Skip to content

راهنمای کامل آزمون ست ترکیه SAT

هر آنچه باید از آزمون ست (SAT) ترکیه بدانید

محتوا

هر آنچه باید از آزمون ست (SAT) ترکیه بدانید

آزمون ست (SAT) ترکیه یکی از آزمون های مهم و تاثیر گذار در قبولی دانشگاه این کشور تلقی می شود. لازم است بدانید که این آزمون هر ساله برای تمامی محصلان در سراسر دنیا توسط هیئت علمی دانشگاه طراحی می گردد و افرادی که مایلند در دانشگاه های ترکیه به تحصیل خود ادامه دهند، می توانند در این تست شرکت نمایند. آزمون ست (SAT) ترکیه تنها برای دانش آموزانی مناسب است که می خواهند در دانشگاه های انگلیسی زبان کشور ترکیه به تحصیل بپردازند.

چه کسانی می توانند در آزمون ست (SAT) ترکیه شرکت کنند؟

برای این که محصل بتواند در آزمون ست ترکیه شرکت نماید، باید حتما 12 سال تحصیل خود را به پایان رسانده و مدرک آن را با نمره ای عالی دریافت کرده باشد. اگر بخواهیم به عبارتی ساده تر این موضوع را برای تان شرح دهیم، باید بگوییم فرد برای شرکت در آزمون ست (SAT) ترکیه باید دیپلم نظام جدید و یا حتی نظام قدیم را دارا باشد.

بخش های مختلف آزمون 

آزمون تست ترکیه بخش های متعددی را شامل می شود تا دانشگاه مد نظر بتواند میزان استعداد و علم دانشجوی خود را دریابد. بخش های تست ترکیه به شرح زیر می باشند:

درک مطلب

همانند تمامی آزمون ها در سراسر جهان، آزمون ست (SAT) ترکیه شامل بخش درک مطلب می باشد. دقت داشته باشید که سوالاتی که در این قسمت وجود دارند، به صورت چهار گزینه ای قابل مشاهده هستند و دانش آموزان گرامی می بایست تنها پاسخ نهایی را در جواب ها پیدا کرده و آن را علامت بزنند.

ممکن است بسیاری از افراد با نحوه سوالات درک مطلب در آزمون ست (SAT) ترکیه آشنا نباشند، به همین منظور باید بگوییم متن های متعددی توسط طراحان به دانش آموز ارائه می گردد که فرد می بایست نظر و اطلاعات دریافتی خود را از آن متن بیابد.

بخش های مختلف آزمون
داشتن مدارک شناسایی برای حضور در آزمون ست ترکیه

تعداد این سوال ها به 52 عدد می رسد که تمامی آن ها باید تنها در مدت زمان 65 دقیقه توسط دانش آموز پاسخ داده شود. اگر می خواهید در آزمون ست (SAT) ترکیه شرکت کنید، به شما توصیه می نماییم تا با آمادگی کافی برای پاسخ دادن به سوالات این بخش در جلسه حاضر شوید. اگر در جلسه برخی از سوالات خود را اشتباه زدید، به هیچ وجه نگران نباشید، زیرا در این بخش از آزمون نمره منفی در نظر گرفته نمی شود و افراد می توانند حتی پاسخ های احتمالی خود را علامت بزنند.

همچنین جهت مشاهده راهنمای کامل آزمون یوس، آزمون تومر و آزمون آلس میتوانید این مقاله ها را مطالعه نمایید.

نوشتاری و زبان

از دیگر بخش های موجود در آزمون ست (SAT) ترکیه می توان به قسمت نوشتاری و زبان اشاره نمود. لازم است بدانید که این بخش از آزمون دقت بسیاری را می طلبد، زیرا باید در آن برخی از اشتباهات متون توسط فرد پیدا شده و تصحیح گردد، علاوه بر آن، شخص باید مهارت خواندن خود را در این قسمت به اثبات برساند. 

شما می توانید برای تسلط بیش تر بر روی این قسمت از آزمون ست (SAT) ترکیه، سوالات ارائه شده در سال های اخیر را مورد بررسی قرار دهید و پاسخ تمامی آن ها را با دقت مورد بررسی قرار دهید.

اگر در این بخش از تست، نمودار و یا جداولی را مشاهده کردید نگران نشوید، زیرا برای پاسخ دادن به چنین سوالاتی هیچ نیازی به دانش فوق العاده ریاضی نخواهد بود و با یک سطح متوسط می توان آن ها را جواب داد.

بخش های مختلف آزمون
سوالات چهارگزینه ای در آزمون ست ترکیه

ریاضی

یکی از مهم ترین بخش های آزمون ست (SAT) ترکیه به قسمت ریاضی تعلق می یابد. باید توجه داشته باشید که در این قسمت سوالاتی درباره ریاضی عمومی، آمار و احتمال، جبر و هندسه توسط بهترین اساتید برای محصلان گرامی طراحی می گردد.

برخلاف بخش های قبلی آزمون ست (SAT) ترکیه که تمامی سوالات آن ها به صورت تستی و چهارگزینه ای بود، بخش ریاضی چنین نخواهد بود. بلکه برخی از سوالات به صورت تستی و بعضی دیگر به صورت تشریحی قابل پاسخ می باشند. افراد باید توجه نمایند تا در سوالات تشریحی تمامی راه حل را با خطی خوانا و به طور کامل ارائه بدهند تا بتوانند امتیاز مناسبی را در ازمون دریافت کرده و به دانشگاه های انگلیسی زبان کشور ترکیه راه پیدا کنند.

سوالات ریاضی در آزمون ست (SAT) ترکیه به دو دسته تقسیم خواهند شد که در قسمت اول تنها 20 سوال موجود است و شخص می بایست آن را در کم تر 25 دقیقه به طور کامل پاسخ دهد. اما در قسمت دوم، تعداد سوالات بیش از قبل خواهد بود، به گونه ای که 38 سوال ریاضی باید در 55 دقیقه تکمیل گردد.

یکی از موضوعاتی که شرکت کننده های آزمون ست (SAT) ترکیه باید آن را حائز اهمیت قرار دهند، نحوه استفاده از ماشین حساب در سوالات ریاضی است. شما برای پاسخ به قسمت اول ریاضی اجازه استفاده از هیچ ابزار محاسباتی را نخواهید داشت، اما در قسمت دوم قادر خواهید بود تا از یک ماشین حساب کاربردی و ساده بهره مند گردید تا در محاسبات خطایی صورت نگیرد.

برای این که بتوانید سوالات بخش ریاضی را در کسری از زمان به درستی پاسخ دهید، لازم است تا از دانش ریاضی برخوردار باشید. لذا خواهشمندیم تا سوالات سال های اخیر آزمون ست (SAT) ترکیه را با دقت آنالیز کرده تا تبحر خاصی را در پاسخگویی به آن ها به دست آورید.

بخش‌های مختلف آزمون
به همراه داشتن وسایل لازم در جلسه آزمون

انشا

شاید برخی از افراد گمان کنند که برای راه یابی به دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه نیازی به ارائه مقالات و یا همان انشا نخواهد بود. اما باید بگوییم که این فرضی نادرست بوده و از دیگر بخش های مهم آزمون ست (SAT) ترکیه می توان به قسمت انشا اشاره نمود.

دقت داشته باشید که پاسخگویی به این قسمت از آزمون برای برخی از دانشگاه های ترکیه الزامی نمی باشد، اما برای دریافت امتیاز بیش تر، افراد می توانند آن را تنها در مدت زمان 50 دقیقه پاسخ دهند و از جلسه آزمون سربلند بازگردند.

در قسمت انشا افراد لازم نیست تجربه های شخصی خود را به اشتراک بگذارند، بلکه می بایست راجب موضوعات عنوان شده یک مقاله با رعایت اصول نوشتاری را ارائه دهند.

امتیاز و نمره 

اگر بخواهیم نحوه امتیاز دهی آزمون ست (SAT) ترکیه را برای تان شرح دهیم، باید بگوییم که با فاکتور گرفتن قسمت انشا، هر قسمت 200 الی 800 نمره را به خود اختصاص می دهد و هر چه افراد در مبحث های مختلف، امتیاز بیش تری را دریافت کنند، شرایط راه یابی آن ها به دانشگاه های انگلیسی زبان و معتبر ترکیه هموار تر خواهد شد.

حال ممکن است برخی از محصلان با خود بپرسند که قسمت انشا در آزمون ست (SAT) ترکیه چه نمره ای را شامل می شود، به همین منظور لازم است بگوییم که نمره اختصاصی مبحث انشا بسیار کم بوده و از 1 تا 6 امتیاز را به خود اختصاص می دهد. افراد می توانند با پاسخگویی به این قسمت، شانس ورود به دانشگاه مد نظرشان را افزایش دهند.

مدارک مورد نیاز برای ورود به محل آزمون ست (SAT) ترکیه

دانش آموزان برای این که بتوانند در آزمون ست (SAT) ترکیه شرکت کنند و شانس خود را امتحان کنند، می بایست برخی از مدارک را به همراه داشته باشند. این مدارک عبارت اند از:

کارت شناسایی و کارت دانش آموزی معتبر

اولین مدرکی که وجود آن در آزمون ست ترکیه الزامی است، کارت شناسایی می باشد. دقت نمایید که کارت شناسایی باید برای یک شخص حقیقی تلقی شود و از اعتبار خاصی بهره مند باشد.

لازم است بدانید که کارت شناسایی می بایست حاوی عکس شرکت کننده در آزمون ست (SAT) ترکیه باشد؛ در غیر این صورت فرد شانس حضور در جلسه را از دست خواهد داد.

افرادی که دارای کارت دانش آموزی معتبر هستند، می توانند آن را جایگزین کارت شناسایی کرده و به مسئولان حوزه آزمون تحویل دهند.

مدارک مورد نیاز برای ورود به محل آزمون ست (SAT) ترکیه
ارائه کارت شناسایی معتبر برای حضور در جلسه

نکات مهم برای ارائه مدارک در حوزه آزمون

استفاده از اصل مدارک شناسایی

یکی از موضوعاتی که هر ساله توسط برخی از شرکت کننده ها در آزمون ست (SAT) ترکیه مورد بی اهمیتی قرار می گیرد، استفاده از کپی مدارک شناسایی می باشد. دقت کنید که مسئولان حوزه آزمون به هیچ وجه از شما کپی مدارک شناسایی را قبول نخواهند کرد و تنها اصل این مدارک باید به آن ها ارائه گردد.

برابر بودن عکس شرکت کننده در کارت آزمون و مدارک شناسایی

از دیگر نکاتی که افراد باید آن را در آزمون ست (SAT) ترکیه حائز اهمیت قرار دهند، برابر بودن عکس شرکت کننده در کارت آزمون و مدارک شناسایی است. فرد می بایست عکس خود را در مدارک شناسایی اش در سال های اخیر گرفته باشد تا تطابق کامل را با عکس موجود در کارت آزمون داشته و مشکلات متعددی در حوزه برای او رخ ندهد.

ارائه مدارک به زبان انگلیسی

شرکت کننده های محترم توجه داشته باشند که مدارک خود را با زبان انگلیسی به حوزه مربوطه ارائه دهند. در غیر این صورت افراد به هیچ وجه نخواهند توانست در جلسه آزمون ست (SAT) ترکیه حضور یابند.

برخی از کارت های شناسایی معتبر برای حضور در آزمون ست (SAT) ترکیه

ممکن است برخی از شرکت کننده ها ندانند که چه نوع کارت شناسایی برای مسئولان حوزه آزمون معتبر است. به همین منظور کارت های شناسایی معتبر به شرح زیر هستند:

گواهی نامه رانندگی

یکی از کارت های شناسایی معتبر در آزمون ست (SAT) ترکیه، کارت گواهی نامه رانندگی می باشد. دقت داشته باشید که این مدرک باید توسط کشور شما مورد تایید قرار گرفته باشد.

کارت دانش آموزی

برخی از شرکت کننده ها تمایل دارند تا کارت دانش آموزی خود را به عنوان مدرک شناسایی به مسئولان ارائه دهند. این افراد باید توجه داشته باشند که تاریخ کارت دانش آموزی شان نگذشته باشد و آن را از مدرسه ای که در آن مدرک فارغ التحصیلی شان را کسب نموده اند، دریافت کرده باشند.

کارت شناسایی ملی

کارت شناسایی ملی می تواند از معتبر ترین مدارک شناسایی برای ورود به آزمون ست (SAT) ترکیه تلقی شود. شما می توانید به هنگام ورود به حوزه خود، این کارت را به همراه داشته باشید.

شرایط استفاده از ماشین حساب در آزمون ست (SAT) ترکیه

همانطور که می دانید، برای استفاده از ماشین حساب در تمامی آزمون ها، قوانین و شرایطی اعلام می شود که این شرایط در آزمون ست (SAT) ترکیه نیز حاکم است.

استفاده از ماشین حساب شخصی

اولین شرطی که برای استفاده از ماشین حساب در آزمون ست ترکیه باید مورد توجه شرکت کننده ها قرار گیرد، بهره مندی از ماشین حساب شخصی است. شما به هیچ وجه قادر نخواهید بود تا از ماشین حساب دیگر شرکت کننده ها استفاده نمایید و این موضوع یک تخلف در آزمون ست (SAT) ترکیه محسوب می گردد.

استفاده از ماشین حساب در زمان های مقرر

همان گونه که می دانید، در مباحث درک مطلب نیز از نمودار ها استفاده می شود و برخی از مطالب محاسباتی در آن ها وجود دارد. در این بخش ها شما اجازه استفاده از ماشین حساب را نخواهید داشت و تنها می توانید در برخی از سوالات مبحث ریاضی، ماشین حسابتان را در دست بگیرید و از آن استفاده کنید.

عدم تقلب و جابجایی برگه های پاسخ

لازم است بدانید که تلقب و جابجایی برگه ها توسط شرکت کننده ها در آزمون ست (SAT) ترکیه، یک تخلف محسوب می شود و در صورت مشاهده توسط مراقبین، فرد نمره و امتیاز آزمون خود را کسب نخواهد کرد.

شرایط استفاده از ماشین حساب در آزمون ست (SAT) ترکیه
تقلب در آزمون ست ترکیه تخلف محسوب می گردد

استفاده از ماشین حساب کارکرده

از دیگر موضوعاتی که باید آن را حائز اهمیت قرار دهید، استفاده از ماشین حساب کارکرده است. زیرا در صورت در دست داشتن ماشین حساب جدید با نحوه کارکرد آن آشنا نخواهید بود و از آزمون عقب می مانید.

اطمینان از سالم بودن ماشین حساب پیش از آزمون

اگر می خواهید در آزمون ست (SAT) ترکیه شرکت کنید و از ماشین حساب استفاده کنید، توصیه می شود تا پیش از شروع آزمون، از سالم بودن ابزار محاسباتی خود مطمئن شوید تا در صورت خراب بودن، فورا آن را تعویض کنید.

شرایط استفاده از ماشین حساب در آزمون ست (SAT) ترکیه
استفاده از ابزار های محاسباتی برای محاسبات دقیق تر در آزمون ست ترکیه

استفاده از چرک نویس در کنار ماشین حساب

شما می توانید در کنار ماشین حساب در محاسبات ریاضی، از چرک نویس استفاده نمایید تا مطالب را به درستی و با دقت بتوانید وارد برگه پاسخ کنید.

عدم استفاده از ماشین حساب بزرگ و برقی

یکی از موضوعاتی که در آزمون ست (SAT) ترکیه باید مورد توجه تان قرار دهید، عدم استفاده از ماشین حساب بزرگ و برقی می باشد. ماشین حساب های نسبتا بزرگ می توانند مورد بازدید دیگر شرکت کننده ها قرار گیرند و سبب ایجاد تخلف گردند.

آزمون ست (SAT) ترکیه چه زمانی برگزار می شود؟

یکی از سوالاتی که شرکت کننده ها همواره می پرسند، زمان برگزاری آزمون ست (SAT) ترکیه می باشد. باید بگوییم که این آزمون حداقل 7 بار در سال برگزار می شود تا داوطلبان بتوانند در صورت آمادگی در آن شرکت نمایند و شانس خود را بسنجند.

لازم به ذکر است که این آزمون ها به هیچ وجه در کشور ایران برگزار نمی شوند و محصلان ایرانی می توانند بدین منظور به کشور ترکیه مراجعه نمایند.

هزینه آزمون ست (SAT) ترکیه برای داوطلبان ایرانی

باید بدانید که هزینه آزمون ست (SAT) ترکیه برای داوطلب های ایرانی با دیگر شرکت کننده ها در سراسر دنیا متفاوت خواهد بود. افراد ایرانی که می خواهند خود را در این آزمون بسنجند و در صورت امکان، به دانشگاه مورد علاقه شان دست یابند، می بایست مبلغ 47 دلار را برای ثبت نام خود بپردازند و کارت ورود به جلسه شان را دریافت کنند.

نحوه ثبت نام در آزمون ست (SAT) ترکیه

برای این که بتوانید در آزمون ست (SAT) ترکیه ثبت نام کنید، دو روش به شما پیشنهاد می گردد که می توانید بر اساس شرایط خود، یکی از آن ها را انتخاب کنید.

روش اول

روش اول ثبت نام اینترنتی می باشد که می توانید با بهره مندی از این روش، به آسودگی در آزمون ست ترکیه حضور خود را ثبت نمایید.

روش دوم

دیگر روشی که می توانید آن را برای ثبت نام در آزمون ست (SAT) ترکیه مد نظر قرار دهید، روش پستی است. در صورت تمایل می توانید از این روش نیز بهره مند گردید و شانس خود را در این آزمون بسنجید.

نکات مهم برای موفقیت در آزمون ست (SAT) ترکیه
موفقیت در آزمون ست ترکیه

نکات مهم برای موفقیت در آزمون ست (SAT) ترکیه

برای موفقیت در آزمون ست ترکیه تنها کافی است چندین نکته را مد نظر تان قرار دهید و به تمامی آن ها عمل نمایید. این نکات عبارت اند از:

زمان بندی صحیح

یکی از نکاتی که دانستن آن خالی از لطف نیست، زمان بندی صحیح برای پاسخ گویی به بخش های مختلف آزمون ست (SAT) ترکیه است. دقت داشته باشید که در صورت عملکرد طولانی نمی توانید به تمامی سوالات پاسخ دهید و این موضوع منجر به کاهش امتیاز و در نتیجه، عدم کسب صلاحیت در دانشگاه های مربوطه می گردد.

برای این که بتوانید نتیجه بهتری را در آزمون خود کسب کنید، می بایست از سوالات طولانی و سوالاتی که رسیدن به پاسخ آن ها دشوار است صرف نظر نمایید تا وقت بیش تری را برای جواب دادن به دیگر سوال ها داشته باشید.

نکات مهم برای موفقیت در آزمون ست (SAT) ترکیه
موفقیت در آزمون ست

بررسی سوالات سال های اخیر

افرادی که قصد شرکت در آزمون ست (SAT) ترکیه را دارند، می توانند به بررسی و آنالیز سوالات سال های اخیر بپردازند تا مهارت بیش تری را کسب نمایند.

آرامش پیش از آزمون

از مهم ترین نکات برای موفق شدن در این آزمون، می توان به آرامش پیش از حضور در جلسه اشاره نمود. داشتن هر گونه نگرانی و استرس می تواند بر روی پاسخگویی به سوالات تاثیر منفی بگذارد.

ساختار آزمون 

یکی از مواردی که باید به آن توجه داشته باشید، ساختار آزمون ست (SAT) ترکیه می باشد. این ازمون دارای دو بخش sat1 و sat2 است که هر فرد با توجه به نوع دانشگاه مورد علاقه اش می تواند این دو بخش را با موفقیت پشت سر بگذارد.

لازم به ذکر است که اگر افراد بخواهند در دانشگاه های ترکیه به تحصیل بپردازند، پاسخ به سوالات  sat 2 برای آن ها کافی می باشد؛ اما اگر قصد این اشخاص دانشگاه هایی به غیر از ترکیه است، می بایست دو بخش از آزمون را با دقت تکمیل نمایند.

ساختار آزمون
وجود سوالات تشریحی در آزمون ست ترکیه

حداقل نمره قبولی در آزمون

برای این که بتوانید در آزمون ست (SAT) ترکیه قبول شوید و به دانشگاه مد نظر تان دست یابید، باید از حداقل نمره قبولی در آزمون بهره مند گردید. حال ممکن است برخی از افراد با حداقل نمره قبولی در این آزمون آشنا نباشند، به همین منظور باید بگوییم شما باید نمره 1300 و بیش تر از آن را کسب نمایید.

کدام دانشگاه ها این آزمون را برگزار می کنند؟

یکی از موضوعات دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، دانشگاه هایی است که آزمون ست (SAT) ترکیه در آن ها برگزار می گردد. معمولا دانشکده هایی به برگزاری این نوع آزمون ها می پردازند که شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی را داشته باشند.

آیا شرکت در آزمون ست (SAT) ترکیه محدودیت سنی دارد؟

برخی از افراد همواره می پرسند که آیا شرکت در آزمون ست ترکیه دارای محدودیت سنی است؟ در پاسخ به چنین سوالاتی باید بگوییم که هیچ محدودیتی در سن شرکت کنندگان وجود ندارد. اما نکته ای که وجود دارد طی کردن 12 سال تحصیل در مدارس می باشد.

بعضی از دانش اموزان راغب هستند تا سال های تحصیلی خود را به صورت جهشی بگذرانند، به همین منظور ممکن است برخی از شرکت کننده های آزمون ست (SAT) ترکیه، سنی پایین تر از سن مد نظر را داشته باشند که این موضوع مانعی را ایجاد نخواهد کرد.

سخن پایانی

حال که با آزمون ست ترکیه آشنا شدید، می توانید با خیالی راحت خود را برای کسب موفقیت در آن آماده نمایید و در یکی از دانشگاه های مورد علاقه تان به تحصیل بپردازید. این آزمون می تواند آینده شما را به سوی روشنایی سوق دهد و لحظاتی شگفت انگیز را برایتان به ارمغان آورد.جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران سایت نبولا آکادمی در تماس باشید.

تحصیل در ترکیه

ترکیه مقصد بسیاری از مهاجرین تحصیلی از ایران و دیگر کشورهای جهان بوده و رتبه بالایی در جذب دانشجویان بین الملل دارد. با کامل ترین راهنمای آشنایی و تحصیل در ترکیه با نبولا آکادمی همراه باشید.

فرم سینگل بلاگ

هنوز نظری داده نشده است.


دیدگاه خود را وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *