشته باشید، حمل و نقل آسان در شهر های زیبای کشور ترکیه است. دانشجو های محترم می توانند از وسایل نقلیه موجود برای رسیدن به دانشگاه مد نظرشان استفاده کنند و البته هزینه بسیار کمی را در ازای آن بپردازند.
 • همان گونه که می دانید، آب و هوای ترکیه بسیار مناسب و تمیز تلقی می شود که دانشجویان برای تحصیل پزشکی در ترکیه می توانند از این آب و هوا لذت کافی را ببرند.

شرایط  ورود به رشته های پرستاری، دندانپزشکی، داروسازی و دیگر شاخه های علوم پزشکی در کشور ترکیه

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

مهم ترین فاکتوری که برای مهاجرت و یا تحصیل در کشور دیگر باید در نظر گرفت، میزان هزینه های زندگی و تحصیل در آن کشور است. اگر قصد تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه را به سر دارید، لازم است بدانید که هزینه زندگی دانشجویی در این کشور تقریبا معادل با 400 الی 500  دلار است. 

تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی کشور ترکیه هزینه اندکی را لازم دارد که تقریبا تمامی افراد می توانند از پس آن بر بیایند. اما موضوعی که مهم است، هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه و در دانشگاه های خصوصی آن می باشد. 

در دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه، تدریس اغلب به زبان انگلیسی صورت می گیرد، دانشجویان ملزم اند تا سالانه هزینه ای را مابین ۱۵۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ لیر به دانشگاه خود بپردازند. این در صورتی است که دانشگاه های دولتی این کشور تنها ۵۰۰ الی ۲۵۰۰۰ لیر را از متقاضیان خود درخواست می نمایند.

البته توجه داشته باشید که کشور ترکیه برای دانشجویان خود سالانه بورسیه های متعددی را در نظر می گیرد و به همین ترتیب افرادی که قصد تحصیل پزشکی در ترکیه را دارند، می توانند از این مزیت بهره مند گردند.

Research - University of Birmingham

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل داروسازی در ترکیه

یکی از پر طرفدار ترین شاخه های علوم پزشکی، به داروسازی تعلق می یابد. افراد برای این که بتوانند در کشور ترکیه به تحصیل در رشته داروسازی بپردازند، می بایست تا حتما در کالج های این کشور به مدت زمان معین یک سال، به آموختن مطلب پیش زمینه بپردازند. پس از طی شدن این دوره، محصلان قادر اند تا 5 سال را در دانشگاه مورد علاقه شان، دوره تحصیل پزشکی در ترکیه را پشت سر بگذارند.

حال نکته ای که باید مد نظر قرار داد، تدریس این رشته به زبان خارجی می باشد. با این حال محصلان گرامی به یک پیش زمینه برای فهم عبارات انگلیسی خواهند داشت تا در حین تحصیل، با مشکلات متعددی روبرو نشوند. البته ارائه مدرک زبان انگلیسی برای این رشته مهم نیست و تنها تسلط به آن کافیست.

اگر در رشته تجربی به تحصیل نپرداخته اید و علاقه به شاخه داروسازی دارید، هیچ نگران نباشید. زیرا کشور ترکیه دانش آموزان دیگر رشته های نظری را به عنوان دانشجوی داروسازی قبول می کند و سپس بازار کار خوبی را برای آن ها فراهم می کند. این موضوع یک مزیت دیگر برای تحصیل پزشکی در ترکیه نیز محسوب می شود.

شرایط تحصیل در رشته پرستاری در دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه

تحصیل پرستاری در ترکیه

از دیگر رشته های علوم پزشکی می توان به پرستاری اشاره نمود. این رشته که از آینده فوق العاده ای برخوردار است، شرایط خوبی را نیز در بر دارد. 

افراد برای این که بتوانند در این رشته به تحصیل بپردازند، می بایست ضمن شرکت در آزمون ورودی، به مدت زمان یک سال در کالج های مربوطه دوره ای را بگذرانند. توجه داشته باشید که تحصیل پزشکی در ترکیه و در شاخه پرستاری یک سال کم تر از رشته داروسازی خواهد بود و افراد پس از طی نمودن این دوره می توانند مشغول به کار شوند.

برای تحصیل در رشته پرستاری در دانشگاه های خصوصی، محصلان ملزم به پرداخت سالانه 4 الی 10 دلار می باشند. اما در دانشگاه های دولتی این هزینه به مقدار قابل توجهی کاهش می یابد و یا به عبارت دیگر رایگان تلقی می شود.

Faculty of Medicine - Uskudar University, Bachelor's, Degree Programs..

تحصیل پرستاری در ترکیه

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

درصد قابل توجهی از افراد برای تحصیل پزشکی در ترکیه، رشته دندانپزشکی را انتخاب می کنند. همانطور که می دانید، این رشته در سراسر جهان آینده روشنی را دارد و افراد نباید نگران اینده کاری شان در این شاخه باشند. 

حال اگر شما هم متقاضی تحصیل دندانپزشکی در ترکیه هستید باید این را خاطر نشان کنم که مدت زمان تحصیلی برای این رشته در دانشگاه های ترکیه 5 سال است که در این مدت می توانید آموزش های تئوری و عملی را نزد بهترین استادان پشت سر بگذارید تا بتوانید مهارت های کامل را به دست آورید. 

تحصیل تخصص پزشکی در ترکیه

بسیاری از افراد تمایل دارند تا تحصیل پزشکی در ترکیه را به صورت تخصصی ادامه دهند که این موضوع شرایط خاصی را در بر دارد. به همین منظور افراد باید از سطح زبان فوق العاده ای برای تحصیل تخصص پزشکی برخوردار باشند تا بتوانند آزمون sts را با  کسب نمره قابل قبول پشت سر بگذارند. دیگر ازمونی که می بایست با موفقیت سپری شود، tus نام دارد که شرکت در آن برای تحصیل پزشکی در ترکیه به صورت تخصصی، الزامی است.

Medical Education | AAMC

تحصیل تخصص پزشکی در ترکیه

تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه

اگر معدل دیپلم بالای 18 دارید می توانید از شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه برخوردار شوید. اگر پس از 1 الی 2 سال از مدت زمان دوره تحصیلی، نمرات برتر را کسب کنید می توانید شرایط لازم برای تحصیل رایگان را داشته باشید. 

اگر می خواهید به صورت رایگان به تحصیل پزشکی در کشور ترکیه بپردازید، می بایست نمره قابل قبولی را در آزمون YOS به دست آورید. پس از این که وارد دانشگاه شدید، با کسب نمرات نسبتا بالا و قابل قبول می توانید از طریق دانشگاه بورسیه و کمک هزینه های متعددی را دریافت نمایید تا تحصیل پزشکی در ترکیه شما کاملا رایگان تلقی شود و دیگر ملزم به پرداخت 1500 دلار نیز نباشید.

وجود سوالات تستی و چهار گزینه ای در آزمون های ورودی دانشگاه کشور ترکیه

تحصیل در رشته های علوم پزشکی در ترکیه

همان گونه که می دانید، رشته علوم پزشکی شاخه های فراوانی را همچون داروسازی، پرستاری، دندانپزشکی و… در بر دارد که هر یک از دانشجویان بر حسب علاقه شان می توانند به آموختن آن ها بپردازند. حال باید بدانید که تحصیل پزشکی در ترکیه و در هر یک از شاخه های بیان شده، شرایط مخصوص به خود را دارد.

 مقایسه دانشگاه های خصوصی نسبت به سایر دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در ترکیه

همان گونه که از پیش گفتیم؛ دانشگاه های خصوصی نسبت به سایر دانشگاه ها تحصیل پزشکی در ترکیه، به هزینه های بالاتری نیاز دارند. امکانات و خدماتی که دانشگاه های خصوصی به دانشجویان خود ارائه می کنند، قابل مقایسه با دانشگاه های دولتی و معمولی نیست. شهریه این دسته از دانشگاه های ترکیه در محدوده 1000 الی 25000 دلار  متغیر است. در آخر فراموش نکنید که تحصیل پزشکی در ترکیه با زبان انگلیسی  از شهریه بیشتری برخوردار است.  در کل هزینه کم و زندگی راحت در ترکیه، تحصیل پزشکی در ترکیه و آزمون های ورودی دانشگاه ها، آن را به فضای بسیار رقابتی تبدیل کرده است. 

study in Turkey for Pakistani students - MBBS in Turkey

تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه

فارغ التحصیلی در رشته پزشکی ترکیه

دانشجویان فارغ التحصیل شده از رشته پزشکی در ترکیه بعد از این که مدرک اولیه خود را دریافت نمودند، می توانند کشور دیگری با شرایط بهتر را برای ادامه تحصیل و یا طبابت و اشتغال زایی انتخاب نمایند. افزون بر این، کار و فعالیت پزشکی در ایران، برای دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه های تحت نظر وزارت بهداشت ایران امکان پذیر می باشد. افرادی که تحصیل پزشکی در ترکیه را به پایان رساندند، برای تصمیم گیری هر چه بهتر در رابطه با محل کار، باید مواردی مانند نرخ بیکاری و وضعیت اقتصادی کشور مورد نظر را تماما بررسی کنند. 

از دیگر موضوعاتی که باید در تحصیل رشته های پزشکی در این کشور مورد توجه قرار گیرد، عدم وجود شرایط لازم برای فارغ التحصیلی است. برای فارغ التحصیلان باید دوره های پیشرفته ای برگزار گردد که دانشگاه های ترکیه هنوز این امکان را ندارند.

Medicor Building Plant in Turkey

فارغ التحصیلی در رشته پزشکی ترکیه

اشتغال بعد از تحصیل پزشکی در ترکیه

بررسی ها و تحقیقات تا زمانی که کاملا تشخیص دهید که آیا ترکیه کشور مناسبی برای اشتغال زایی می باشد یا نه،  باید ادامه پیدا کند. به عنوان نمونه نرخ بیکاری کشور ترکیه حدود 14درصد گزارش شده است. در کشوری همچون ترکیه آمار 14 درصدی، نرخ بالایی از بیکاری را در آن نشان می دهد. همان طور که می دانید هر چه نرخ بیکاری یک کشور عدد بیشتری گزارش شود، به این معنا است که کشور مورد نظر از فرصت های کاری مناسبی برخوردار نیست. بنابراین ترکیه گزینه مناسبی برای اشتغال به کار طبابت به نظر نمی رسد. 

3 reasons doctors should become mentors | FierceHealthcare

اشتغال بعد از تحصیل پزشکی در ترکیه

اخذ تخصص پزشکی در ترکیه

فارغ التحصیلانی که همچنان به ادامه تحصیل پزشکی در ترکیه جهت دریافت تخصص علاقه دارند، می بایست در وهله اول مهارت و استعداد درخشانی در زبان خارجی انگلیسی داشته باشند. بعد این موضوع، سطح بالایی از علم و آگاهی در حوزه علوم پزشکی ضروری به نظر می رسد. در صورت برخوردار بودن از هر دو شرایط فوق، متقاضی می تواند با ثبت نام و کسب رتبه قبولی در آزمون های ورودی STS و TUS شروع به تحصیل پزشکی در ترکیه در راستای اخذ تخصص نماید. لازم به ذکر است که این دو سری آزمون طی ماه های سپتامبر و آوریل صورت گرفته و نتایج آن با گذشت 24 ساعت از زمان آزمون اعلام می گردد. 

افرادی که در ایران دوره های پزشکی خود را گذرانند و می خواهند مدرک خود را معادل سازی کنند، می توانند در آزمون های اخذ تخصص پزشکی در ترکیه شرکت کرده و اعتبار خود را بالا تر ببرند. تحصیل پزشکی در ترکیه می تواند آینده شغلی افراد را به طور کامل تضمین نماید.

تحصیل دندانپزشکی و پزشکی بدون آزمون در ترکیه

افرادی که استرس آزمون های ورودی داشته یا شرایط و  تمایلی به تحصیل از طریق آزمون های ورودی ندارند، می توانند بدون هیچ آزمونی، به تحصیل پزشکی در ترکیه و همچنین برای دندانپزشکی اقدام نمایند. افراد می توانند به راحتی و بدون هیچ گونه مشارکتی در آزمون های استرس آور ورودی، در رشته دلخواه خود در کشور ترکیه تحصیل کنند. چه بسیار افرادی که به خاطر و ترس و استرس از همین امتحانات ورودی، فرصت تحصیل در رشته  پزشکی در ترکیه را از دست داده اند. اما دیگر جای نگرانی نیست. 

اما دقت داشته باشید که ورود به دانشگاه های دولتی این کشور بدون ازمون به هیچ وجه امکان نخواهد داشت و محصلانی که دانشکده های دولتی مد نظر شان است باید آزمون های مربوطه را با کسب نمرات بالا پشت سر بگذارند.

Tashkent Institute of Postgraduate Medical Education - STUDY IN UZBEKISTAN

تحصیل دندانپزشکی و پزشکی بدون آزمون در ترکیه

دانشگاه های پزشکی در ترکیه

کشور ترکیه برخوردار از 183 دانشگاه خصوصی و دولتی است. متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه و یا دندانپزشکی با پرداخت شهریه و مبالغ معین به دانشگاه های خصوصی این کشور، می توانند تحصیلات خود را آغاز نمایند. اجرای هر ساله آزمون های ورودی به عهده دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه بوده و همین مراکز هر ساله شرایط لازم برای آزمون های ورودی را برای همگان مشخص می کنند. دانشگاه بلینک، دانشگاه کوچ، و دانشگاه ساپانچی تعدادی از دانشگاه ها با کاربری خصوصی می باشند که هر ساله  به ازای دریافت مبلغی و بدون هیچ آزمون ورودی، متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه را ثبت نام می کنند. 

Turkey's universities host 7.5 million students | Daily Sabah

دانشگاه های پزشکی در ترکیه

شرایط تحصیل در دندان پزشکی در مقایسه با تحصیل پزشکی در ترکیه 

 • برخورداری از سن و سال مناسب
 • ارائه مدرک زبان
 • شناخت و تسلط کافی بر زبان ترکی یا انگلیسی 
 • برخورداری از سطح نمرات بالا در 3 سال پایانی مقطع دبیرستان
 • رتبه لازم برای قبولی در آزمون های YOS و یا SAT

نیاز به مهارت زبان انگلیسی برای ورود به رشته های پزشکی در دانشگاه های خصوصی ترکیه

آزمون پزشکی ترکیه

برای این که محصلان گرامی بتوانند در رشته پزشکی در کشور ترکیه مشغول به تحصیل شوند، می بایست در یک ازمون ورودی به نام YOS حداقل نمره مورد قبول این کشور را کسب نمایند.

افرادی که تمایل دارند برای تحصیل پزشکی در ترکیه، آزمون YOS را بدهند، باید بدانند که هر پاسخ غلط در این آزمون شامل یک نمره منفی می باشد که این موضوع می تواند در نمره نهایی بسیار تاثیر گذار باشد. لذا خواهشمندیم تا این موضوع را جدا حائز اهمیت قرار دهید تا سر بلند از این جلسه خارج گردید.

طی تحقیقاتی که توسط تیم ما برای تحصیل پزشکی در ترکیه صورت گرفت، دریافتیم که اکثر دانشکده های پزشکی این کشور برای قبولی دانشجو ها نمره 40 به بالا را مد نظر قرار داده اند که محصلان گرامی باید با توجه به هدف و دانشگاه محبوب خود، سطح درس خواندنشان را برای سربلندی در این آزمون، بالاتر ببرند.

اگر قصدتان برای تحصیل پزشکی در ترکیه و شرکت در آزمون YOS جدی است، باید دقت نمایید که این آزمون ها هر ساله در کشور های گوناگون و در ماه های آوریل و مه برگزار می گردند.

لازم به ذکر است که وب سایت نبولا آکادمی می تواند تمامی آزمون ها را اعم از YOS و sat به صورت آنلاین برای محصلان عزیز برگزار کند.

تضمین آینده شغلی با تحصیل در کشور ترکیه

آزمون ورودی یوس  YOS 

هر سال در هر دانشگاه به صورت مجزا در کشور ترکیه، از ماه اسفند تا ماه خرداد، آزمون ورودی یوس برگزار می گردد. بودجه بندی سوالات این امتحان شامل دروس زبان ترکی، هوش، هندسه و ریاضی می باشد. متقاضیانی که قصد تحصیل پزشکی در ترکیه با زبان ترکی را دارند، می بایست در این آزمون به سوالات مرتبط با زبان ترکی پاسخ دهند. در غیر این صورت جای هیچ گونه نگرانی نیست. زیرا عموما دفترچه های این آزمون دارای دو زبان ترکی و انگلیسی است. اما فراموش نکنید که تحصیل پزشکی در ترکیه با زبان انگلیسی همان گونه که بار ها اشاره کردیم، به شهریه بالاتری نسبت به زبان ترکی نیاز دارد. 

برگزاری آزمون های ورودی به صورت آنلاین

آزمون ورودی SAT 

دیگر آزمون ورودی جهت تحصیل پزشکی در ترکیه، آزمون SAT نام دارد.  این آزمون هم همانند آزمون ورودی YOS در هر دانشگاه در محل مشخص به شکل مجزا برگزار می شود. متقاضیان شرکت در این آزمون برای قبولی باید نمره کافی را از دروس زبان، هندسه،  درک مطلب، ریاضی و نگارش دریافت نمایند. افزون بر این، SAT در دانشگاه های ترکیه طی هر یک سال، چهار بار برگزار می شود. برای ورود و تحصیل پزشکی در ترکیه  و دانشگاه های خصوصی آن، افراد باید نمره قبولی و مورد نیاز را در این آزمون بدست آورند. نا گفته نماند که آزمون ورودی SAT از سطح سوالات سخت تری نسبت به سوالات آزمون دانشگاه های دولتی برخوردار می باشد. جهت شرکت در این آزمون به زبان انگلیسی، متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه حتما باید حداقل مدرک آیلتس 6 یا 6.5 به همراه داشته باشند. 

Challenges to medical education at a time of physical distancing - The Lancet

آزمون ورودی SAT

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه

از دیگر موضوعاتی که افراد در تحصیل پزشکی در این کشور باید مد نظر شان قرار دهند، دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت است. دانشگاه هایی که این تاییدیه را دریافت نموده اند عبارت اند از:

 • دانشگاه آتاتورک
 • دانشگاه پزشکی آنکارا
 • دانشگاه پزشکی اژه 
 • دانشگاه پزشکی سابانچی 
 • حاجت تپه 
 • داشگاه تحصیل پزشکی کوچ
 • دانشگاه فنی خاورمیانه
 • دانشگاه پزشکی بغازیچی 
 • دانشگاه بیلکنت
 • دانشگاه پزشکی استانبول
 • دانشگاه باغچه شهر 
 • دانشگاه پزشکی قاضی

این دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در ترکیه فوق العاده می باشند و بهتر است محصلان آن ها را برای دانش آموختن مد نظر قرار دهند.

تحصیل دندان پزشکی در برترین دانشگاه های ترکیه 

 • دانشگاه قاضی
 • دانشگاه آنکارا 
 • دانشگاه ازمیر به نام کاتیب چلبی
 • 9 دانشگاه ایلول 
 • دانشگاه مارمارا 
 • 19 دانشگاه  ماییس 
 • دانشگاه آتاتورک که در شهر ارزروم واقع گشته است. 
 • دانشگاه واقع شده در ازمیر به نام اگه

بهترین دانشگاه های خصوصی جهت تحصیل پزشکی در ترکیه 

در آنکارا دانشگاه باشکنت

و در استانبول دانشگاه های:

 • کوچ
 • دانشگاه باهچه شهیر
 • یدی تپه 
 • آجی بادم 

آمادگی برای آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه با بررسی نمونه سوال سال های اخیر

بورس پزشکی ترکیه

اگر تا این بخش از مقاله با ما همراه بوده باشید بی شک به این باور رسیده اید که دانشگاه های ترکیه از برترین دانشگاه های اروپایی برای تحصیل پزشکی و اخذ تخصص هستند. چون هم از لحاظ  رتبه در سطح جهانی مقام والایی دارند و هم بورسیه های خیلی مناسبی برای متقاضیانی که از توان مالی مناسبی برخوردار نیستند، فراهم می کنند. در واقع بورسیه تحصیل پزشکی در ترکیه بهترین و کمیاب ترین فرصت برای دانشجویان بین المللی می باشد. با وجود بورسیه تحصیلی، افراد بدون پرداخت هیچ هزینه ای می توانند در دانشگاه های این کشور تحصیل کنند. در شرایطی که امروزه بسیاری از مردم جهان در پی کاهش هزینه های تحصیلات در برترین دانشگاه های جهان هستند، اخذ بورسیه تحصیل پزشکی در ترکیه  به صورت رایگان بهترین گزینه ممکن به نظر می رسد. 

The Challenges of Medical Education in the Millennial Era | Biomedical Odyssey

بورس پزشکی ترکیه

هدف از بورسیه تحصیل پزشکی در ترکیه

در این راستا باید بدانید که منظور از این بورسیه تحصیلی پزشکی در ترکیه ، تامین هزینه های 90 درصدی شهریه متقاضیان می باشد. البته افزون بر خود شهریه دانشگاه، هزینه های جانبی نظیر پرداختی های خوابگاهی را هم بر عهده می گیرند. بعضی از دانشگاه ها، دانشجویان بورسیه ای را برای سفر های خارجی پشتیبانی می کنند. بنابراین در صورت واجد شرایط بودن دریافت بورسیه تحصیل رایگان در ترکیه، هر چه زودتر اقدام نمایید. 

انواع بورسیه پزشکی در ترکیه

مطالعه این بخش به افرادی که شرایط دریافت بورسیه تحصیل پزشکی در ترکیه را دارا هستند بیشتر توصیه می شود. در حالت کلی بورسیه های رشته پزشکی در کشور ترکیه به چند بخش می توان تقسیم نمود.

 1. بورسیه پزشکی دولت کشور 2020 
 2. بورسیه تحصیلی علوم پزشکی به نام ابن سینا
 3. بورسیه تحصیل پزشکی کشور بورسلاری
 4. بورسیه علوم پزشکی 

استفاده از بورسیه های کشور ترکیه برای تحصیل رایگان

گرفتن بورسیه پزشکی در مرحله کارشناسی برای متقاضیانی مقدور می باشد که تاریخ تولد آن ها از سال 1997 میلادی به بعد باشد. افزون بر این، متولدین سال 1998 به قبل نیز قادر به دریافت بورسیه برای مرحله کارشناسی ارشد هستند. برخورداری از معدل کلی بالا در مدرک دیپلم، قبولی در امتحان های CGPA و بین المللی، کسب رتبه و نمره لازم در آزمون های ورودی، لازمه اخذ بورسیه تحصیل پزشکی در ترکیه می باشد. 

بورسیه برخی دانشگاه های مهم ترکیه برای تحصیل پزشکی 

بورسیه دانشگاه اوزیگین 

این بورسیه مخصوص افرادی است که از کشور های دیگر می خواهند به تحصیل پزشکی در ترکیه بپردازند.

بورسیه دانشگاه سابانجی

این بورسیه تنها به فارغ التحصیلان اختصاص دارد و این افراد می توانند با دریافت آن، شرایط زندگی در ترکیه را کمی آسوده تر نمایند.

البته توجه داشته باشید که این دانشگاه برای دانشجویان ورودی جدید خود نیز بورسیه ای را در نظر می گیرد، لذا افرادی که می خواهند به تحصیل پزشکی در ترکیه بپردازند، می توانند از آن بهره مند گردند.

بورسیه دانشگاه اوکان

دانشگاه اوکان نیز برای دانشجو های خارجی خود بورسیه ای را مد نظر قرار می دهد و اکثر نیاز دانشجو های خود را برطرف می سازد. اگر می خواهید به منظور تحصیل به کشور ترکیه وارد شوید، از بورسیه دانشگاه اوکان غافل نگردید.

بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی - تحصیل در ترکیه

انواع بورسیه پزشکی در ترکیه

مدرک پزشکی ترکیه در ایران

خب این امر مهم خواهد بود که آیا مدرک تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه، در ایران  مورد تایید وزارت بهداشت می باشد یا خیر.  آیا قابلیت معادل سازی در ایران را دارد؟ آیا مورد تایید وزارت علوم است و می توان با این مدرک در کشور شاغل شد؟ همه این سوالات ممکن است که برایمان پیش بیاید. باید گفت؛ در ابتدا باید خود متقاضی از این مطمئن شود که این مدارک مورد تایید در ایران می باشند یا خیر و گزینه دوم این است که برای تحصیل پزشکی در ترکیه، دانشگاه های مختلفی در این کشور وجود دارد که مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند. 

همانطور که می دانید، افرادی که قصد کار در ایران را داشته باشند و بخواهند به تحصیل پزشکی در ترکیه بپردازند، می بایست در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران تحصیل کنند.

تحصیل پزشکی در ترکیه با مرکز آموزشی نبولا آکادمی

می خواهیم بهترین مرکز آکادمی را برای برگزاری آزمون های ورودی رشته پزشکی در ترکیه به شما معرفی کنیم. مرکز نبولا آکادمی با در اختیار داشتن نیروی متخصص و خبره، خدمات نوین آموزشی در حوزه  دوره های آمادگی آزمون یوس یا همان آزمون ورودی دانشجویان خارجی برای  تحصیل پزشکی در ترکیه در دانشگاه های دولتی و همچنین دوره های زبان های خارجی با محوریت زبان ترکی استانبولی را ارائه می دهد. این مرکز در استانبول ترکیه واقع شده و از سال 2019 کار خود را شروع کرده است.

صفر تا صد تحصیل پزشکی در ترکیه 2021 - موسسه سفیرساعی

مرکز آموزشی نبولا آکادمی

اگر نیاز به مشاوره تحصیلی در حوزه تحصیل پزشکی در ترکیه را دارید می توانید روی نبولا آکادمی حساب کنید. نبولا آکادمی در طول مدت زمان  اخذ پذیرش دانشگاه های خصوصی  در کنار شما خواهد بود، به طوری که در کمترین زمان، بیشترین بورس تحصیلی را در اختیارتان قرار می دهد. 

سخن پایانی تحصیل پزشکی در ترکیه

محصلان گرامی می توانند به تحصیل پزشکی در کشور ترکیه با چشم باز تری نگاه کنند و آینده خود را تضمین کنند. برای قبولی در آزمون های ورودی دانشگاه های این کشور، به بررسی نمونه سوالات سال های قبل بپردازید و مهارت خود را بسنجید.

تحصیل در ترکیه

ترکیه مقصد بسیاری از مهاجرین تحصیلی از ایران و دیگر کشورهای جهان بوده و رتبه بالایی در جذب دانشجویان بین الملل دارد. با کامل ترین راهنمای آشنایی و تحصیل در ترکیه با نبولا آکادمی همراه باشید.

فرم سینگل بلاگ

هنوز نظری داده نشده است.


دیدگاه خود را وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *