Skip to content

راهنمای جامع تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

اگر فارغ‌التحصیل کارشناسی در رشته‌های مختلف هستید و قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارید، توصیه ما به شما تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه است. ترکیه به عنوان یک کشور در حال توسعه با نظام آموزشی فوق‌العاده پیشرفته و برگرفته از سیستم آموزش آمریکا توانسته در چند سال اخیر، پیشرفت چشمگیری در این زمینه داشته باشد. 

image 8

بررسی تعداد دانشجویانی که در سال‌های اخیر کشور ترکیه را به عنوان مقصد خود انتخاب کرده‌اند نشان می‌دهد که افزایش چشمگیری، این رقم داشته است. بد نیست بدانید که تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۷۰ هزار دانشجو بین‌المللی با حضور در کشور ترکیه تحصیل کارشناسی ارشد را انجام داده‌اند.

در کنار تمام مواردی که شما می‌توانید با تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه به آنها دست پیدا کنید، بد نیست بدانید که این کشور به عنوان یک کشور جذاب برای بازدید نیز شناخته می‌شود. نقش مهمی که ترکیه در تبادلات افکار شرقی و غربی ایفا کرده است موجب شده که امروزه از آن به عنوان یکی از جذاب‌ترین مقاصد جهت تحصیل کارشناسی ارشد در رشته‌های مختلف نام برده شود.

به منظور آشنایی با شرایط کامل تحصیل دکتری در ترکیه می توانید این مقاله را نیز مطالعه نمایید.

بررسی مزایای تحصیلی کارشناسی ارشد در ترکیه

بدون شک تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه می‌توانند مزایای بسیار گسترده‌ای برای شما داشته باشد. با توجه به نرخ شهریه پرداخت شده توسط دانشجویان در کشور ترکیه و مقایسه آن با سایر کشورهای اروپایی، شما می‌توانید کمترین هزینه را برای تحصیل در این کشور پرداخت نمایید. 

در کنار شهریه ارزانی که شما با تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه پرداخت خواهید کرد، بد نیست بدانید که کیفیت آموزش در دانشگاه‌های ترکیه بسیار بالا بوده و هم رده با کشورهای پیشرفته اروپا می‌تواند خدمات خود را به شما ارائه دهد. از دیگر مزایای که می‌تواند شما را ترغیب به تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه کند، بهره‌مندی از سیستم آموزشی مدرن، مبتنی بر سیستم آموزشی آمریکا به شمار می‌رود.

شما می‌توانید با کسب نمرات عالی در دانشگاه‌های ترکیه، بورسیه تحصیلی در کشورهای اروپایی و آمریکایی را به دست آورده و شرایط برای ادامه تحصیل در این کشورها برای شما مهیا خواهد بود. از دیگر نکات مهم برای ادامه تحصیل در کشور ترکیه می‌توان به ارائه کلاس‌ها به زبان انگلیسی، علاوه بر زبان ترکی اشاره نمود. 

با توجه به اعتبار جهانی که دانشگاه‌های ترکیه کسب کرده‌اند، دولت این کشور نگاه ویژه‌ای به این زمینه داشته و امروزه شرایطی فراهم کرده که بزرگ‌ترین اساتید بتوانند در یک سیستم آموزشی یکپارچه، داشته‌های خود را به دانشجویان ارائه دهند. رفت و آمدها آسان به ترکیه، راحتی صدور ویزا و چشم‌انداز جهانی ایده آل از دیگر مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه به شمار می‌روند.

برترین دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل کارشناسی ارشد

image 7
برترین دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل کارشناسی ارشد

معرفی دانشگاه‌های کشور ترکیه نشان می‌دهد که چنانچه قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور را داشته باشید، شما گزینه‌های متعددی پیشرو خواهید داشت. علاوه بر اینکه دانشگاه‌های دولتی می‌توانند گسترده‌ترین رشته‌های کارشناسی ارشد را برای شما در این کشور ارائه دهند، دانشگاه‌های خصوصی نیز به صورت غیر انتفاعی توسط موسسات مستقل تأسیس و اداره شده‌اند. 

باوجود اینکه دانشگاه‌های خصوصی در کشور ترکیه برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هزینه‌های بیشتری دریافت می‌کنند، ولی سطح خدماتی که به شما ارائه می‌دهند به خوبی می‌تواند پاسخگوی نیازهای شما در زمینه‌های مختلف باشد. از جمله دانشگاه‌های معتبر ترکیه که مورد تأیید وزارت علوم کشور نیز قرار گرفته‌اند می‌توان به دانشگاه آنکارا، دانشگاه استانبول، دانشگاه استانبول تکنیکال و دانشگاه Bikent اشاره نمود. در کنار این موارد دانشگاه Sabanci به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌ها در کشور ترکیه بر اساس رده بندی سایت qs شناخته می‌شود.

نحوه آزمون ورودی مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه

اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه را دارید، باید ابتدا آزمون‌های ورودی را بتوانید با موفقیت طی نمایید. بسیاری از متقاضیان به دنبال کسب نمره حداقلی در این آزمون بوده تا بتوانند به تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در کشور ترکیه بپردازند. 

با این حال بد نیست بدانید اگر بتوانید نمراتی بالاتر از حداقل نمره کسب کنید، شانس بسیار بیشتری جهت بورسیه پیدا خواهید کرد. چنانچه به دنبال موفقیت در آزمون ارائه شده در کشور ترکیه هستید، باید بتوانید توانمندی‌های پایه و مهارت‌های لازم را در خود تقویت کرده و برای گذراندن این آزمون، به بهترین شکل بتوانید از آنها بهره ببرید.

در کنار آزمون ALES که به عنوان مهمترین آزمون ورودی مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه شناخته می‌شود، شما می‌توانید در برخی از مؤسسه‌های خصوصی، آزمون‌های بین‌المللی دیگری را به جای این آزمون پاسخ دهید. از جمله این آزمون‌های بین المللی می توان به آزمون GMAT و GRE اشاره نمود.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه کدام‌اند؟

چنانچه قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه را دارید ابتدا باید بتوانید مدارک مورد نیاز را جمع آوری نمایید. ارائه مدرک فارغ سال تحصیلی دوره کارشناسی به همراه ریز نمرات از جمله مهم‌ترین مدارک برای حضور شما در این دانشگاه‌ها به شمار می‌روند. توجه داشته باشید که مدرک باید با ترجمه رسمی ارائه داده شود از دیگر مدارک مورد نیاز ارائه رزومه تحصیلی (CV) و همچنین انگیزه نامه تحصیلی به شمار می‌روند.

EoXd5HKmNJVnieMfk T2gnpgeuaXiviYkBQ Ovja1rbYBjdCXsSAeGlDFlp5R3fpEMPoBsWs9S fKM HzJVL2f JumATUKEgj1KIxPyhOdlnf fKAukJYOguFgkDL3qniQw4btmN
مدارک مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

همان گونه که می‌دانید شما باید سطح زبان انگلیسی خود را برای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه ارتقا دهید. به همین دلیل باید کارنامه آزمون IELTS  یا GRE را مهیا نموده و به دانشگاه ارائه دهید. در کنار این مدارک، کپی گذرنامه و همچنین توصیه نامه از اساتید به همراه انگیزه نامه را شما برای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه نیاز خواهید داشت.

بررسی هزینه‌های تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

به مانند دانشگاه‌های داخلی کشورمان، بررسی شهریه‌ها و هزینه‌های تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه نشان می‌دهد که این میزان می‌تواند متغیر باشد. به عنوان مثال چنانچه قصد داشته باشید، از کلاس‌های انگلیسی در این کشور بهره ببرید نیاز به پرداخت هزینه‌های بیشتری خواهید داشت. در کنار این مورد، دانشگاههای خصوصی در کشور ترکیه نیز شهریه‌های بیشتری نسبت به دانشگاههای دولتی از شما دریافت می‌کنند. برآورد کلی بررسی هزینه‌های پرداختی توسط شما نشان می‌دهد که در مقایسه با کشورهای دیگر اروپایی کمترین هزینه را می‌توانید پرداخت نمایید.

مهم‌ترین رشته‌های دوره کارشناسی ارشد در ترکیه کدامند؟

0kZitkv4NPolU3BqPQC QSMng3dMm2EntClY9RRIHyJd9 9GTiRhRHxsMgTWurCvSjPtn4T A4cZuagUJMro8LKz8bztj1ZBzeaSYiVu ExeJJIgj4ZxOv3Z8FtapEWXsDd RwrI
رشته‌های تحصیلی کارشناسی ارشد در ترکیه

رشته‌هایی که دولت کشور ترکیه برای شما در دانشگاه‌ها ارائه می‌دهند فراوان بوده و شما می‌توانید متناسب با مدارک تحصیلی خود، اقدام به تحصیل کارشناسی ارشد در این کشور نمایید. با این حال بد نیست بدانید که از مهم‌ترین رشته‌های تحصیل کارشناسی در ترکیه می‌توان به مدیریت کسب و کار و فناوری مهندسی، کشاورزی و جنگلبانی و علوم اجتماعی اشاره نمود. 

در کنار این موارد با توجه به حساسیتی که زمینه پزشکی و بهداشت دارد دولت ترکیه در دانشگاه‌های خود نگاه ویژه‌ای به این رشته داشته و شما کاری سخت‌تر برای حضور در این دانشگاه‌ها در پیش خواهید داشت از دیگر مواردی که می‌توان به عنوان رشته‌های دوره تحصیلی کارشناسی ارشد درس بیان کرد ارتقای مطالعات محیطی و علوم زمین شناسی طراحی و معماری علوم کاربردی و حرفه ای و همچنین حقوق اشاره کرد

فرصت‌های شغلی پس از کسب مدارک عالیه

همانگونه که می‌دانید کشور ترکیه با چشم‌اندازی در حالی که دارد شرایطی فوق العاده برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان به منظور تامین آینده شغلی ایجاد نموده است. فرصت‌های بیشمار استخدامی در این کشور به شما این امکان را می‌دهند که متناسب با زمینه تحصیلی خود بتوانید در اداره‌ها و مکان‌های مختلف مشغول به کار شوید. 

یکی از مزایایی که شما می‌توانید با آموزش زبان ترکی از آن برخوردار شوید، پیدا کردن فرصت‌های شغلی بیشمار خواهد. بود با توجه به زبان رسمی این کشور، امروزه بسیاری از مشاغل اقدام به جذب کارکنانی با بهره‌مندی از سطح بالای زبان ترکی می‌نمایند.

در کدام دانشگاه‌های ترکیه می‌توان در مقطع کارشناسی ارشد ثبت نام نمود؟

با توجه به سطح دانشگاه‌های ترکیه، شما می‌توانید در دانشگاه‌های مختلف اقدام به تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه نمایید. برخی از دانشگاه‌های کشور ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار گرفته و شما می‌توانید با تحصیل در دوره کارشناسی ارشد، مدارک لازم را جهت فعالیت در کشورمان به دست آورید. علاوه بر این بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه مورد تایید وزارت علوم قرار گرفته اند. بد نیست بدانید که امروزه بیش از ۲۰۰ دانشگاه دوره‌های کارشناسی ارشد را به شما ارائه داده و شما می‌توانید با مراجعه به آنها مدارک لازم را کسب کنید.

بررسی هزینه‌های تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

جمع بندی

بسیاری از دانشجویانی که قصد فعالیت و ادامه تحصیل در کشورهای خارجی را دارند، موارد متعددی را در نظر گرفته و اقدام به مراجعه به کشور مورد نظر می‌نمایند. چنانچه قصد تحصیل در کارشناسی ارشد را دارید و به دنبال حضور در کشورهای پیشرفته هستید، می‌توانید اطلاعات لازم را از مجموعه ما در مورد شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه به دست آورید. به هیچ عنوان بدون آگاهی کامل از شرایط تحصیلی در کشورهای خارجی، اقداماتی انجام نداده و سعی کنید سطح دانسته‌های خود را به بالاترین حد برسانید.

تحصیل در ترکیه

ترکیه مقصد بسیاری از مهاجرین تحصیلی از ایران و دیگر کشورهای جهان بوده و رتبه بالایی در جذب دانشجویان بین الملل دارد. با کامل ترین راهنمای آشنایی و تحصیل در ترکیه با نبولا آکادمی همراه باشید.

فرم سینگل بلاگ

هنوز نظری داده نشده است.


دیدگاه خود را وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *