Skip to content

آشنایی با اقامت پس از تحصیل در ترکیه

اقامت پس از تحصیل در ترکیه

محتوا

ترکیه یکی از محبوب ترین مقاصد تعطیلات است که می توان بدون ویزا به آن جا سفر کرد اما این قانون فقط در صورتی اعمال می شود که قصد دارید کم تر از 60 روز در این کشور بمانید. اگر نیاز دارید بیش تر بمانید و اقامت پس از تحصیل در ترکیه را دریافت کنید، باید اجازه اقامت یا ikamet به ترکی صادر شود.

مرکز آموزشی ” نبولا آکادمی” بهترین خدمات آموزشی را در زمینه آزمون ورودی دانشجویان خارجی به دانشگاه های دولتی ترکیه و دوره های زبان های خارجی با محوریت زبان ترکی استانبولی در ابتدای تاسیس خود برای علاقه مندان عرضه کرده است و اکنون نیز مشاوره ای تخصصی و اثربخش در کنار آموزش به خدمات خود اضافه کرده است.  هم چنین در پروسه اخذ پذیرش از دانشگاه های خصوصی ترکیه دانشجویان و اخذ اقامت ترکیه بعد از تحصیل، در کنار دانشجویان است.

اقامت پس از تحصیل در ترکیه
ترکیه کشوری زیبا و پهناور است

دلایل اخذ مجوز اقامت پس از تحصیل در ترکیه

در موارد زیر می توانید برای ikamet اقدام کنید

 • استخدام رسمی
 • انجام تجارت یا سرمایه گذاری
 • آموزش در دانشگاه های محلی، مشارکت در برنامه تبادل دانشجو
 • دلایل بشردوستانه مانند قربانیان قاچاق انسان، پناهندگان
 • ارائه مراقبت های پزشکی در کلینیک ها

طبق قوانین جمهوری ترکیه، یک شهروند خارجی با اقامت ترکیه بعد از تحصیل و خرید املاک، حق اقامت دائم در این کشور را دارد. قیمت و مکان خانه مهم نیست. مهم است که مالک بتواند ثابت کند که دارای املاک ترکیه است، یعنی گواهی مالکیت – TAPU را در دست دارد.

مراحل اخذ اقامت ترکیه بعد از تحصیل

اخذ اقامت ترکیه بعد از تحصیل مشکلی است که هر فردی که قصد دارد برای مدت طولانی در ترکیه بماند باید با آن روبرو شود. با این حال، اگر فرآیند را با جزئیات درک کنید، در واقعیت همه چیز چندان دشوار نیست. نکته اصلی داشتن اطلاعات قابل اعتماد است. 

بنابراین،  اجازه اقامت ترکیه بعد از تحصیل سند به شما این امکان را می دهد که به طور قانونی برای مدت طولانی در کشور بمانید، هم چنین:

 • دریافت مراقبت های پزشکی با بیمه
 • به کودک در مدرسه دولتی آموزش دهید
 • برای خرید ماشین
 • برای گرفتن تحصیلات عالی
 • اجاره خانه
اقامت پس از تحصیل در ترکیه
نمونه ای از زیبایی کشور ترکیه

با این حال، باید در نظر داشت که خارجیانی که بیش از شش ماه در ترکیه زندگی می کنند، مالیات را به طور مساوی با شهروندان پرداخت می کنند. این وظیفه اضافی است.

اجازه اقامت برای راه اندازی کسب و کار

افرادی که برای راه اندازی کسب و کار پس از تحصیل مهاجرت می کنند می توانند اجازه اقامت ترکیه بعد از تحصیل را دریافت کنند. این روش تقریبا برای هر شهروند خارجی مناسب است. آنه ا می توانند در شرکت های سهامی عام شرکت کنند.  وجود کار پس از تحصیل،  مبنایی برای صدور اجازه اقامت نیست.

اجازه اقامت برای دانشجویان

دانشجویان خارجی که در دانشگاه ها و کالج های محلی تحصیل می کنند نیز می توانند پس از پایان درس و راه اندازی کسب و کار،  مجوز اقامت ترکیه بعد از تحصیل اقامت دریافت کنند. 

اقامت پس از تحصیل در ترکیه
ترکیه مکان های گردشگری زیادی دارد

اقتصاد ترکیه جهت اقامت پس از تحصیل در ترکیه

ترکیه یکی از اعضای ناتو، سازمان ملل متحد و شورای اروپا، یک جمهوری دموکراتیک قانون اساسی است که اخیراً مزایای اقتصاد رو به رشد و ابتکارات قوی اصلاحات دیپلماتیک را تجربه کرده است و اکنون به عنوان یک قدرت منطقه ای قابل توجه در اروپا در نظر گرفته می شود، سکولاریسم سنتی ترکیه و تاکید مداوم بر توسعه تدریجی به عنوان یک کشور صلح آمیز در همسایگی مناطق کمتر با ثبات اروپا، آن را به مقصدی محبوب برای دانشجویانی که به دنبال مدرک  و اقامت پس از تحصیل در ترکیه هستند تبدیل کرده است. 

قوانین مربوط به اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه

پس از فارغ التحصیلی، دانشجویان بین المللی می توانند فرصت های شغلی به عنوان محقق یا کارمند در دانشگاه ها، به ویژه دانشگاه هایی با برنامه هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شود، پیدا کنند. شهروندان غیرترک پس از پیشنهاد کار باید مجوز کار دریافت کنند.

لیست مدارک مورد نیاز جهت اقامت پس از تحصیل در ترکیه

لیست مدارک برای دریافت اجازه اقامت پس از تحصیل در ترکیه:

 ikamet درخواست چاپ شده برای اخذ اجازه اقامت با امضا

پاسپورت بین المللی با اعتبار حداقل 60 روز پس از انقضای اکانت.

شما به یک نسخه اصلی و یک کپی از تمام صفحات نیاز دارید. 

 عکس بیومتریک. عکس ها باید با پس زمینه سفید در 6 ماه گذشته گرفته شده باشند

اعلام تمکن مالی شما در زمان زندگی در ترکیه

 بیمه ی درمانی

سندی که هدف شما از اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه را تایید می کند. مثلا گواهی از محل تحصیل،  قرارداد اجاره و… باید محضری باشد.

بررسی پرداخت هزینه دولتی گواهی عدم سوء پیشینه کیفری

اگر در روز قرار ملاقات هیچ مدرکی دریافت نکردید یا افسر مهاجرت درخواست مدرک اضافی کرد، به شما مهلت داده می شود و تاریخ پذیرش مجدد تعیین می شود که معمولا در یک ماه اتفاق می افتد.   همان طور که می بینید فرآیند اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه مستلزم زمان و اطلاعات دقیق است که علاوه بر این، بسیاری از سازمان های دولتی انگلیسی صحبت نمی کنند.

image 18
بسیاری از افراد به دنبال تحصیل در ترکیه هستند

الزامات ویزای اقامت پس از تحصیل در ترکیه

دانشجویان بین المللی باید ویزای تحصیلی ترکیه داشته باشند و ویزا باید قبل از ورود به ترکیه گرفته شود در غیر این صورت دانشجو نمی تواند در دانشگاه ثبت نام کند. دانشجویان باید قبل از درخواست ویزای دانشجویی در کنسولگری ترکیه در کشور خود در یکی از دانشگاه های ترکیه پذیرفته شده باشند. این پروسه حدود 8 هفته طول می کشد و پاسپورت دانشجو پس از تایید ویزای دانشجویی ممهور به مهر می شود.

استخدام نیروی کار برای اخذ اقامت ترکیه بعد از تحصیل

گرفتن یک شغل تابستانی در استانبول یک راه عالی برای کاوش در این کشور در بهترین زمان سال است. علاوه بر این، یک تجربه کاری تابستانی می‌تواند به رزومه شما یک رنگ بین‌المللی اضافه کند، چیزی که این روزها بیش تر شرکت‌ها به آن توجه می‌کنند.  کار موقت یک گزینه محبوب در بین دانش آموزان برای کسب درآمد اضافی یا فقط برای تجربه است.

تابستان جهش گردشگران و مشاغل مرتبط با گردشگری را به همراه دارد. مشاغل موقت راهی عالی برای چشیدن طعم محیط کار در استانبول هستند و هم چنین به شما این امکان را می دهند که در طول مدتی که در این جا هستید به دنبال سایر علایق خود باشید.  برای اقامت پس از تحصیل در ترکیه بخش استخدام دانشگاه ها، دبیرستان ها را فراموش نکنید.

C:\Users\Lenovo G50\Desktop\pasaporte-turco-ciudadanos.jpg

اخذ دریافت ویزا در ترکیه برای کشورها کمی متفاوت است

ویزا و  اقامت پس از تحصیل در ترکیه

شرایط ویزا برای کار در ترکیه بسته به کشوری که از آن آمده اید متفاوت است. بسته به کشور خود، مدت اقامت و این که آیا قصد دارید در حین تحصیل کار کنید، نوع ویزای شما تغییر می کند.  به عنوان یک قاعده کلی، شما باید حداقل یک ماه قبل از ورود به ترکیه از نزدیک ترین نمایندگی دیپلماتیک ترکیه برای مجوز کار و ویزای خود درخواست دهید.

شما به پاسپورت، فرم درخواست ویزا و نامه کار از کارفرمای خود در ترکیه نیاز دارید. کارفرمای شما باید ظرف سه روز کاری پس از درخواست ویزای کاری و ویزای خود، مدارک دیگری را از وزارت کار و تامین اجتماعی ترکیه ارائه کند. سفارشات توسط MFEL حداکثر ظرف نود روز نهایی می شود. قبل از شروع کار و ظرف یک ماه پس از ورود به ترکیه جهت اقامت پس از تحصیل در ترکیه باید در پلیس نزدیک به محل زندگی خود ثبت نام کنید.

انواع اقامت ترکیه پس از تحصیل

ترکیه یکی از مقاصد مورد علاقه گردشگران برای تعطیلات است. بسیاری از مردم ترجیح می دهند نه تنها تعطیلات خود را به راحتی در این جا بگذرانند، بلکه زندگی خود را با خیال راحت ترتیب دهند. این امر با آب و هوای مطلوب و زیرساخت های توسعه یافته و هم چنین امکان اخذ مجوز اقامت مناسب تسهیل می شود. 

اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه این امکان را فراهم می کند که برای مدت یک یا دو سال با حق تمدید در ترکیه زندگی کنید. دو نوع اقامت وجود دارد: کوتاه مدت و بلند مدت.

C:\Users\Lenovo G50\Desktop\20210323153826.jpg

جمعیت کشور ترکیه رو به افزایش است

اقامت کوتاه مدت تا یک سال به دلایل زیر صادر می شود:

 • خرید ملک
 • سفرهای توریستی
 • تحصیل زبان ترکی در موسسات آموزشی کشور 
 • اشتغال در کشور
 • درمان در یکی از کلینیک های ترکیه (به شرطی که این بیماری برای سلامت شهروندان ترکیه خطرناک نباشد).
 • راه اندازی کسب و کار خود یا انجام تجارت با شرکت های ترکیه

در مورد اقامت پس از تحصیل در ترکیه طولانی مدت، این اجازه به افرادی داده می شود که هشت سال به طور مداوم اقامت دریافت کرده اند. علاوه بر این، در طول 5 سال گذشته، آن ها نباید بیش از یک سال در خارج از مرزهای ترکیه (حداکثر 180 روز در سال) سپری کنند. دولت این کشور برای همه کسانی که می خواهند به طور قانونی اجازه اقامت در ترکیه در سال 2021 را دریافت کنند، مهمان نواز است.

چه چیزی اجازه اقامت پس از تحصیل در ترکیه را می دهد؟

هنگام درخواست برای اخذ اقامت ترکیه بعد از تحصیل ،  هر مجوز اقامت به خارجی که اقامت دائم را دریافت کرده است حقوق زیر را می دهد:

 • ارائه مراقبت های پزشکی واجد شرایط در کلینیک های کشور مطابق با بیمه نامه.
 • امکان اخذ وام مسکن و هم چنین دریافت خدمات مختلف و خرید کالا؛
 • هنگام خرید یک ماشین یا هر وسیله نقلیه، می توانید صاحب گواهینامه رانندگی ترکیه شوید.
 • کودکانی که والدین آن ها با مجوز اقامت در ترکیه زندگی می کنند، حق تحصیل رایگان در مدارس محلی را دارند.

وظیفه یک شهروند خارجی که مجوز اقامت ترکیه بعد از تحصیل را دریافت کرده است، پرداخت مالیات به موقع است.

C:\Users\Lenovo G50\Desktop\exportar-para-a-turquia-oportunidades-do-mercado-rangel-blog.jpg

ترکیه گردشگران زیادی را جذب می کند

انواع راه های اقامت پس از تحصیل در ترکیه

یکی از محبوب ترین راه های اخذ اقامت ترکیه بعد از تحصیل ، سرمایه گذاری در املاک و مستغلات بوده است. دارندگان چنین اجازه اقامت با رعایت برخی تعهدات، متقاضی اخذ تابعیت می شوند. هنگام خرید املاک و مستغلات، اجازه اقامت این حق را دارد که نه تنها صاحب خانه، بلکه بستگان او را نیز دریافت کند.  در پایان باید گفت که از آن جایی که استانبول بزرگ ترین شهر ترکیه است و بسیاری از دانشجویان بین المللی در آن جا مستقر هستند اما هزینه زندگی در آنجا بالا خواهد بود.

نکات پایانی

این ها همه بخشی از مزیت ها و شرایطی هستند که با اخذ اقامت ترکیه بعد از تحصیل پیش روی شما قرار خواهند گرفت. امروزه یکی از محبوب ترین مقاصد در بین خریداران خارجی املاک و مستغلات ترکیه است، زیرا املاک راه را برای دریافت مجوز اقامت باز می کند. خرید هر گونه املاک و مستغلات در ترکیه مبنایی برای اخذ اجازه اقامت است.

اما این تنها فرصتی نیست که برای صاحبان خارجی باز می شود. طبق قانون جدید سرمایه گذاری، مالکی که ملکی را در ترکیه به قیمت 250000 دلار یا بیش تر خریداری کرده باشد، حق اخذ تابعیت ترکیه را دارد.

ما آماده کمک به همه کسانی هستیم که آرزوی زندگی و اقامت ترکیه را دارند تا  در مدت زمان کوتاهی،  اجازه اقامت ترکیه بعد از تحصیل را دریافت کنند.

تحصیل در ترکیه

ترکیه مقصد بسیاری از مهاجرین تحصیلی از ایران و دیگر کشورهای جهان بوده و رتبه بالایی در جذب دانشجویان بین الملل دارد. با کامل ترین راهنمای آشنایی و تحصیل در ترکیه با نبولا آکادمی همراه باشید.

فرم سینگل بلاگ

هنوز نظری داده نشده است.


دیدگاه خود را وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *