Skip to content

مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه

مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه

با توجه به مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه، بسیاری از دانشجویان از نقاط مختلف جهان متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی این کشور هستند. اگر تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه رویایی است که هنوز برای شما محقق نشده، پیشنهاد می‌کنیم خواندن این مقاله را از دست ندهید. ما در مجموعه نبولا آکادمی اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم.

برنامه درسی تحصیل پزشکی در دانشکده‌های ترکیه

دانشجویی که واجد شرایط تحصیل در دانشکده پزشکی باشد پس از 6 سال تحصیل پزشکی، عنوان پزشک عمومی را به خود اختصاص می‌دهد. در سال اول دانشکده پزشکی دروسی مانند آناتومی ساده، بیوشیمی و آمار زیستی گنجانده شده است. در سال دوم، نسخه دقیق تری از دروس فیزیولوژی، آناتومی و جنین شناسی ارائه می‌شود.

در سال سوم؛ دوره‌های پاتولوژی، میکروبیولوژی و فارماکولوژی برنامه درسی را تشکیل می‌دهند. عموماً در 3 سال اول دانشکده‌های پزشکی تاکید بر دروس علوم پایه است و در این مرحله دانشجویان دروس عملی را با بیماران انجام نمی‌دهند. از سال چهارم دانشکده پزشکی؛ برای دانشجویان، تماس با بیمار آغاز می‌شود. در پایه چهارم دوره‌های کارورزی اصلی مانند اطفال، داخلی، جراحی عمومی و زنان توسط دانشجویان انجام می‌شود.

مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه برای دانشجویان سال پنجم

دوره‌های کارآموزی زیادی در سال پنجم دانشکده پزشکی وجود دارد. شامل دوره‌های کارآموزی مانند چشم، گوش، حلق و بینی، ارتوپدی، اورولوژی، جراحی مغز و اعصاب، جراحی قفسه سینه، جراحی قلب و عروق و مغز و اعصاب است. این یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه محسوب می‌شود.

مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه

مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه برای دانشجویان سال ششم

دانشجویانی که سال ششم دانشکده پزشکی خود را شروع می‌کنند. دکتر اینترن نامیده می‌شود. برای دانشجویان دوره ششم پزشکی ترکیه امتحانی وجود ندارد. آنها به عنوان پزشک کارورز در کلینیک‌های بزرگ و کوچک کارآموزی در کلاس‌های 4 و 5 کار می‌کنند. در سال ششم دانشکده پزشکی ترکیه، هدف این است که داوطلبان تحصیل پزشکی در ترکیه با افزایش تماس خود با بیماران، برای این حرفه آماده شوند.

آنچه که دانشجویان پزشکی ترکیه در برنامه‌های درسی خود می­ یابند

در درس آناتومی که یکی از دروس مهم دانشکده پزشکی است، دانشجویان، استخوان‌ها، ماهیچه‌ها، اعصاب و اندام‌های بدن انسان را با جزئیات یاد می‌گیرند. موضوع درس فیزیولوژی: شکل و ساختار اندام‌های بدن است.

این در حالی است که در درس فارماکولوژی، اثرات، عوارض، ساختار شیمیایی و مکانیسم داروها برای دانشجویان توضیح داده می‌شود. در درس میکروب شناسی، دانش آموزان در مورد میکروارگانیسم‌های بیماری زا و مشکلات بهداشتی ناشی از آنها مطلع می‌شوند. گذراندن این واحدهای درسی که به صورت کاملاً دقیق دانشجویان را با اجزای بدن انسان آشنا می‌سازد، از مهم‌ترین مزیت‌های تحصیل پزشکی در ترکیه به شمار می­آید.

مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه

مزیت‌های تحصیلی پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه مزایای زیادی دارد. اول از همه اینکه: دانشجویی که از دانشکده پزشکی ترکیه فارغ التحصیل می‌شود، نگران یافتن شغل نیستند. دانشجویان به محض فارغ التحصیلی توسط وزارت بهداشت جذب می‌شوند. در ضمن دانشجویان ایرانی پس از اتمام درس خود به جهت اینکه در یک کشور خارجی فارغ التحصیل شده اند، بیشتر مورد احترام و توجه قرار خواهند گرفت.

در نتیجه از سمت مراکز درمانی سطح بالا پذیرفته خواهند شد. یکی دیگر از مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه این است که آنها به لحاظ مالی شغل پر درآمدی خواهند داشت. پزشکان در زمره کارمندان دولت هستند  با این وجود نسبت به سایر مشاغل، درآمد بسیار زیادی خواهند داشت. در ادامه به سایر مزیت‌های تحصیل پزشکی در ترکیه اشاره خواهیم کرد.

هزینه زندگی  کمتر از سایر کشورها برای دانشجویان پزشکی ترکیه

اگر هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه را با سایر کشورهای غربی مقایسه کنید، ارزان‌تر است. اجاره، غذا و سایر هزینه‌های متفرقه همگی با قیمت‌های انعطاف پذیر محاسبه می­شوند که به جنبه مثبت زندگی در ترکیه کمک می‌کند. به طور کلی، چیزها به راحتی در دسترس دانشجویان مشغول به تحصیل در ترکیه قرار می­گیرد و آنها در یافتن اقلام مورد نیاز خود به ویژه مسکن نیز با مشکل مواجه نخواهند شد.

این یک مزیت بسیار مهم تحصیل پزشکی در ترکیه به حساب می­آید زیرا این رشته تحصیلی به نوبه خود هزینه بردار است چه برسد به اینکه دانشجویان بخواهند هزینه‌های زندگی را نیز بپردازند.

مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه

فرصت‌های شغلی زیاد از مزایای تحصیل پزشکی ترکیه است

یکی دیگر از عواملی که به مزیت­های تحصیل پزشکی در ترکیه کمک می‌کند، فرصت‌های شغلی و فرهنگ کاری آن است. دانشجویانی که پس از اتمام تحصیلات خود از ترکیه به دنبال شغل می‌گردند، می‌توانند فوراً کار خود را شروع کنند. این نکته به ویژه درمورد دانشجویان پزشکی بیشتر صدق می‌کند. سرمایه‌گذارهای بزرگ، مراکز درمانی معتبری را در این کشور تاسیس کرده اند و فرصت‌های شغلی بیشتری را برای دانشجویان پزشکی ترکیه فراهم نموده ­اند.

آب و هوای ترکیه از مزایای تحصیل در این کشور محسوب می‌شود

ترکیه در طول سال دارای دمای ملایم و گرمی است. بنابراین مردم وقت خود را صرف فعالیت‌های خارج از منزل می‌کنند تا زندگی‌شان لذت‌بخش‌تر شود. دانشجویان پزشکی که دوست دارند از زندگی پرمشغله خود فاصله بگیرند و استراحت کنند، می‌توانند به سرعت گزینه‌هایی برای گذراندن اوقات فراغت خود با دوستانشان پیدا کنند و بهترین استفاده را از آن ببرند.

معایب تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه علی رغم مزایایی فوق، معایب و مشکلاتی را نیز به همراه دارد. از جمله اینکه: دانشجویان پزشکی ترکیه مجبور هستند بیشتر درس بخوانند و زمان طولانی تری را به این امر اختصاص دهند. همچنین شیفت­های کاری شلوغ و ساعات کاری طولانی‌تر برای آن دسته از دانشجویانی که در دوره ششم پزشکی هستند، بسیار خسته کننده است. از سوی دیگر، از دست دادن بیماران و درگیر شدن مداوم با افرادی که در رنج هستند نیز برای دانشجویان پزشکی ترکیه یک موضوع ناراحت کننده است.

زبان یک مانع بزرگ بر سر راه دانشجویان بین ­الملل پزشکی در ترکیه

مشکل اصلی تحصیل پزشکی در ترکیه، زبان است. برای دانشجویان بین المللی برقراری ارتباط با مردم ترکیه واقعاً چالش برانگیز است. ترک‌ها ترجیح می‌دهند با زبان خودشان ارتباط برقرار کنند. اگرچه ترکی زبان آسانی است و برای یادگیری آن زبان نیازی به تلاش زیادی ندارد اما افراد کشورهای مختلف در مراحل اولیه برای تعامل با مردم مشکل دارند.

دانشجویان پزشکی ترکیه غم غربت را تحمل می­کنند

نقل مکان به کشوری ناآشنا، سازگاری با فرهنگ جدید، یادگیری زبان جدید گاهی اوقات می‌تواند ناامید کننده باشد. بنابراین دانشجویان پزشکی ترکیه دلتنگ می‌شوند. اگرچه این یک پدیده طبیعی است اما به ­هر حال غم غربیت یکی از معایب تحصیلی پزشکی در ترکیه به شمار می­اید.

مشکل در درخواست برای مجوز کار پزشکی در ترکیه

اگر به فکر کار در ترکیه هستید، یک کسب و کار جدید از هر نوعی که باشد به مجوز کار نیاز دارد. این فرآیند شامل کارهای اداری زیادی است و مجبور خواهید شد مدت زمان زیادی را برای آن صرف کنید. این فرآیند خسته کننده است و زمان زیادی را از شما می­گیرد. علاوه بر آن، همانطور که قبلاً در این مقاله ذکر شد، مقامات دولتی به زبان مادری خود صحبت می‌کنند و این وضعیت را چالش برانگیزتر می‌کند.

کیفیت آموزش در ترکیه در حد استاندارد نیست

این بسیار به دانشگاهی که در آن می‌روید و رشته‌ای که انتخاب می‌کنید بستگی دارد، اما یک تخمین کلی از سیستم آموزشی ترکیه چنین چیزی را نشان می­دهد. دانشجویان از عدم دسترسی به منابع مختلف و مشکل زبانی که در هنگام برقراری ارتباط با اساتید خود با آن مواجه هستند، گلایه دارند. فرد باید در انتخاب دانشگاهی که می‌خواهد تحصیلات عالی خود را در آن انجام دهد، هوشیار باشد.

بنابراین بهتر است از اشخاص آگاه به این حوزه راهنمایی دریافت کنید. نبولا آکادمی با سال­ها سابقه درخشان در این زمینه و آشنایی کامل با دانشگاه های ترکیه می­تواند به شما کمک کند.

مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه

چگونه برای دستیابی به مزیت‌های تحصیل پزشکی در ترکیه درس بخوانیم؟

کارشناسان مجرب ما در نبولا آکادمی معتقد هستند که نمرات دانشکده پزشکی ترکیه بالا است و با مطالعه منظم می‌توان آن را به دست آورد. برای این مهم، مهم‌ترین توصیه ما به داوطلبان دانشکده پزشکی ترکیه این است که هر روز به طور منظم تلاش کنند، سوالات زیادی را حل نموده و یک برنامه مطالعاتی مناسب تهیه کنند. در آینده نزدیک خواهید دید که به کمک تیم تخصصی ما رویای تحصیل پزشکی در ترکیه را به واقعیتی شیرین تبدیل نموده اید.

فرصت‌های بورسیه پزشکی در دانشکده ­های ترکیه امکانپذیر است

ترکیه دانشجویان زیادی را از سراسر جهان به ویژه ایران جذب می‌کند زیرا بورسیه‌های تحصیلی زیادی برای دانشجویان ارائه می‌دهد. معیارهای دستیابی به بورسیه پزشکی ترکیه به کالجی که برای آن درخواست می‌دهید بستگی دارد. در این راستا، مجموعه نبولا آکادمی با تیم تخصصی خود می‌تواند کمک زیادی به شما داشته باشد. جالب است بدانید که بورسیه‌های پزشکی ترکیه یا به صورت یک آزمون ورودی هستند یا اینکه  می‌تواند بر اساس شایستگی باشد.

به هر حال یکی از مزایای بورسیه پزشکی ترکیه این است که مقدار مناسبی از امکانات و فرصت‌ها را برای دانشجویان فراهم می‌کنند تا بتوانند شرایط زندگی و تحصیلی بهتری داشته باشند. فارغ التحصیلان دانشگاه ترکیه این را به سایر دانشجویان در سراسر جهان توصیه می‌کنند و جامعه دانشجویی را گسترش می‌دهند.

کلام پایانی

همانطور که در بالا ذکر شد، دانشکده پزشکی ترکیه نسبت به سایر رشته‌ها سخت‌تر است. اما این به این معنی نخواهد بود که رویای تحصیل پزشکی در ترکیه برای دانشجویان ایرانی غیر ممکن است. تیم تخصصی نبولا اکادمی در کنار شماست تا راهنمایی‌های لازم را در راستای دستیبابی به این هدف در اختیارتان بگذارد. با ما به رویای خود، واقعیت ببخشید. در آخر بهتر است بدانید که علاوه بر دانشگاه‌های دولتی، برخی از دانشگاه‌های بنیاد ترکیه نیز دارای دانشکده پزشکی هستندکه اتفاقاً تعداد ورودی دانشگاه آنها نیز بالاست. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به وبسایت نبولا آکادمی مراجعه نمایید.          

تحصیل در ترکیه

ترکیه مقصد بسیاری از مهاجرین تحصیلی از ایران و دیگر کشورهای جهان بوده و رتبه بالایی در جذب دانشجویان بین الملل دارد. با کامل ترین راهنمای آشنایی و تحصیل در ترکیه با نبولا آکادمی همراه باشید.

فرم سینگل بلاگ

هنوز نظری داده نشده است.


دیدگاه خود را وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *