Skip to content

راهنمای کامل آزمون تومر ترکیه TOMER

راهنمای کامل آزمون تومر ترکیه tomer - نبولا آکادمی

نحوه برگزاری آزمون تومر در ایران

در این مقاله به توضیح آزمون تومر که یکی از آزمون های مربوط به تحصیل در کشور ترکیه می باشد، می پردازیم. امروزه بسیاری از مردم ایران، کشور ترکیه را برای مهاجرت انتخاب می کنند و یکی از دلایل آن نزدیکی این کشور به ایران است. مهاجرت به این کشور نیز نسبت به دیگر کشور ها راحت تر می باشد و مزایای بی شماری به همراه دارد. شرط مهاجرت به هر کشور تسلط به زبان آن کشور و یا زبان بین المللی است. 

برای کشور ترکیه نیز چنین شرایطی وجود دارد و برای مهاجرت تحصیلی و یا گرفتن اقامت دائم این کشور باید در آزمون تومر شرکت کنید و مدرک آن را بگیرید. اگر مدرک زبان انگلیسی و یا ترکی نداشته باشید، قادر به ثبت نام در دانشگاه ‌های این کشور نخواهید بود. تومر مدرک مربوط به زبان ترکی می باشد که در این مطلب به توضیح آن می‌ پردازیم.

آزمون زبان تومر چیست؟


تومر آزمونی است که سطح زبان ترکی افراد را تعیین می‌ کند. برای ورود به دانشگاه های کشور ترکیه و یا ورود به مشاغل آن، متقاضیان باید این آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارند. آزمون تومر در سال ۱۹۹۴ در دانشگاه آنکارا ایجاد شد و جزء معتبر ترین آزمون های تعیین سطح زبان ترکی شناخته می شود. کلمه تومر یا TÖMER مخفف Türkçe Öğretim Merkezi می باشد که معنی آن مرکز آموزش زبان ترکی است. 

این آزمون همانند آزمون های تافل و آیلتس می باشد و از نظر اعتبار نیز در کشور ترکیه بسیار مهم است. در این آزمون مهارت هایی مانند صحبت کردن، نوشتن، خواندن، گوش دادن و گرامر افراد شرکت کننده مورد ارزیابی قرار می ‌گیرد. آزمون تومر از ۱۰۰ سوال تشکیل می ‌شود که مدت زمان پاسخگویی به آن ها ۲۴۰ دقیقه می باشد. نتایج آزمون نیز در چندین سطح ارائه می‌ شوند که از ‏A  تا C  می باشند و ۳ الی ۱۵ روز پس از انجام آزمون قابل مشاهده هستند.

image12
آزمون زبان تومر کشور ترکیه

محل برگزاری آزمون تومر


محل اصلی برگزاری این آزمون در کشور ترکیه می باشد؛ چرا که این آزمون مربوط به همین کشور است. از آنجایی که این تست زبان در دانشگاه آنکارا ایجاد شده بود، در ابتدا آزمون فقط در این دانشگاه برگزار می ‌شد و متقاضیان باید از همه جای ترکیه و یا سایر کشور ها به شهر آنکارا سفر می‌ کردند. 

اما امروزه به دلیل افزایش چشم گیر متقاضیان، این آزمون نه تنها در همه شهر های ترکیه برگزار می شود؛ بلکه سایر کشور ها نیز می توانند آزمون تومر را در کشور و شهر های خود نیز برگزار کنند تا اگر متقاضیان نتوانستند به هر دلیلی به کشور ترکیه سفر کنند، برای شرکت در این آزمون دچار مشکل نشوند. اصلی ترین مراکز برگزاری این آزمون در خود کشور ترکیه، دانشگاه آیدین استانبول و دانشگاه آنکارا می باشند.

از آنجایی که مرکز اصلی این آزمون دانشگاه آنکارا می باشد، تمامی مسائل مربوط به آزمون تومر نیز در اختیار همین دانشگاه است؛ مثلاً ثبت نام، اعلام نتایج، ارائه مدارک و … توسط این دانشگاه انجام می ‌شود. برای سریع تر پیش بردن کار ها، این دانشگاه در سایر کشور ها و شهر ها نیز نمایندگی هایی قرار داده است تا بتوانند به مسائل مربوط به آزمون رسیدگی کنند و منابع آن را در اختیار عموم مردم قرار دهند. 

چون آزمون تومر امروزه به محبوبیت زیادی رسیده است، در اکثر شهر های توریستی کشور ترکیه، مراکز آموزش زبان ترکی بسیاری دیده می شود که به روش تومر آموزش می دهند. البته باید توجه داشته باشید که اصلی ترین و معتبر ترین مراکز آموزش زبان به روش تومر، مراکز وابسته به دانشگاه آنکارا می باشند. برای انتخاب بهترین مراکز آموزشی حتماً تحقیق کنید که مرکز مورد نظر شما تحت حمایت دانشگاه آنکارا باشد.

ایرانیان بخش عظیمی از متقاضیان آزمون تومر هستند؛ در کشور ایران نیز نمایندگی های مربوط به مرکز تومر آنکارا وجود دارند و شرایط شرکت در آزمون را برای ایرانیان فراهم می ‌کنند. برای اطلاع از نشانی نمایندگی های موجود در ایران باید به سایت اختصاصی این مراکز مراجعه کنید و اطلاعات لازم را از طریق سایت و یا تماس با آن ها دریافت کنید.

image7
برگزاری آزمون زبان تومر در ایران

انواع مدرک تومر


اگر موفق به کسب نمره قبولی در آزمون تومر شدید، مدرکی به شما تعلق می ‌گیرد که نشان دهنده تسلط شما به زبان ترکی می باشد. به طور کلی پس از قبولی در آزمون زبان تومر، دو نوع مدرک به شرکت ‌کنندگان تعلق می ‌گیرد که شامل موارد زیر می باشند:

 • دیپلم تومر: این مدرک مانند دیپلم های موجود در ایران می باشد و با یک بار دریافت آن تا همیشه می توانید از آن استفاده کنید. اگر قصد ادامه تحصیل در مدارس و دانشگاه های کشور ترکیه را دارید، باید در آزمون تومر حداقل نمره C1 را دریافت کنید؛ اما اگر قصد اشتغال و کار کردن در این کشور را دارید، با نمره C2  نیز می توانید به فعالیت خود بپردازید.
 • گواهینامه تومر: این نوع گواهینامه ها به طور موقت قابل استفاده می باشند و اعتبار آن ها حدود شش ماه الی دو سال است. دارای دو سطح مقدماتی و متوسط می باشند که تفاوت آن ها در مدت اعتبار آن ها می باشد. گواهینامه سطح مقدماتی آزمون تومر ۶ ماه اعتبار دارد و برای کسب آن باید امتیاز شما B2  شود. گواهینامه سطح متوسط نیز حدود دو سال معتبر است و متقاضی باید امتیاز B1  را در این آزمون به دست آورد.
انواع مدرک تومر
دریافت مدرک تومر

نتیجه و امتیاز دهی آزمون زبان تومر


آزمون زبان تومر دارای ۶ سطح می باشد که در این بخش به توضیح آن ها می ‌پردازیم:

 • سطح A1: معمولاً سوالات ساده در این بخش از آزمون تومر گنجانده می ‌شوند و افرادی که بتوانند این سوالات را پاسخ دهند به سطح بعد وارد می شوند. نمره ای که از این سطح به دست می آید بین ۲۰ تا ۴۹ می باشد.
 • سطح A2: در این بخش سوالات کمی پیشرفته می ‌شوند و زبان پایه افراد مورد ارزیابی قرار می گیرد. امتیازی که از این بخش به دست می‌ آید بین ۵۰ تا ۵۹ می باشد که در صورت کسب این امتیاز، متقاضی سطح مبتدی را دریافت می کند.
 • سطح B1: فقط افرادی که دانش متوسطه زبان ترکی را دارند می توانند از پس این مرحله از آزمون تومر برآیند. کسانی که چنین دانشی را دارند می توانند در کشور ترکیه کار های شخصی خود را به راحتی انجام دهند. نمره کسب شده از این سطح بین ۶۰ تا ۶۹ می باشد. اکثر دانشگاه های کشور ترکیه متقاضیانی که دارای مدرک سطح B1  آزمون زبان تومر هستند را ثبت نام می کنند.
 • سطح B2: فقط افرادی که دانش خوب و تقریباً بالایی از زبان‌ ترکی دارند می توانند به این سطح برسند. این افراد معمولا به زبان ترکی مسلط هستند و نمره ای بین ۷۰ تا ۷۹ دریافت می کنند.
 • سطح C1: برای رسیدن به این سطح از آزمون تومر باید تسلط تقریباً بالایی به زبان ترکی داشته باشید و بتوانید به خوبی به ترکی صحبت کنید و متوجه حرف های دیگران شوید. نمره مربوط به این سطح بین ۸۰ تا ۸۹ می باشد.
 • سطح C2: فقط کسانی قادر به رسیدن به این سطح هستند که به زبان ترکی به طور کامل تسلط دارند. این افراد همانند زبان مادری خود به زبان ترکی صحبت می کنند؛ به عبارت دیگر زبان دوم آن ها به اندازه زبان اولشان قوی است. نمره ای که از این سطح دریافت می‌ شود بین ۹۰ تا ۱۰۰ می باشد.

به افرادی که در آزمون تومر امتیازی کمتر از ۵۰ دریافت کنند، مدرکی داده نمی ‌شود. از آنجایی که سطوح C نشان دهنده تسلط کامل شخص به زبان ترکی هستند، کسب این دو سطح باعث با ارزش تر شدن مدرک شما می شود. برای پذیرش در برخی از دانشگاه های معتبر ترکیه، سطح مدرک تومر شما باید یکی از سطوح C باشد.

نتیجه و امتیازدهی آزمون تومر
نمونه مدرک تومر

منابع مربوط به آزمون تومر


برای شرکت در هر آزمون باید ابتدا منابع رسمی آن را مورد بررسی قرار دهید که این منابع معمولاً در سایت آزمون و یا سایت های مربوطه قابل مشاهده هستند. آزمون زبان تومر نیز مانند کنکور دارای منابع مختلفی می باشد که افراد می‌ توانند بر حسب توانایی و کلاس های خود، آن ها را انتخاب و تهیه کنند. مهم ترین منابع مربوط به تست تومر عبارتند از:

 • کتاب های HiTiT: یکی از بهترین منابع برای آزمون زبان تومر، این مجموعه کتاب ها هستند که مخصوص این آزمون می باشند. اگر به دنبال قبولی صد در صد در آزمون تومر هستید، باید این کتاب ‌ها را تهیه کنید.
 • کتاب های MER: این مجموعه کتاب ها مانند مجموعه قبلی جزء مهم ترین کتاب های آزمون زبان تومر هستند و به شما کمک شایانی برای قبولی در آزمون می ‌کنند. از نکات مثبت این کتاب ها، نمونه سوالات آزمون های تومر سال های گذشته می باشد که باعث باز شدن دید شما نسبت به آزمون تومر می گردد.
 • دیکشنری زبان ترکی: قطعا به فرهنگ لغت زبان ترکی در خواندن منابع آزمون زبان تومر نیاز پیدا می کنید. دیکشنری های ترکی مانند دیکشنری های انگلیسی می باشند و بهترین آن ها فرهنگ لغت Büyük Türkçe Sözlük است.
 • کتاب گرامر زبان ترکی: برای موفقیت در این آزمون حتماً باید به گرامر زبان ترکی مسلط باشید. یکی از بهترین کتاب های گرامر زبان ترکی را تهیه کنید و به طور دقیق آن را مطالعه کنید.
 • کتاب راهنمای آزمون زبان تومر: این کتاب حاصل همکاری دانشگاه قاضی و دانشگاه آنکارا می باشد و تمامی نکاتی که متقاضیان آزمون تومر باید بدانند را فراهم کرده است.
منابع مربوط به آزمون تومر
قبولی در آزمون زبان تومر

آزمون زبان تومر در تهران

از آنجایی که ایرانیان تمایل شدیدی به تحصیل در ترکیه و مهاجرت به آن جا نشان داده ‌اند، دارا بودن مدرک تومر می تواند نکته مثبتی برای آن ها باشد و کار های اقامت و تحصیل آن ها را جلو بیاندازد. در سال های قبل، ایرانیانی که تمایل به شرکت در آزمون تومر داشتند باید از طریق ویزای توریستی این کشور اقدام می‌ کردند و با سفر به شهر های ترکیه در این آزمون شرکت می ‌کردند. دو سال پیش شرایط تغییر کرد و برای اولین بار آزمون زبان تومر در کشور ایران و دانشگاه تهران برگزار گردید. 

نه تنها در کشور ایران؛ بلکه در سایر کشور ها نیز این آزمون برگزار شد. این موضوع باعث شد تا بسیاری از افرادی که قادر به رفتن به ترکیه نبودند بتوانند در کشور خود در آزمون تومر شرکت کنند و در صورت قبولی به ترکیه مهاجرت کنند. زمان انجام این آزمون از قبل اعلام می شود و شما با ثبت نام در سایت آن می توانید در حوزه آزمون که دانشگاه تهران است حضور پیدا کنید.

چه کسانی باید آزمون تومر را بگذرانند؟


طبق نظر دپارتمان دانشگاه های دولتی کشور ترکیه، دانشگاه ها و رشته های مختلف تحصیلی به سطح مخصوصی از مدرک تومر نیاز دارند؛ برای مثال اگر قصد تحصیل در رشته ‌های دندانپزشکی، پزشکی و داروسازی را دارید باید در آزمون تومر به سطح C1  رسیده باشید. برای انتخاب رشته های مهندسی در دانشگاه های دولتی کشور ترکیه، سطح مدرک شما باید B1  یا B2  باشد. برای تحصیل در مقطع ارشد یا دکترا همه رشته های دانشگاه های دولتی ترکیه باید در آزمون زبان تومر به سطح B2  رسیده باشید.

همان طور که گفته شد؛ برای انجام کار پاره وقت یا تمام وقت در کشور ترکیه باید علاوه بر رزومه خود، مدرک آزمون تومر خود را نیز به کارفرما ارائه دهید. افرادی که تمایل به ادامه تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان و بین المللی ترکیه را دارند، بر اساس نوع دانشگاه ممکن است نیازی به ارائه مدرک تومر نداشته باشند. برای تحصیل در مقطع ارشد و دکترا در همه دانشگاه های بین المللی ترکیه دیگر نیازی به کسب مدرک تومر ندارید و بر اساس نوع دانشگاه باید مدارک تسلط به زبان انگلیسی مانند آیلتس یا تافل را ارائه دهید.

برای آشنایی کامل با تحصیل پزشکی در ترکیه می توانید. این مقاله را مطالعه نمایید.

؟چه کسانی باید آزمون تومر را بگذرانند
تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه

مدارک مورد نیاز برای شرکت در آزمون تومر


برای شرکت در همه آزمون ها اعم از آزمون زبان تومر باید مدارک مختلفی را ارائه دهید تا بتوانید در آزمون ثبت نام و شرکت کنید. برای ثبت نام در این آزمون به دو قطعه عکس پرسنلی استاندارد نیاز دارید. از آنجایی که این آزمون مربوط به کشوری خارجی می‌ باشد باید کپی پاسپورت خود را نیز همراه با مدارک مربوط به آزمون تومر ارائه دهید و اگر تاریخ پاسپورت شما به اتمام رسیده است، سریعاً برای تمدید آن اقدام کنید. اگر به طور کلی فاقد پاسپورت هستید، باید شناسنامه خود را به زبان ترکی ترجمه کنید و همراه با دیگر مدارک خود را ارائه دهید.

آقایانی که کارت پایان خدمت سربازی را ندارند ممکن است برای دریافت پاسپورت دچار مشکل شوند؛ چرا که بدون وجود این کارت، دریافت پاسپورت غیر ممکن است. برای رفع چنین مشکلی می توانید از ترجمه شناسنامه خود استفاده کنید و آزمون تومر را در داخل کشور خود بدهید. اگر به دلیل محصل بودن فاقد کارت پایان خدمت هستید می توانید به کمک یک گواهی اشتغال به تحصیل پاسپورت خود را دریافت کنید و با این کار برای مهاجرت به ترکیه آماده باشید.

مدارک مورد نیاز برای شرکت در آزمون توم
صفر تا صد آزمون زبان تومر

همچنین جهت مشاهده راهنمای کامل آزمون یوس و آزمون ست می توانید. این مقاله را مطالعه نمایید

ثبت نام در آزمون زبان تومر


برای ثبت نام در این آزمون باید تمامی مدارکی که در بخش قبل گفته شد را آماده کنید و با در دست داشتن این مدارک به مراکز ثبت نام مراجعه کنید و هزینه آزمون تومر را پرداخت کنید.

با انجام این مراحل یک حساب کاربری در سامانه UTS  برای شما ساخته می شود و رمز عبور و نام کاربری در اختیار شما قرار می گیرد. شما می توانید به بخش آزمون آزمایشی این سایت مراجعه کنید و سطح زبان ترکی خود را مورد سنجش قرار دهید. این آزمون ها مهارت شما را می سنجند و سطح شما را برای آزمون اصلی تعیین می کنند؛ به همین خاطر است که شرکت در آن ها ضروری و مهم است. حتی می توانید از نمونه سوالات موجود در این سایت کمک بگیرید و خود را برای آزمون تومر آماده کنید.

ثبت نام در آزمون زبان تومر
مهاجرت به کشور ترکیه

    

هزینه ثبت نام در آزمون زبان تومر

برای ثبت نام در آزمون دیپلم تومر باید ۱۵۰ یورو و برای ثبت نام در آزمون گواهی تومر باید ۱۰۰ یورو پرداخت کنید.

کلاس های آزمون زبان تومر


اگر به دنبال قبولی صد در صد در آزمون زبان تومر هستید، باید در کلاس ‌های آمادگی آن شرکت کنید. این کلاس ها در کشور ایران نیز برگزار می‌ شوند و معمولاً در شهر های بزرگ و بیشتر در آذربایجان غربی و شرقی وجود دارند. کلاس های آزمون تومر به دو صورت حضوری و آنلاین ارائه می شوند و انتخاب آن ها بستگی به متقاضی دارد. کلاس آنلاین تفاوتی با کلاس حضوری ندارد و تمامی آموزش های کلاس حضوری در کلاس آنلاین نیز داده می شود و شما می توانید هر زمان که سوالی داشتید به استاد خود دسترسی داشته باشید.

پس اگر قادر به شرکت در کلاس های حضوری نیستید، از کلاس های آنلاین استفاده کنید. هم کلاس های حضوری و هم کلاس های آنلاین آزمون تومر مزایای خود را دارند که در این بخش به آن ها می‌ پردازیم:

مزایای کلاس های حضوری تومر

 • یادگیری بهتر
 • توجه بیشتر به کلاس و درس
 • دسترسی راحت تر به استاد
 • دسترسی به هم کلاسی ها و سوال پرسیدن از آن ها

مزایای کلاس های آنلاین تومر

 • دسترسی به کلاس در همه حالت
 • صرفه جویی در هزینه و زمان
کلاس های آزمون زبان تومر
ثبت نام در کلاس های آزمون زبان تومر

هزینه کلاس های آزمون تومر


همانند سایر کلاس های آنلاین و حضوری، هزینه کلاس های آنلاین آزمون زبان تومر نیز نسبت به کلاس های حضوری کمتر می باشد. اگر می خواهید در هزینه های خود صرفه جویی کنید بهتر است از کلاس های آنلاین کمک بگیرید. این کلاس ها در کشور ترکیه معمولا در شهر های استانبول و آنکارا برگزار می شوند و هزینه آن ها حدود ۷۵۰ الی ۲۸۰۰ دلار می ‌شود. 

کلاس های آزمون تومر در ایران، مانند کلاس های زبان انگلیسی به صورت ترمی هستند و در هر ترم بخشی از مباحث تدریس می شود. هزینه کل کلاس های مجازی آزمون زبان تومر در ایران بین ۴ الی ۶ میلیون و هزینه کلاس های حضوری بین ۱۰ تا ۱۲ میلیون می شود که بستگی به آموزشگاه و استاد دارد. البته باید در نظر داشته باشید که هزینه کلاس های خصوصی قطعا بیشتر از این می‌ شود.

زمان برگزاری آزمون تومر

این آزمون نیز مانند بسیاری از آزمون‌ ها زمان برگزاری دقیقی ندارد. اگر ساکن ترکیه هستید، هر روزه از ساعت ۹ تا ۱۲:۳۰ می توانید به دانشگاه آنکارا مراجعه کنید تا کار های ثبت نام شما را انجام دهند و زمان آزمون را به شما اعلام کنند. نتایج آزمون نیز تا دو هفته پس از برگزاری آزمون اعلام می شود. در صورتی که موفق به دریافت نمره قبولی نشدید می توانید دوباره برای ثبت نام در آزمون تومر اقدام کنید.

اگر ساکن ایران هستید و می خواهید در کشور خود آزمون را شرکت کنید، باید با مراکز وابسته به دانشگاه آنکارا هماهنگ کنید، زمان آزمون توسط آن ها به شما اطلاع داده می شود. معمولاً در ایران هر ماه تست تومر برگزار می ‌شود و در صورت عدم قبولی می توانید ماه بعد دوباره در آن شرکت کنید.

زمان برگزاری آزمون تومر
آمادگی برای آزمون زبان تومر

نکاتی در رابطه با آزمون تومر

 • مانند سایر آزمون ‌هایی که در ایران برگزار می ‌شود، همراه داشتن گوشی موبایل، لپ تاپ، کتاب و … در زمان آزمون ممنوع می باشد.
 • شرکت ‌کنندگان باید ۳۰ دقیقه پیش از شروع آزمون در حوزه امتحانی حضور یابند و مدارک مربوطه را به همراه داشته باشند.
 • متقاضی اجازه ندارد با خود همراه به حوزه امتحانی بیاورد.
 • هر شخص باید در مکانی که برای او انتخاب شده است بنشیند و با وارد کردن اطلاعات خود آزمون را شروع کند.
نکاتی در رابطه با آزمون تومر
آزمون های بین المللی کشور ترکیه

سخن پایانی

در این مطلب به توضیح آزمون تومر، انواع، کلاس ها و نتایج آن پرداختیم. همان طور که متوجه شدید؛ این آزمون بسیار مهم و حیاتی می باشد و در صورتی که قصد ادامه تحصیل و یا اشتغال به کار در کشور ترکیه دارید باید حتماً یکی از مدارک زبان این کشور را تهیه کنید. اگر می‌ خواهید مدرک زبان ترکی شما معتبر باشد و با آن بتوانید در دانشگاه های دولتی ترکیه درس بخوانید، بهتر است هر چه سریع تر برای دریافت مدرک آزمون تومر اقدام کنید. 

برای دریافت این مدرک نیازی نیست حتما به ترکیه سفر کنید، با مراجعه به مراکز وابسته به دانشگاه آنکارا که در ایران فعالیت می کنند، می توانید کلاس های مربوطه را شرکت کنید و برای آزمون ثبت نام کنید.

تحصیل در ترکیه

ترکیه مقصد بسیاری از مهاجرین تحصیلی از ایران و دیگر کشورهای جهان بوده و رتبه بالایی در جذب دانشجویان بین الملل دارد. با کامل ترین راهنمای آشنایی و تحصیل در ترکیه با نبولا آکادمی همراه باشید.

فرم سینگل بلاگ

هنوز نظری داده نشده است.


دیدگاه خود را وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *