Skip to content

قدم به قدم تا اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

قدم به قدم تا اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

گرفتن ویزای تحصیلی ترکیه از ایران آسان است و می توانید خودتان انجام دهید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که این مقاله را تا انتها بخوانید تا بتوانید بدون استرس برای ویزای دانشجویی یا اخذ اقامت تحصیلی ترکیه اقدام کنید. شما یک ایرانی هستید و می خواهید تحصیلات خود را در ترکیه ادامه دهید یا در ترکیه تحصیل می کنید. اگر به دنبال اطلاع یافتن از نحوه اخذ ویزای دانشجویی هستید، شما در جای درستی هستید زیرا نبولا آکادمی در این مقاله قصد دارد تمام آنچه را که باید در مورد نحوه دریافت ویزای تحصیلی ترکیه بدانید، در اختیار شما قرار دهد.

بررسی اجمالی مطالعه در ترکیه

ترکیه همچنان یکی از بهترین مکان های تحصیل در جهان است. ترکیه به عنوان بخشی از آسیا و بخشی از اروپا، تنوع آب و هوایی و جغرافیایی بسیار گسترده ای دارد. کیفیت آموزش و کادر آموزشی در دانشگاه‌ های ترکیه دنیایی از فرصت‌ها را به شما ارائه می‌دهد تا مهارت‌هایی را که برای زندگی در دنیا به آن نیاز دارید، به دست آورید. مدارک اعطایی شده توسط دانشگاه های ترکیه در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است. همچنین در سال های اخیر ترکیه به یک مرکز جذابیت برای جنبه های اقتصادی و سیاسی و به علاوه ویزای تحصیلی ترکیه تبدیل شده است.

نحوه دریافت ویزای تحصیلی ترکیه از ایران

دلیل رفتن شما به ترکیه تعیین کننده نوع ویزای ترکیه است که برای آن درخواست خواهید کرد. اجازه دهید چیزی را که باید در مورد رفتن به ترکیه بدانید توضیح دهیم. اگر بیش از 90 روز در ترکیه اقامت دارید یا قصد دارید در ترکیه کار یا تحصیل کنید، به ویزا نیاز دارید.

ویزای ترکیه در یک مفهوم گسترده یا یک بار ورود (tek giris) یا چند بار ورود (muteaddit giris) است. ویزای توریستی و ویزای مرزی (ویزاهایی که بسیاری از ملیت ها می توانند در مبادی ورودی خود دریافت کنند) معمولاً برای یک بار ورود معتبر هستند. اما ویزای تحصیلی ترکیه و ویزای کاری ممکن است چندین ورودی را پوشش دهد.

با این حال، در این دو دسته کلی، ویزا ها برای پوشش فعالیت های خاص صادر می شوند. برای درخواست مجوز اقامت تحصیلی ترکیه در ایران، باید درخواست مناسب را به سفارت یا کنسولگری ترکیه در نزدیکی خود ارسال کنید.

قدم به قدم تا اخذ ویزای تحصیلی ترکیه
انواع پاسپورت ها برای اخذ ویزای ترکیه

ویزای اقامت تحصیلی ترکیه

متقاضیان تنها پس از ثبت نام در دانشگاه، مدرسه یا کلاس زبان ترکیه که توسط وزارت آموزش ترکیه به رسمیت شناخته شده است، می توانند برای ویزای خود اقدام کنند. برای درخواست ویزای تحصیلی ترکیه به نامه ای از مدرسه یا دانشگاه خود نیاز دارید که ثبت نام شما را ثابت کند (این نامه جایگزین دعوت نامه یا استخدام می شود).

پس از ورود به ترکیه، باید ظرف 30 روز در شعبه خارجی اداره پلیس محلی خود ثبت نام کنید. پس از ثبت نام، مقامات برای شما اجازه اقامت صادر می کنند.

ویزای دانشجویی و اجازه اقامت تا زمانی که معتبر هستند (معمولاً حدود یک سال) تعداد نامحدودی از خروج و ورود را به شما امکان می دهد. مقدمات تمدید ویزا و مجوز خود را قبل از انقضای آنها فراهم کنید. در غیر این صورت، شما در معرض خطر اقامت غیرقانونی هستید و نمی توانید ویزای تحصیلی ترکیه را دریافت کنید.

قدم به قدم تا اخذ ویزای تحصیلی ترکیه
تحصیل در بهترین دانشگاه های ترکیه

اهمیت دریافت ویزای تحصیل در ترکیه

همانطور که گفته شد، اگر قصد مهاجرت تحصیلی ترکیه را دارید، باید مجوزی دریافت کنید که ویزای تحصیلی است. درخواست و پردازش این مدرک برای تحصیل قانونی در دانشگاه ها و کالج های ترکیه بسیار ضروری است. گرفتن ویزای دانشجویی ممکن است به مدارک، تلاش و زمان زیادی نیاز داشته باشد، اما این کار آسان و بدون پیچیدگی است.

بیایید مدارکی را که باید قبل از درخواست برای ویزای دانشجویی در ترکیه آماده کنید و هزینه هایی که باید بپردازید را مورد بحث قرار دهیم. در آخر، بیایید مراحل درخواست ویزای تحصیلی ترکیه را برای یک روند راحت تر طی کنیم.

قدم به قدم تا اخذ ویزای تحصیلی ترکیه
با هر فرهنگ و نژادی می توانید در ترکیه تحصیل کنید

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی ترکیه

مدارکی وجود دارد که برای درخواست ویزای دانشجویی ترکیه باید ارائه دهید. این اسناد بسیار مهم هستند که یک دروغ یا هوشمندی زیرکانه می تواند کل تلاش اقدام اخذ ویزا را خراب کند. شما باید در فراهم کردن و پر کردن اطلاعات خود در مدارک زیر صادق و باز باشید:

1. فرم درخواست آنلاین، شما باید آن را برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه به درستی پر کرده و امضا کنید.

2. اصل و فتوکپی گذرنامه (باید حداقل 6 ماه از تاریخ درخواست اعتبار داشته باشد).

3. یک عکس پاسپورت 50×60 میلی‌متری در پس‌زمینه سفید که به فرم درخواست پیوست شده است، اما نباید آن را منگنه کنید.

5. رزرو پرواز با تاریخ های تایید شده. تا زمانی که کنسولگری درخواست ویزای شما را تایید نکند، نباید هزینه پرواز را پرداخت کنید.

6. مدرک اقامت در ترکیه. رزرو هتل یا هر اقامتگاه دیگری.

7. صورتحساب بانکی برای شش مورد گذشته متقاضی یا حامی متقاضی. این برای این است که مطمئن شوید می توانید از نظر مالی به خودتان متکی باشید.

8. برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه نامه حامی مالی که تمکن مالی وی مبنی بر اینکه هزینه های متقاضیان (در صورت حمایت) به عهده وی خواهد بود را احتیاج دارید.

9. نامه پذیرش از دانشگاه یا مدرسه یا دوره زبان ترکیه که توسط وزارت آموزش تایید شده باشد.

10. بهتر است قرار ملاقات خود را حداقل هشت هفته قبل از تاریخ سفر در نظر بگیرید.

به یاد داشته باشید که شما نباید بیش از یک بار در ماه نوبت رزرو کنید.

چقدر پول برای ویزای دانشجویی ترکیه نیاز دارید؟

هزینه ویزای تحصیلی ترکیه بسته به کشور شما و هدف شما از سفر متفاوت است. معمولاً این مبلغ از 15 تا 80 دلار آمریکا متغیر است. برخی از کشورها از پرداخت ویزای ترکیه معاف هستند.

مراحل درخواست ویزای دانشجویی در ترکیه

همه دانشجویان بین المللی که به ترکیه می روند نیاز به ویزای دانشجویی ندارند. اگر دارای کارت آبی، شهروند جمهوری قبرس شمالی، داشتن والدین با ویزای کاری و اجازه اقامت، و فارغ التحصیل دوره متوسطه و لیسانس خود در ترکیه هستید، از دریافت ویزای دانشجویی معاف هستید.

اگر هیچ یک از این شرایط را ندارید، باید برای ویزای تحصیلی ترکیه اقدام کنید. دولت ترکیه دانشجویان بین المللی را تشویق می کند که 60 روز قبل از پرواز مورد نظر خود درخواست دهند.

1. در دانشگاه ترکیه قبول شوید

یکی از شرایطی که باید در طول درخواست ویزا ارائه دهید، نامه پذیرش از دانشگاه انتخابی ترکیه است. بنابراین شما واقعاً باید قبل از پردازش ویزای دانشجویی ترکیه ابتدا در یک دانشگاه پذیرفته شوید.

در حال حاضر بیش از 200 دانشگاه در ترکیه وجود دارد و برنامه های مختلفی را برای دانشجویان متقاضی ویزای تحصیلی ترکیه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می کنند. اگر به دنبال اخذ ویزای تحصیلی ترکیه و مراجعه به دانشگاه ها و گذراندن دوره های موجود در این کشور هستید، می توانید به وب سایت شورای آموزش عالی ترکیه مراجعه کنید. شما می توانید اطلاعاتی درباره موسسات، برنامه ها و نحوه درخواست برای دانشگاه ترکیه را به دست بیاورید. اطلاعات مربوط به بورسیه تحصیلی ترکیه و سایر سوالات مرتبط با تحصیل نیز مفید است.

علاوه بر این، برنامه انتخابی شما تعیین می کند که چه نوع ویزای دانشجویی باید دریافت کنید. پس حتما نامه پذیرش و سایر مدارک مرتبط را در دانشگاه انتخابی خود دریافت کنید.

turkey education visa5
برای تحصیل در ترکیه باید تمکن مالی داشته باشید

2. یک قرار آنلاین برای درخواست ویزا بگیرید

تمام درخواست های ویزای تحصیلی ترکیه به صورت آنلاین از طریق وب سایت آنها انجام می شود. شما باید در نزدیکترین سفارت یا کنسولگری کشور خود وقت بگیرید. در سیستم پیش نیاز آنلاین آنها، به برخی از فرم ها پاسخ می دهید و پس از تکمیل، می توانید یک قرار ملاقات برای ویزای دانشجویی ترکیه رزرو کنید. 

وقتی وب‌سایت را باز می‌کنید، لطفاً روی «انتخاب وقت» کلیک کنید و از شما می‌خواهند نزدیک‌ترین سفارت ترکیه در کشورتان را انتخاب کنید. اگر هنوز کار با پیش‌برنامه آنلاین آنها تمام نشده است، آنها می‌توانند زمان دیگری را ذخیره کرده و ادامه دهند.

3. در قرار خود شرکت کنید و شرایط لازم را مهیا کنید.

برای گرفتن ویزای تحصیلی ترکیه شرایط لازم را از قبل آماده کنید و مطمئن شوید که مدارک کامل را در روز قرار ملاقات خود در سفارت ارائه دهید. اطمینان حاصل کنید که تمام اطلاعات نشان داده شده معتبر و به روز هستند. اگر یکی از این اسناد نادرست یا گم شده باشد، درخواصت شما رد می شود و فرآیند را باید از اول شروع می کنید.

قدم به قدم تا اخذ ویزای تحصیلی ترکیه
اگر درخواست رد شد، می توانیم دوباره اقدام کنیم

در طول قرار ملاقات شما، یک مصاحبه کوتاه توسط یک افسر کنسولی انجام خواهد شد. آنها اطلاعاتی را که شما ارائه کرده اید می پرسند و تأیید می کنند. از آنجایی که مصاحبه ها نقش مهمی در تایید ویزای تحصیلی ترکیه ایفا می کنند، باید خودتان را به خوبی معرفی کنید.

4. پردازش و انتظار برای نتایج

پس از قرار ملاقات درخواست ویزا، زمان رسیدگی و منتظر ماندن برای نتایج است. معمولا، زمان پردازش در هر کشور متفاوت است، اما ممکن است از 3 تا 15 روز کاری طول بکشد. یکی از مزایای وب سایت آنها این است که می توانید درخواست ویزای خود را پیگیری کنید.

ویزای تحصیلی ترکیه یک سال اعتبار دارد و قابل تمدید است.

5. پرواز به ترکیه و دریافت اجازه اقامت

پس از ورود به ترکیه، باید اجازه اقامت دریافت کنید. این مدرک با ویزای دانشجویی ترکیه متفاوت است زیرا به شما اجازه می دهد بیش از 90 روز یا سه ماه در ترکیه بمانید. مجوز اقامت یک سال اعتبار دارد و باید شش هفته قبل از انقضا آن را تمدید کنید.

قدم به قدم تا اخذ ویزای تحصیلی ترکیه
ترکیه، یکی از بهترین کشور ها برای تحصیل

نتیجه گیری

اکنون همه چیزهایی را که باید در مورد دریافت ویزای تحصیلی ترکیه بدانید، می دانید. بنابراین به راحتی می توانید اقدام به درخواست ویزا کنید. شما می توانید برای اخذ اقامت تحصیلی یا کاری در نزدیکترین اداره مهاجرت خود درخواست دهید و برخی از مدارک مانند فرم درخواست، کپی پاسپورت و ویزا را ارائه دهید. همچنین باید یک کپی از محل دانشگاه و تعدادی عکس در اندازه پاسپورت به همراه داشته باشید. امیدوارم این مقاله در مورد نحوه درخواست ویزای دانشجویی در ترکیه مفید بوده باشد.

تحصیل در ترکیه

ترکیه مقصد بسیاری از مهاجرین تحصیلی از ایران و دیگر کشورهای جهان بوده و رتبه بالایی در جذب دانشجویان بین الملل دارد. با کامل ترین راهنمای آشنایی و تحصیل در ترکیه با نبولا آکادمی همراه باشید.

فرم سینگل بلاگ

هنوز نظری داده نشده است.


دیدگاه خود را وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *