Skip to content

شرایط تحصیل رایگان در ترکیه

شرایط تحصیل رایگان در ترکیه

چرا تحصیل در ترکیه؟ این سوالی است که شاید بارها و بارها از خودتان بپرسید. یک پاسخ ساده و روان به این سوال این است: یکی از چند شرط بدون دردسر براي تحصیل رایگان در ترکیه دریافت بورسیه هاي متنوع تحصیلی  است که اين کشور متناسب با شرايط متقاضيان به آنها ارائه مي دهد. 

free education turkey2
ترکیه مقصد محبوب دانشجویان

از این گذشته شما دلایل زیادی برای تحصیل در ترکیه دارید. این کشور با بهره مندی از ویژگی‌های طبیعی، معنوی، حمل‌ونقل و فیزیکی خاص شهرهایش، به قطب جذب مشتاقان علم به منظور تحصیل رایگان در ترکیه برای دانشجویان ایرانی و صد البته سایر کشورها تبدیل شده است.

مهمترین مزایای تحصیل در ترکیه

اگر بخواهیم کوتاه و فشرده به این موضوع بپردازیم، شاید بتوان مطالب زیر را به عنوان مهمترین مزایای تحصیل رایگان در ترکیه فهرست کرد.

فرصت های آموزش عالی و با کیفیت

ترکیه با کسب 94.2 درصد میزان تحصیلات، دومین کشور در جهان در دسترسی به آموزش عالی است. همچنین ترکیه در منطقه آموزش عالی اروپا مشارکت دارد و فرآیند بولونیا را به شیوه ای عالی اجرا می کند. فرایند بولونیا در واقع همان جلسات و توافق‌های وزراي کشورهای اروپایی است که برای کسب اطمینان از صحت استانداردها و همچنين افزایش کیفی مدارک تحصیلی دانشگاهی کشورهای اروپایی برگزار مي شود. 

بنابراین خیالتان از مدرکی که در این کشور دریافت می کنید راحت باشد چون در تمام کشورهای اروپایی به رسمیت شناخته می شود. علاوه بر این، ترکیه یکی از موفق ترین کشورهای شرکت کننده در اعطای بورسیه اراسموس پلاس محسوب می شود.  اين بورسيه که یکی از برنامه‌های اتحادیه اروپا در حوزه آموزش، پرورش و ورزش جوانان محسوب مي شود،​ تمرکز روي افزایش کیفیت، یکپارچگی و انسجام بیشتر آموزش را هدف اصلي خود قرار داده است.

از اینها که بگذریم، ترکیه با ارائه طرح هايي همچون مولانا و فارابی، سعي دارد تا همواره بهترين موقعيت ها را براي تحصيل دانشجويان ساير کشورها فراهم کند، از حمایت های مالی و شهریه های رایگان گرفته تا اقامت و بیمه سلامت.

شرایط تحصیل رایگان در ترکیه
ارائه بورسیه اراسموس پلاس در دانشگاه های ترکیه

 تنوع دانشگاه برای تحصیل رایگان در ترکیه     

جمعيت 82 ميليوني ترکيه در حال حاضر از 207 دانشگاه با ارائه رشته هاي متنوع برخوردار است که همين فرصت مناسبي براي تحصيل در اين کشور به حساب مي آيد. تحصيل 8 ميليون دانشجو در اين کشور ترکیه را به اولین کشور محبوبي تبديل کرده که مسئوليت آموزش بیشترین دانشجو در منطقه آموزش عالی اروپا را به عهده گرفته است. در چنین تنوعی حتماً به منظور تحصیل رایگان در ترکیه برای دانشجویان ایرانی دانشگاه و برنامه ای پیدا خواهد شد. 

زندگی چند فرهنگی

ترکیه هزاران سال است که میزبان تمدن های اصیل بسیاری در قلمرو خود بوده است، تقریباً موزاییکی از فرهنگ هاست! در واقع ترکیه، جایی است که می توانید تکه ای از فرهنگ خود را بیابید و شاید بتوانید با افرادی که به زبان شما صحبت می کنند ملاقات کنید از این رو تحصیل رایگان در ترکیه با محیط امن و آرام آن برایتان ایده آل و بدون دردسر خواهد بود.

شرایط تحصیل رایگان در ترکیه
تجربه زندگی در کنار فرهنگ های متنوع

زیبایی های طبیعی

کشور چهار فصل ترکیه به خاطر زیبایی های طبیعی خود در سراسر جهان شهرت دارد. تحصیل رایگان در ترکیه برای دانشجویان ایرانی قطعا با تشابه شرایط آب و هوایی این کشور با ایران چندان هم سخت و دور از ذهن نیست.

ترکیه کشور دانشجویی

ترکیه با داشتن حداقل یک دانشگاه در هر شهر، دقیقا کشور دانشجویی است. پاتوق های اجتماعی، تیم‌های ورزشی و رویدادهای فرهنگی در هر دانشگاه، دانشجویان را گرد هم جمع می کند و همه جغرافیای دور را نزدیک یکدیگر قرار می دهد و این یکی دیگر از دلایلی است که تحصیل رایگان در ترکیه برای دانشجویان ایرانی را راحتتر می کند.

شرایط تحصیل رایگان در ترکیه
دورهمی دانشجویان و تبادل اطلاعات

در همان بدو ورود به ترکيه کافه ها، رستوران ها و کتابخانه هايي که تبديل به پاتوق دانشجويان شده توجه شما را به خود جلب مي کند. شايد دانستن اين موضوع برايتان جالب باشد که فعال ترین نقاط در ترکيه همان اماکني هستند که دانشجويان آنها را براي گپ و گفت هاي علمي و دوستانه خود انتخاب مي کنند و زندگی در شهرها ۲۴ ساعته در جریان است.

مردم مهمان نواز ترکیه

مهمان نوازی مردم ترکیه در سراسر جهان زبانزد است. شما مهمان ترک ها هستيد و اگر در اين مهماني کوتاه نيازمند کمک باشيد، قطعا بدانيد که تمام تلاش کسي که به آن پناه برده ايد، حل مشکلتان است. با فراهم کردن شرایط تحصیل رایگان در ترکیه مطمئن باشید که دلتنگ خانه نخواهید شد.

پردیس های فناوری مدرن

تحصیل رایگان در ترکیه برای دانشجویان ایرانی چندان هم دور از فضای آموزشی کشور خودمان نیست. در واقع اهمیتی ندارد شما در کدام یک از دانشگاه ها تحصیل کنید چراکه با انتخاب هر دانشگاه، پردیس های مدرن و راحت مجهز به آخرین فناوری در انتظارتان خواهند بود.

شرایط تحصیل رایگان در ترکیه
تجربه بحث های علمی در مدرنترین پردیس های فناوری

شرایط زندگی آسان

زندگی در ترکیه نسبت به بسیاری از کشورها مقرون به صرفه تر است. شما می توانید مهمترین نیازهای خود مانند اقامت و خورد و خوراکتان را با قیمت های مقرون به صرفه برآورده کنید. می توانید در خوابگاه های داخل یا نزدیک پردیس های دانشگاه بمانید یا خانه ای را برای اجاره انتخاب کنید. 

فرصت یادگیری ترکی

با تحصیل رایگان در ترکیه شما همچنین می توانید ترکی، پنجمین زبان پر صحبت در جهان را یاد بگیرید و علاوه بر این از این شرایط به عنوان فرصتی برای یادگیری یک زبان جدید در دوره های آموزشی ترکی که دانشگاه به شما ارائه می دهد، استفاده کنید. 

شرایط تحصیل رایگان در ترکیه
یادگیری زبان ترکی در کنار تحصیل در رشته دلخواه

تحصیل در ترکیه گامی عالی برای افرادی است که به دنبال تجربه جذابیت های دنیای قدیم و شگفتی های تکنولوژیکی آن هستند. حالا که با مزایای تحصیل رایگان در ترکیه آشنا شدید قطعا می توانید با سبک سنگین کردن آنها بهترین تصمیم را بگیرید. اما شاید سوالی که تا الان ذهنتان را درگیر کرده این باشد که شرایط تحصیل رایگان در ترکیه برای دانشجویان ایرانی یا دانشجویان سایر کشورها چگونه است. نگران نباشید ما به این سوال شما هم پاسخ داده ایم.

سفت و سخت درس بخوانید

وقتی صحبت از هزینه های تحصیل در ترکیه به میان می آید، اصلا جای نگرانی وجود ندارد چراکه دولت ترکیه بورسیه های تحصیلی متنوعی را به دانشجویان خود ارائه می دهد. جدای از آن، دانشگاه ها و مؤسسات خصوصی گزینه های بیشتری برای تأمین مالی دارند. 

اگر مایل به تحصیل رایگان در ترکیه از طریق يکي از این گزینه ها هستید، يادتان باشد که این امتیازات محدود هستند و گزینشی. با این حال، اگر مطالعه سخت و مداوم را در پیش بگیرید و طبق برنامه جلو بروید در مراحل اولیه موفق خواهید بود.

شرایط تحصیل رایگان در ترکیه
مطالعه کلید موفقیت برای پذیرش در بورسیه

تحصیلات دانشگاهی در ترکیه به اندازه سایر کشورهای دارای تحصیلات عالی در جهان جدی گرفته می شود. همچنین شرایط تحصیل رایگان در ترکیه برای دانشجویان ایرانی از جهات مختلف می تواند سودمند باشد. برای ورود به دانشگاه در ترکیه، بسیار مهم است که بدانید اپلای شما باید بتواند نظر پانل های پذیرش را به خود جلب کند.  

در واقع اپلای شما باید نشانگر شایستگی ها و پتانسیل فعلی شما باشد. داشتن یک برنامه عالی برای تحصیل رایگان در ترکیه بسیار مهم است. برای دستیابی به یک برنامه برجسته، لازم است مطالعه مداوم داشته باشید همچنین با کمک اینترنت، فرصت ها و مهلت های پذیرش را رصد کنید تا بتوانید اپلای خود را به موقع آماده کنید.

برای بورسیه تحصیلی در ترکیه اقدام کنید

بورسیه ها کمک بزرگی به دانشجویان مشتاق بین المللی می کنند. خوشبختانه، بسیاری از کشورها این روزها اشکال مختلف بورسیه تحصیلی و کمک های مالی را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند و از این طریق روابط بین المللی را حفظ می کنند. برخی از سازمان های بین المللی نیز به دلایل بسیاری مانند اهداف بشردوستانه و تحقیقات جهانی بورسیه تحصیلی ارائه می دهند.

شرایط تحصیل رایگان در ترکیه

هنگام تهیه اپلای خود در دانشگاه های ترکیه، حتماً دانشگاه هایی که بورسیه ارائه می دهند را نیز بررسی کنید. تا آنجا که می توانید اطلاعات بیشتری در مورد بورسیه ها جمع آوری کنید و برای هر تعداد که می توانید درخواست دهید. شرایط تحصیل رایگان در ترکیه برای دانشجویان ایرانی متفاوت از سایر کشورها نیست، پس قبل از ارسال درخواست خود از واجد شرایط بودن آن اطمینان حاصل کنید. به این ترتیب علاوه بر در اختیار داشتن گزینه های بیشتر و شانس بالاتری برای پذیرش در ترکیه و تحصیل رایگان در ترکیه خواهید داشت. 

اطلاعات بورسیه ها را زیر ذره بین ببرید

اگر می خواهید بورسیه تحصیلی در ترکیه بگیرید، گزینه های مختلفی دارید. با این حال، به خاطر داشته باشید که فرصت های ارائه شده توسط موسسات اعطا کننده بورس تحصیلی متفاوت است. می توانید اطلاعات بیشتری در مورد بورسیه های موجود در وب سایت رسمی دانشگاه انتخابی خود کسب کنید. به عنوان مثال برخی از این موسسات هزینه حمل و نقل از کشور شما به ترکیه را نیز پوشش می دهند. 

free education turkey4

کسب اطلاع درباره بورسیه به کمک وب سایت رسمی دانشگاه

میزان بورسیه های ماهانه نیز با توجه به سطح تحصیلات دانشجویان بین المللی متفاوت است. همچنین برای تحصیل رایگان در ترکیه اگر دانشجویانی که در برنامه‌های آموزش عالی ترکیه پذیرش می‌شوند گواهی مهارت زبان ترکی نداشته باشند، یک سال آمادگی زبان به دانشجویان ارائه می‌شود.

برای دانشگاه های ارزان ترکیه اقدام کنید

ورود به دانشگاه از طریق بورسیه تحصیلی با بودجه کامل می تواند شما را از بسیاری از مشکلات مالی نجات دهد. اینجا جایی است که باید برای دانشگاه هایی که برنامه های تحصیلی را با هزینه نسبتاً ارزان تر ارائه می دهند، درخواست دهید. رشته های دانشگاهی برای تحصیل رایگان در ترکیه نیز از نظر شهریه متفاوت هستند و پزشکی معمولاً پرهزینه‌ترین آنهاست. 

شرایط تحصیل رایگان در ترکیه
تحصیل در دانشگاه های ارزان قیمت برای مدیریت مالی

پیش از این برای طرح پشتیبان خود در ترکیه، برای دانشگاه های مقرون به صرفه اقدام کنید. برخی از دانشگاه‌هایی که ممکن است برای تحصیل رایگان در ترکیه برای دانشجویان ایرانی مناسب باشند، دانشگاه فنی خاورمیانه و دانشگاه عبدالله گل هستند که در آن‌ها هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در مقایسه با سایر دانشگاه ها متغیر است. دانشگاه کوچ و دانشگاه اوکان استانبول هم گزینه های عالی برای کارشناسی ارشد و دکتری هستند. 

مدارک مورد نیاز را آماده کنید

پس از انتخاب دانشگاه برای تحصیل رایگان در ترکیه، تنها کاری که باید انجام دهید این است که مدارک درخواستی مورد نیاز را جمع آوری کنید. این مدارک ممکن است بسته به دانشگاه متفاوت باشد زیرا این دانشگاه ها هستند شرایط خود را در پذیرش دانشجویان بین المللی تعیین می کنند. صفحه معرفی دانشگاه انتخابی خود را بررسی کنید تا در مورد مدارک مورد اطلاعات لازم را به راحتی کسب کنید.

شرایط تحصیل رایگان در ترکیه
جمع آوری و ارائه مدارک برای تحصیل رایگان در ترکیه

الزامات امتحان را بررسی کنید

ممکن است برای پذیرش در رشته ای که برای تحصیل رایگان در ترکیه انتخاب کرده اید، نیاز به شرایطی مانند آزمون ورودی دانشگاه، نمره زبان یا آزمون مهارت (آزمون تومر) داشته باشید. علاوه بر آزمون‌های معتبر بین‌المللی، دانشگاه‌ها ممکن است از شما بخواهند که نمرات آزمون‌هایی را که در کشورتان شرکت کرده‌اید یا نمرات آزمون‌هایی که توسط دانشگاه انتخابی شما انجام شده است، ارسال کنید. 

برای ویزای دانشجویی اقدام کنید

قبل از ورود به ترکیه برای تحصیل، باید ویزای تحصیلی را از نزدیکترین کنسولگری جمهوری ترکیه دریافت کنید. مراحل دریافت ویزای دانشجویی ممکن است زمان بر باشد و بنابراین مهم است که به محض پذیرش در دانشگاه انتخابی خود برای ویزای دانشجویی اقدام کنید.

شرایط تحصیل رایگان در ترکیه
درخواست ویزای دانشجویی اولین اقدام بعد از پذیرش

تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه به صورت رایگان

بورسیه های ترکیه فرصت هایی را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند تا دوره تحصیلی خود را در یکی از دانشگاه های برتر ترکیه تکمیل کنند. از جمله دانشگاه هایی که از طريق  بورسیه ترکیه حمایت می شود، دانشگاه استانبول است. با استفاده از این بورسیه، متقاضیان کمک های مالی همه جانبه را دریافت می کنند که شامل هزینه تحصیل، کمک هزینه ماهانه، بیمه درمانی، اقامت و بلیط هواپیما می شود.

free education turkey6

دریافت کمک های مالی در مقطع کارشناسی

یکی دیگر از دانشگاه های برتر ترکیه که بورسیه تحصیلی ترکیه را ارائه می دهد، دانشگاه آنکارا است. فارغ از مزایای فوق العاده بورسیه تحصیلی ترکیه، دانشجویان بین المللی به صورت رایگان در ترکیه تحصیل خواهند کرد. همانطور که پیش تر اشاره شد،  دانشگاه عبدالله گل و بیلکنت برای تحصیل رایگان در ترکیه برای دانشجویان ایرانی هم گزینه خوبی هستند. پذیرفته شدگان این دانشگاه در تمام مدت تحصیل در مقطع کارشناسی معافیت کامل از شهریه را برای دانشجویانش لحاظ می کند.

پوشش بورسیه تحصیلی ترکیه برای کارشناسی

  • 700 لیره کمک هزینه در ماه
  • دوره زبان ترکی به مدت یک سال
  • بیمه سلامت در ترکیه
  • اسکان در خوابگاه
  • بلیط پرواز یکبار رفت و برگشت برای دانشجویی که در بورسیه پذیرش می شود

پوشش بورسیه تحصیلی ترکیه برای تحصیلات تکمیلی همه شرایط برای تحصیلات تکمیلی به جز کمک هزینه ماهانه، یکسان است. کمک هزینه ماهانه برای تحصیل رایگان در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد 950 لیره و برای دکتری 1400 لیره در ماه است.

جهت مشاوره و راهنمایی با مشاوران نبولا آکادمی در تماس باشد.

تحصیل در ترکیه

ترکیه مقصد بسیاری از مهاجرین تحصیلی از ایران و دیگر کشورهای جهان بوده و رتبه بالایی در جذب دانشجویان بین الملل دارد. با کامل ترین راهنمای آشنایی و تحصیل در ترکیه با نبولا آکادمی همراه باشید.

فرم سینگل بلاگ

هنوز نظری داده نشده است.


دیدگاه خود را وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *