Skip to content

تحصیل علوم انسانی در ترکیه

سیستم آموزشی ترکیه

تحصیل علوم انسانی در ترکیه

محوریت موضوعی رشته‌های علوم انسانی، انسان است. علوم انسانی شامل رشته‌هایی از موضوعات بنیادین فکری و فلسفی تا رشته‌های کاربردی است. امروزه در جوامع پیشرفته تحصیل علوم انسانی از درجه اهمیت بالایی برخوردار است و کشور ترکیه نیز از این قاعده مستثنا نیست و اگر شما هم به مسائل اجتماعی و علوم انسانی علاقمندید، می‌توانید از فرصت تحصیل رشته‌ علوم انسانی در ترکیه با وجود دانشگاههای معتبر بهره‌مند شوید.

تحصیل علوم انسانی در ترکیه
تحصیل علوم انسانی در ترکیه – نبولا آکادمی

شرایط عمومی تحصیل در ترکیه 

کشور ترکیه با جمعیتی بالغ بر ۸۳ میلیون نفر، آب و هوای چهار فصل، جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی کهن، زبان رسمی ترکی استانبولی، اقتصاد رو به رشد، همسایگی با ایران، هزینه‌های پایین زندگی، شباهت فرهنگی و بالاخص وجود دانشگاههای معتبر مقصدی مناسب برای افرادی است که خواهان مهاجرت تحصیلی می‌باشند. ترکیه با برخورداری از ۲۰۷ دانشگاه مختلف و همچنین وجود ۶۰۰۰۰ برنامه آموزشی متفاوت و با تعداد ۸ میلیون دانشجو مقصد مهاجرت تحصیلی ایده‌آلی است.

تحصیل در ترکیه به علت رتبه‌ بالای دانشگاههای این کشور در شاخص QS و رتبه‌ی علمی ۴۳ کشور ترکیه در سطح جهان و همچنین با استناد به معاهده‌ی بولونیا که به موجب آن مدارک اعطایی دانشگاههای ترکیه مورد تایید اکثریت کشورهای اروپایی و آمریکایی می‌باشد، از جذابیت ویژه‌ای برخوردار است.

تحصیل علوم انسانی در قبرس شمالی

یکی دیگر از فرصتهای تحصیل علوم انسانی در کشور قبرس شمالی است که فقط نیازمند ویزا می‌باشد و مهاجرت تحصیلی در این کشور نسبت به سایر کشورها سریعتر و آسان‌تر است. شما می‌توانید با حداقل معدل ۱۶ بورسیه تحصیلی ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی از دانشگاههای این کشور دریافت کنید. قبرس شمالی کشوری تحت نظر ترکیه است و واحد پول آن همچون ترکیه لیر است.  

سیستم آموزشی این کشور در چند سال اخیر پیشرفت زیادی کرده و برنامه‌های آموزشی و تحصیلی متنوعی دارد که باعث جذب دانشجویان بین‌المللی بالاخص از کشورهای غربی شده است. در کشور قبرس شمالی امکان تحصیل در دانشگاههای خصوصی و دولتی وجود دارد.

دانشگاههای این کشور جز دانشگاههای استاندارد بوده و دارای امکانات رفاهی و آموزشی عالی است. کیفیت تحصیل و یادگیری در قبرس شمالی بالا بوده و حتی از چندین کشور اروپایی نیز بهتر می‌باشد. یکی از فرصتهای عالی تحصیل در قبرس شمالی امکان استفاده از سیستم مبادله دانشجو پس از گذراندن چند ترم تحصیلی است که  فرصت تحصیل در دانشگاههای اروپایی و آمریکایی را برای دانشجویان فراهم می‌کند. 

بسیاری از اساتید دانشگاههای قبرس شمالی از ایالات متحده‌ آمریکا است و نمره‌دهی در قبرس شمالی نیز مشابه سیستم نمره‌دهی آمریکا است، یعنی نمرات در محدوده ۱ تا ۴ است و معدل بالاتر از ۲ به معنی قبولی است و معدل ۳  تا ۳.۴ معدل عالی و ۳.۵ به بالا معدل ممتاز را در برمی‌گیرد. هزینه‌ی تحصیل در قبرس شمالی نسبت به سایر کشورها مقرون به صرفه و مناسب‌تر است، با این حال در مورد هر رشته و دانشگاه متغیر است. 

بیان این نکته در این جا ضروری است که داشتن مدرک زبان برای تحصیل در دانشگاههای قبرس شمالی ضروری نیست. البته دانشگاههای این کشور نیز دارای شرایط بورسیه است که برای کسب اطلاعات بیشتر بورسیه می‌توانید با مشاورین ما در آکادمی نبولا در تماس باشید.

تحصیل علوم انسانی در ترکیه
تحصیل علوم انسانی در قبرس شمالی – نبولا آکادمی

لیست چندین دانشگاه برتر برای ادامه تحصیل علوم انسانی در ترکیه

 • دانشگاه بیلکنت
 • دانشگاه TED
 • دانشگاه یاشار
 • دانشگاه بغازیچی
 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه سابانجی
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه آنکارا

رشته‌های تحصیلی علوم انسانی در ترکیه

در زیر تعدادی از رشته‌های پرطرفدار برای مطالعه و ادامه تحصیل علوم انسانی در ترکیه فهرست شده است.

 • حقوق بین‌الملل
 • روابط بین‌الملل
 • مدیریت کسب و کار
 • مدیریت بازرگانی
 • اقتصاد
 • روانشناسی
 • زبان و ادبیات ترکی
 • زبان شناسی
 • علوم سیاسی

از میان رشته‌های علوم انسانی در ترکیه برای نمونه می‌توان به علوم سیاسی اشاره کرد که یکی از رشته‌های پرطرفدار و در عین حال سخت برای ادامه تحصیل در این کشور می‌باشد. در زیر توضیح مختصری در مورد رشته علوم سیاسی آورده شده است.

تحصیل علوم سیاسی در ترکیه ( مهمترین شاخه علوم انسانی در ترکیه)

یکی از رشته‌های جذاب و در عین حال دشوار برای ادامه‌ی تحصیل رشته‌ی علوم سیاسی است. این رشته از معدود رشته‌هایی است که فرد بدون علاقه و شناخت کافی وارد آن نمی‌شود.

زیرا ادامه‌ی تحصیل علوم سیاسی نیاز به ممارست و پیگیری دائم دارد، این رشته به علت درگیری با مسائل و موضوعات جدید همیشه در حال بروزرسانی است، بنابراین تحصیل در این رشته نیاز به علاقه و ثبات قدم دارد.

با این حال با وجود دشواری این رشته علوم سیاسی یکی از رشته‌هایی است که گرفتن پذیرش آن به علت درخواست بالا سخت و دشوار است. ما در نبولا آکادمی برای مشاوره و گرفتن پذیرش تحصیل علوم سیاسی در ترکیه همراه شما هستیم.

شرایط تحصیل علوم انسانی در ترکیه

برای تحصیل علوم انسانی در ترکیه، ابتدا شما باید درخواست خود برای پذیرش به دانشگاههای مورد نظرتان را ارسال کنید. نتیجه این درخواست پس از بررسی توسط کمیته دانشگاه مورد نظر به شما ایمیل می‌شود. احتمالا برای پذیرش نیاز خواهد بود که شما به کشور ترکیه سفر کرده و در مصاحبه حضوری دانشگاه شرکت کنید. برای پذیرش در دانشگاه ترکیه نیاز به یک سری مدارک است که در ادامه بیان می‌گردد.

در ابتدا شما باید فرم درخواست پذیرش برای دانشگاه مورد نظر خود را پر کنید. سپس همراه با تاییدیه ریز نمرات دوره‌های آموزشی پیشین، دو توصیه نامه از سوی دانشگاه، یک قطعه عکس، انگیزه نامه که در آن به شرح انگیزه و هدف خود از تحصیل علوم انسانی در ترکیه می‌پردازید و البته مدرک زبان که برای ادامه‌ی تحصیل رشته‌ علوم انسانی در ترکیه داشتن مدرک زبان الزامی است.

مدرک زبان می‌تواند برای زبان انگلیسی یا زبان ترکی استانبولی باشد که برای زبان انگلیسی نمره‌ تافل ۸۵ و آیلتس ۶ و برای زبان ترکی نمره تومر ۸۰ مورد نیاز است. و نهایتا قبولی در آزمون یوس دانشگاه نیز لازم و ضروری است.

شهریه تحصیل علوم انسانی در ترکیه

در مورد هزینه‌های شهریه تحصیل رشته علوم انسانی در ترکیه باید این موضوع را در نظر گرفت که تحصیل علوم انسانی در ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی در دانشگاههای دولتی مبلغی مابین ۲۴۰ تا ۱۵۰۰ دلار در سال و برای دانشگاههای خصوصی در حدود ۵۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ دلار در سال هزینه در بر‌دارد. لازم به ذکر است که این هزینه برای دانشگاههای مختلف متفاوت است. همینطور باید به این مطلب اشاره کنیم که هزینه‌ی تحصیل به زبان ترکی ارزان‌تر از زبان انگلیسی می‌باشد.

یکی دیگر از شرایط تحصیل در دانشگاههای ترکیه گذراندن آزمون یوس می‌باشد، درست است که در برخی رشته‌ها و دانشگاهها امکان پذیرش بدون آزمون با توجه به معدل، نمرات و شایستگی تحصیلی دوره‌های آموزشی قبلی و با پرداخت هزینه بیشتر وجود دارد، اما برای پذیرش در اکثریت رشته‌ها و دانشگاههای ترکیه و همچنین دریافت بورسیه تحصیلی نیاز به شرکت در آزمون یوس و گرفتن نمره قابل قبول است.

شما می‌توانید پس از دریافت نامه پذیرش یکی از دانشگاههای ترکیه همراه با مدارک مورد نیاز که در زیر اشاره خواهیم کرد به سفارت ترکیه مراجعه کرده و اقدام به دریافت ویزای تحصیلی خود کنید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه

 • تکمیل فرم پذیرش تحصیل در ترکیه
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • نامه پذیرش از سوی دانشگاه
 • بیمه سفر
 • بیمه سلامت
 • رزرو بلیط
 • وجود تمکن مالی برای مدت اقامت در ترکیه
 • پرداخت هزینه‌های ویزا
 • نامه‌ای دال بر اقامت شما در کشور ترکیه
 • اصل دیپلم مدارج تحصیلی قبلی

آزمون یوس YOS برای تحصیل علوم انسانی در ترکیه

آزمون یوس آزمون ورودی برای دانشگاههای ترکیه است که برای دانشجویان بین‌المللی برگزار می‌شود. شرکت در آزمون یوس برای سنجش پایه‌ی علمی شما صورت می‌گیرد و سوالات شامل دو بخش سوالات هوش و استعداد تحصیلی، ریاضی و هندسه و بخش دوم سوالات مرتبط با زبان ترکی است. سوالات به زبان ترکی و سایر زبان‌ها (انگلیسی، عربی، فارسی) آماده می‌شود که در هنگام ثبت‌نام باید زبان امتحان خود را تعیین کنید.

توجه به این نکته ضروری است که در اکثر دانشگاهها آزمون یوس به زبان ترکی استانبولی برگزار می‌شود اما برخی دانشگاهها به زبانهای دیگر نیز آزمون یوس را برگزار می‌کنند. 

تعداد سوالات آزمون یوس در حدود ۸۰ تا ۱۰۰ سوال است و نمره از ۱۰۰ حساب می‌شود. شرکت در این آزمون و نمره‌ی قبولی عامل اصلی پذیرش شما می‌باشد. هر دانشگاه این آزمون را با توجه به معیارهای خود برگزار می‌کند، بنابراین سطوح آزمون در دانشگاهها با یکدیگر متفاوت است. معمولا زمان ثبت‌نام در آزمون یوس در فروردین ماه است. زمان تقریبی شرکت در آزمون در اواخر فروردین ماه تا اواسط اردیبهشت ماه است اما در سال ۲۰۲۰ به علت کرونا زمان این آزمون دچار تاخیر شد. 

مدرک این آزمون تا دو سال معتبر است و دانشگاهها اغلب مدرک قبولی یوس سایر دانشگاهها را نیز می‌پذیرند. نتایج آزمون یوس اغلب یک ماه پس از آزمون اعلام می‌گردد. برای ثبت‌نام در آزمون یوس دو مدرک پاسپورت و کارنامه دبیرستان ضروری است.

آکادمی نبولا یکی از بهترین آموزشگاههای یوس می‌باشد که با برگزاری کلاس‌ها به صورت حضوری و آنلاین با سالها تجربه‌ی موفق در زمینه‌ی اخذ پذیرش ویزای تحصیلی از برترین دانشگاههای ترکیه در رسیدن شما به هدف پذیرش تحصیلی از دانشگاههای ترکیه همراهی‌تان می‌کند.

ما در آکادمی نبولا، با داشتن کلاس‌های آمادگی تحصیل در ترکیه در سه بخش آمادگی آزمون تومر، آمادگی آزمون یوس و آزمون SAT به دانشجویان و دانش‌آموزان عزیز خدمات ارائه می‌دهیم. کلاس‌های حضوری این دوره‌ها در شهر استانبول برگزار می‌شود و آکادمی نبولا هیچگونه نمایندگی در داخل کشور ایران ندارد.

تحصیل علوم انسانی در ترکیه
آزمون یوس – نبولا آکادمی

بورسیه تحصیلی علوم انسانی ترکیه

یکی از مهم‌ترین مسائلی که هر فردی با قصد مهاجرت تحصیلی به آن توجه می‌کند، بورسیه‌ی تحصیلی است. اخذ بورسیه‌ی تحصیلی ترکیه در برخی دانشگاهها و رشته‌های تحصیلی امکان‌پذیر است. اکثر دانشگاههای خصوصی ترکیه بورس تحصیلی دارند و همچنین وزارت خارجه ترکیه نیز برای دانشجویان بین‌المللی امکان استفاده از بورسیه تحصیلی را فراهم کرده است. 

اما باید این موضوع در نظر گرفته شود که با توجه به متقاضیان بالای بورسیه امکان اخذ این بورسیه نیازمند مدرک زبان ترکی با نمره‌ی بالا است. در مورد بورسیه تحصیلی ۳۰ تا ۸۰ درصدی با مشاورین ما در آکادمی نبولا در تماس باشید. همچنین برای دریافت بورسیه داشتن معدل بالا نیز ضروری است، در مقطع کارشناسی برای بورسیه معدل دیپلم دوازده ساله باید حداقل ۱۴ باشد و قطع به یقین نمرات بالاتر معدل امتیاز محسوب می‌شود. 

در مقطع کارشناسی ارشد معدل کارشناسی بالاتر از ۱۵ باشد. برای گرفتن بورسیه در مقطع دکتری معدل بالای ۱۸ و همچنین ارائه‌ی مقالات ISI منتشر شده برای دستیابی به بورسیه‌ی تحصیلی مورد نیاز است. برای کسب بورسیه تحصیلی شرط سن نیز وجود دارد که برای مقطع کارشناسی حداکثر سن ۲۱ سال، برای مقطع کارشناسی ارشد حداکثر سن ۳۰ سال و برای دکتری حداکثر سن ۳۵ سال می‌باشد. مدت زمان استفاده از بورسیه برای مقطع کارشناسی ۴ سال، برای مقطع کارشناسی ارشد ۲ سال و برای مقطع دکتری ۴ سال است. 

با اتخاذ بورسیه‌ی تحصیلی شما امکان تحصیل رایگان و همچنین دریافت کمک هزینه‌ تحصیلی را به دست می‌آورید. علاوه بر این امکان استفاده از خوابگاه به صورت رایگان، بیمه سلامت در حین تحصیل، فراگیری زبان ترکی به صورت رایگان به مدت یک سال در دانشگاه و بلیط رفت و برگشت رایگان به کشورتان را سالی یکبار به دست می آورید.

بورسیه تحصیلی علوم انسانی ترکیه با نبولا آکادمی

برای اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه می‌توانید با ما در موسسه نبولا آکادمی در ارتباط باشید، ما در نبولا آکادمی به عنوان کارگزار ثبت‌نام بورسیه دولت ترکیه، با مجوز رسمی از سوی کشور ترکیه به شما کمک ‌می‌کنیم تا مدارک لازم برای بورسیه را به بهترین شکل جمع‌آوری کرده و در سریع‌ترین زمان ممکن ثبت‌نام خود را انجام دهید. 

در اینجا اشاره به این موضوع خالی از لطف نیست که براساس سیاست‌های آکادمی نبولا برای راحتی دانش‌آموزان و دانشجویان عزیز در سراسر کشور ترکیه به ویژه ایرانیان عزیز، مشاوره تحصیلی در ترکیه کاملا رایگان بوده و زمان مشاوره نیز بستگی به مدت زمان لازم برای پاسخ به سوالات مخاطب گرامی دارد. آکادمی نبولا در حال حاضر به زبان‌های انگلیسی، ترکی استانبولی، ترکی آذری، آلمانی و فارسی خدمات مشاوره ارائه می‌دهد.

اقامت دانشجویی برای تحصیل در رشته علوم انسانی در ترکیه

در مدت اقامت در ترکیه شما می‌توانید از گزینه خوابگاههای دولتی یا خصوصی، اجاره و یا خرید آپارتمان در ترکیه بهره‌مند شوید. خوابگاههای ترکیه از امکانات رفاهی مناسبی برخوردار هستند. قطعا هزینه اقامت در خوابگاه دولتی مناسب‌ترین گزینه پیش روی شماست که این هزینه چیزی در حدود ۷ دلار در ماه است. 

هزینه اقامت در خوابگاه خصوصی نیاز به پرداخت ۳۰۰ دلار در ماه دارد. و البته اگر خواهان زندگی در محیطی آرام هستید گزینه اجاره یا خرید آپارتمان به شما پیشنهاد می‌شود که هزینه اجازه با توجه به موقعیت مکانی مبلغی مابین ۱۵۰ دلار تا ۲۵۰ دلار در ماه است. خرید آپارتمان نیز با توجه موقعیت مکانی و شهر محل تحصیل شما متفاوت است.

سخن آخر تحصیل رشته های علوم انسانی در ترکیه

مهاجرت تحصیلی و امکان تحصیل در رشته های مختلف از جمله تحصیل علوم انسانی در ترکیه رویای بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان عزیز است، اگر شما هم برای تضمین آینده خود چنین تصمیمی دارید ما در نبولا آکادمی با ارائه خدمات مشاوره تحصیلی، برگزاری دوره های تحصیلی مختلف در این راه همراه شما هستیم. فقط کافیست تماس بگیرید و کارشناسان ما در آکادمی نبولا با برآورد و سنجش شرایط شما بهترین راه را برای ادامه تحصیل و موفقیت تحصیلی در اختیار شما بگذارند. 

تحصیل در ترکیه

ترکیه مقصد بسیاری از مهاجرین تحصیلی از ایران و دیگر کشورهای جهان بوده و رتبه بالایی در جذب دانشجویان بین الملل دارد. با کامل ترین راهنمای آشنایی و تحصیل در ترکیه با نبولا آکادمی همراه باشید.

فرم سینگل بلاگ

هنوز نظری داده نشده است.


دیدگاه خود را وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *