Skip to content

راهنمای کامل کنکور ترکیه [اخذ پذیرش دانشگاه های ترکیه]

کنکور ترکیه

محتوا

آزمون ورود به دانشگاه در برنامه کارشناسی نهاد آموزش عالی در ترکیه، با اسم ÖSS برگزار می گردد. مسئول برگزاری این آزمون، نهاد ÖSYS می باشد. هدف از برپایی این آزمون، به منظور پذیرش دانش آموزان ترک در یکی از 100 دانشگاه خصوصی و دولتی ترکیه است. دروس و موضوعات مختلفی از جمله ریاضیات و فلسفه، در کنکور ترکیه پوشش داده شده اند. متقاضیان خارجی که علاقمند به ادامه تحصیلات خود در کشور ترکیه هستند نیز استثنا نبوده و باید آزمون ورودی مخصوصی را بگذرانند.


کنکور ترکیه
کنکور ترکیه – نبولا آکادمی
مقاله پیشنهادی:راهنمای کامل بورسیه تحصیلی ترکیه شامل تمامی رشته ها و ….

نوع آزمون ورودی

این امتحان از نوع چندگزینه ای بوده و برای آزمایش، دو بخش تست مهارت های اصلی و تست مهارت های پیشرفته را شامل می شود. 

پیشینه آزمون ورودی به دانشگاه در ترکیه

ابتدا در سال های پایانی دهه 1960 آزمون Öss به جای گزینش داخلی دانشگاه ها در راستای انتخاب دانشجو، راه اندازی شد. اگرچه به دلیل بالا رفتن تقاضا و افزایش جمعیت جوانان، زیرمجموعه ÖSYM تاسیس گردید. 

کنکور دانشگاه های ترکیه در سال های 1980 تا 1990

در این سال ها دو آزمون ÖSS و ÖYS برگزار می گردید. شرط ورود به آزمون ÖYS عبور از آزمون ÖSS بود. در آزمون اولیه سوالات پایه نهم و در آزمون ثانویه سوالات پایه دهم و یازدهم مطرح می گردید. این روند تا سال 1999 ادامه یافت و در نهایت به صورت سابق درآمد. 

کنکور دانشگاه های ترکیه در سال های 1999 تا 2005

در این سال ها ÖSS تنها امتحانی بود که برای ورود به دانشگاه برگزار می شد. موضوعات ریاضیات، هندسه، شیمی و غیره در 180 سوال ارائه می گردید. یک هفته پس از این امتحان اصلی دانش آموزان باید تست زبان خارجی به نام YDS را می گذراندند. بالاترین نمره که منجر به قبولی در آزمون اصلی می باشد، 380300 در نظر گرفته شده بود. رتبه تحصیلی در دوره دبیرستان نیز در این عدد تاثیرگذار بود. 

کنکور دانشگاه های ترکیه در سال های 2006 تا 2009

در این سال ها تعداد سوالات آزمون افزایش یافته و زمان بیشتری برای آن در نظر گرفتند و آزمون به دو بخش تقسیم شد. هر دو بخش موضوعات متفاوتی را پوشش داده و سوالات به صورت دسته بندی مطرح می گردید. بخش اول سوالات برای همه دانش آموزان و پاسخ به بخش دوم بر اساس دپارتمان و رشته دانش آموز صورت می گرفت. 

کنکور دانشگاه های ترکیه در سال های 2010 تا 2018

آزمون در این سال ها هم شکل با سیستم ÖSS- ÖYS برگزار می گردید. ابتدا عبور از آزمون YGS در ماه مارس ضروری بود سپس قبول شدگان این آزمون در آزمون دیگری به نام LYS شرکت می کردند. این آزمون در 5 مرحله برگزار می شد درحالیکه آزمون قبلی تنها یک بار در سال صورت می گرفت. 

کنکور دانشگاه های ترکیه از سال 2018 تا کنون

برگزاری آزمون ها TYT و AYT از سال 2018 تا کنون صورت می گیرد. به منظور تسهیل حضور دانش آموزان در برنامه های آموزش عالی و مطابق با علایق خود، از سمت مرکز ÖSYM، آزمون YKS برگزار می گردد. این آزمون دارای 3 بخش بوده که شرکت در مرحله اول (TYT) اجباری و دو مرحله دیگر (AYT) و (YDT) اختیاری می باشند. میزان نمره TYT تعیین کننده نوع دوره از جمله کاردانی، کارشناسی، یا آموزش عالی می باشد. 

شرایط کنکور ترکیه برای دانشجویان خارجی 

همچون دانش آموزان ترک، افراد خارجی نیز میبایست برای ادامه تحصیل در کنکور شرکت کنند. امتحان ورودی دانشجویان خارجی برای تحصیل در این کشور YÖS نام دارد. یک سال قبل از تحصیل در این کشور، شرکت در این آزمون ضروری است. حداقل نمره مورد نیاز برای کسب پذیرش، 50 می باشد. امکان جایگزینی آزمون SAT به جای آزمون مذکور وجود دارد که شرایط دیگری برای آن در نظر گرفته شده است. پس از قبولی در کنکور ترکیه برای دریافت ویزای دانشجویی اقدام می شود. 

آزمون YÖS

این آزمون از اساسی ترین و محبوب ترین آزمون ها در میان انواع SAT، TUS، ALES، GRE و GMAT می باشد. دانشجویان خارجی به منظور تحصیل در دانشگاه های این کشور باید از این آزمون نتیجه مناسبی بگیرند. اگرچه در گذشته کنکور ترکیه برای افراد خارجی به صورت سراسری صورت می گرفت اما از سال 2012 هر دانشگاه به طور جداگانه این آزمون را برای پذیرش دانشجوی سراسر جهان برگزار می کند.


راهنمای کامل آزمون یوس ترکیه
کنکور ترکیه

لیست دانشگاه هایی که با آزمون YÖS دانشجو نمی پذیرند

اگرچه آزمون YÖS راه اصلی تحصیلات عالی در ترکیه است، اما تعدادی از دانشگاه ها برای قبول دانشجو معیار خود را دارند از جمله: 

 • دانشگاه فنی خاورمیانه
 • دانشگاه کوک
 • دانشگاه بوغازچی
 • دانشگاه فنی استانبول 
 • دانشگاه بیلکنت
 • دانشگاه سابانچی و غیره
کنکور ترکیه

میزان سختی کنکور دانشگاه های ترکیه (YÖS) برای افراد خارجی چگونه است؟

سختی آزمون یوس ترکیه در هر دانشگاه متفاوت بوده اما به طور کلی به دلیل منابع از قبل تعیین شده، سختی متوسطی دارند. مثلا قبولی در آزمون دانشگاه استانبول از دانشگاه ازمیر ساده تر است. این آزمون به مدت 1 سال معتبر بوده و در صورت عدم پذیرش دانشگاه در این زمان، باید مجددا در آزمون شرکت شود. 

زبان کنکور دانشگاه های ترکیه (YÖS)

امکان انتخاب یکی از دو گزینه انگلیسی و ترکی، برای گذراندن این آزمون فراهم شده و حتی برخی دانشگاه ها از گزینه های دیگری مانند فرانسوی نیز برخودار هستند. اگرچه به طور کلی در پاسخ به سوالات تخصصی مانند ریاضی احتیاج کمتری به مهارت زبانی بوده و بیشتر مهارت تخصصی به کار می آید. اگرچه پس از قبولی در آزمون YÖS باید دوره زبان ترکی به مدت 6 ماه نیز طی شود.

زمان برگزاری آزمون YÖS

در گذشته کنکور ترکیه (YÖS) عموما در ماه ژوئن برگزار می گردید اما امروزه هر دانشگاه زمان برگزاری را مجزا تعیین کرده و بنابراین باید زمان برگزاری را، از دانشگاه مدنظر جویا شد. ثبت نام در این آزمون به طور کلی بهمن ماه بوده و دانشگاه ها از فروردین تا خرداد به برگزاری آن اقدام می کنند. زمان های اعلام شده ممکن است به دلیل تاثیر ویروس کرونا، تاخیر یابند.  

محل برگزاری کنکور ترکیه (YÖS)

تعیین محل آزمون بر عهده دانشگاه هدف بوده و پردیس خود دانشگاه و شهرهای استانبول و آنکارا از مرسوم ترین محل ها هستند. 

 تعداد دفعات برگزاری آزمون YÖS در سال

این آزمون عمدتا تنها یک بار در سال ارائه شده اما برخی دانشگاه ها مانند کارابوک، کاپادوکیا و غیره احتمال برگزاری بیش از یک آزمون در سال را دارند. 

نحوه امتیازدهی در کنکور ترکیه YÖS

این آزمون دارای سه بخش بوده و بالاترین امتیاز آن 100 می باشد. حداقل نمره مورد قبول 50 بوده و امکان نمره منفی در صورت پاسخ نادرست نیز وجود دارد. رقابت بالا در برخی دانشگاه ها باعث شده تا عوامل دیگری مانند نمرات مدارک تحصیلی پیشین نیز در امتیازدهی مدنظر قرار گیرد. 

سرفصل سوالات کنکور دانشگاه های ترکیه YÖS

 1. سوالات بخش هوش

45 تا 55 سوال آزمون به این بخش اختصاص داده شده است. تمرین و تکرار در این بخش تنها لازمه پاسخگویی به این سوالات می باشد. 

 1. سوالات بخش ریاضی

حدود 30 سوال در این بخش آمده است و امکان افزایش تا 45 سوال را دارد. مطالب پایه ای ریاضی دبیرستان از جمله توابع، مثلثات، لگاریتم، مشتق و انتگرال در سوالات این بخش مطرح می شوند. 

 1. سوالات بخش هندسه

آخرین قسمت از سوالات کنکور ترکیه YÖS، به مطالب پایه ای در هندسه اختصاص داده شده است که شامل 5 تا 10 مسئله می شود. به دلیل سوالات کم این بخش، مشاوران نبولا آکادمی تقویت این مهارت را به عنوان یک برتری استراتژیکی در میان دیگر رقبا معرفی می کنند. 


کنکور ترکیه

نحوه قبولی در آزمون YÖS

تهیه منابع مورد نیاز، تمرکز و مطالعه از ملزومات قبولی در هر آزمونی می باشد. برای اطمینان از پذیرش در کنکور ترکیه YÖS، شرکت در دوره ها و کلاس های نبولا آکادمی برای تقویت مهارت ها و جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه توصیه می شود. 

مدارک مورد نیاز برای جلسه آزمون YÖS

پاسپورت، کپی فرم آزمون، مداد، پاک کن و ساعت تنها وسایل مورد نیاز در هنگام حضور در این آزمون می باشد.

شرایط سنی آزمون  YÖS

شرکت در کنکور ترکیه YÖS نیازمند ویژگی سنی خاصی نبوده و تنها با ارائه مدرک دبیرستان در هر سنی می توان در این امتحان شرکت کرد. 

امکان شرکت به صورت آنلاین در آزمون YÖS

تا قبل از همه گیری ویروس کووید، شرکت در این آزمون تنها به صورت حضوری میسر بود اما از سال 2020 آزمون آنلاین در برخی دانشگاه ها مانند دانشگاه آنکارا برگزار شده است. 

مراحل ثبت نام در آزمون YÖS چگونه است؟

برای حضوریابی در کنکور ترکیه YÖS و ثبت نام باید مراحل زیر طی شود: 

 • ورود به سایت دانشگاه مدنظر
 • مطالعه دفترچه آزمون
 • مکانیابی محل برگزاری
 • تکمیل فرم سایت
 • پرداخت هزینه
 • حضور در زمان اعلام شده

برای شرکت در آزمون YÖS چه هزینه ای باید پرداخت کرد؟

هزینه ای که برای شرکت در کنکور ترکیه YÖS باید پرداخت به دانشگاه انتخابی بستگی دارد و حدودا 400 لیر برای آن برآورد می شود. اگرچه عموما دانشگاه های خصوصی هزینه کمتری دریافت کرده و برخی دانشگاه ها مانند دانشگاه آنکارا هزینه را به دلار دریافت می کنند. 

شرایط آزمون  SAT چگونه است؟

یکی دیگر از امتحان های ورودی استاندارد کالج ها و برخی دانشگاه ها برای مخاطبان خارجی این آزمون است. قسمت های مختلف این آزمون در بر گیرنده reading، writing، آزمون ریاضی و  مقاله می باشد. نمره دهی کنکور ترکیه از نوع SAT بین 200 تا 800 می باشد. امتیاز این آزمون باید به وسیله هیئت کالج به ارائه دهندگان بورسیه و یا کالج انتخابی ارسال گردد. 

SAT Registration | How to Register for SAT Exam

آزمون TUS شامل چه شرایطی است؟

این امتحان برای پزشکان در راستای دریافت تخصص برگزار می گردد. پزشکان شاخه های دندانپزشکی، دامپزشکی و غیره می تواند در آن حضور یابند. زمان برگزاری این آزمون در بهار و پاییز در شهر آنکارا می باشد. سوالات این نوع کنکور دانشگاه های ترکیه، 11 درس را پوشش داده و تحت زمانی 210 دقیقه ای ارائه می گردد. لیست دروس شامل: 

 • آناتومی
 • فیزیولوژی، بافت شناسی
 • جنین شناسی
 • میکروبیولوژی
 • آسیب شناسی
 • فارماکولوژی
 • بیماری های داخلی
 • کودکان
 • جابجایی عمومی
 • زنان و زایمان
 • کارآموزی کوتاه مدت

از میان این دروس، دروس مربوط به زنان و زایمان کمترین تعداد سوالات را شامل می شوند. 


TUS Medical Exam: MCQ Quiz! - ProProfs Quiz

شرایط کنکور ترکیه از نوع ALES 

امتحان ورودی جهت شرکت در مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکتری، ALES می باشد. همچنین جهت گذران واحد تخصصی قبولی مربی در دانشگاه ها، نمرات این امتحان ضروری است. دو نهاد YÖK و YSYM این آزمون را در ماه های می و دسامبر برگزار می کنند. این کنکور دانشگاه های ترکیه در بر گیرنده دو سطح بوده و 40 سوال در زمینه ریاضی، هوش و زبان ترکی استانبولی در آن مطرح می گردد. در رشته های مهندسی، نمره سوالات ریاضی حائز اهمیت است. 

نحوه ارزیابی در آزمون ALES

آزمون ALES سه روش ارزیابی را شامل می شود: 

 1. Equally-weighted: این ارزیابی برای سنجش در مقاطع ارشد و دکتری، در تمام رشته های اقتصادی و اداری و نیز تخصص در دانشکده های آموزش و پرورش می باشد. 
 2. بخش ریاضی در کنکور ترکیه از نوع ALES: برای گروه های معماری و مهندسی در مقطع ارشد یا دکتری که بیشتر به ریاضی وابسته است این ارزیابی انجام می گیرد. 
 3. زبانشناسی: سنجشی برای رشته های حقوق، ادبیات، جئوگرافی و غیره در مقطع ارشد و دکتری می باشد. 

First round of Turkey's university entry exam begins

شرایط آزمون GRE چگونه است؟ 

این آزمون نیز در راستای سنجش مهارت های مخاطبان جهت آموزش عالی می باشد و افراد واجد شرایط برای دریافت کمک هزینه تحصیلی از این طریق انتخاب می گردند. سه مهارت محاسبات ریاضی، درک مطلب و مقاله نویسی در آن سنجیده می شود. در بخش درک مطلب کنکور ترکیه از نوع GRE موضوعات سخت و منحصر به فردی مطرح می شود و در بخش ریاضیات، سوال ها به زبان انگلیسی طرح شده و زمان حل کوتاهی ارائه می گردد. از نظر رتبه دستیابی به حداقل نمره 50 در هر بخش از الزامات می باشد.  شرکت در این آزمون برای همه آزاد بوده اما دارندگان مدرک لیسانس یا بالاتر بیشتر به آن علاقمند هستند. 

مزیت های شرکت در آزمون GRE

موسسات آموزش عالی رتبه آزمون GRE را برای تخصیص بورسیه و پذیرش فارغ التحصیلان مدنظر قرار می دهند و برای متقاضیان، آمادگی کنکور ترکیه از نوع GRE از این نظر حائز اهمیت است. نمره این آزمون قابل استفاده در کسب پذیرش دانشکده حقوق و دوره MBA بوده و شانس بیشتری برای موفقیت در پذیرش تحصیلات تکمیلی و استخدام را برای متقاضی به ارمغان می آورد. آژانس های ارائه دهنده خدمات مالی مانند وام تحصیلی و غیره، نمره GRE را بررسی می کنند. 


GRE Exam Pattern and Syllabus 2021 - Leverage Edu

امتیاز آزمون GRE مورد پذیرش چه دانشگاه هایی است؟

دانشگاه های بسیاری رتبه این کنکور ترکیه را برای پذیرش متقاضیان مور تایید قرار داده و بررسی می کنند از جمله: 

 • دانشگاه Istanbul Tech
 • دانشگاه Istanbul Bilgi
 • دانشگاه چوکوروا
 • دانشگاه اقتصاد ازمیر
 • دانشگاه علوم اجتماعی استانبول
 • دانشگاه تکنیکی Yildiz
 • دانشگاه Istanbul Medipol
 • دانشگاه Gebze Technical
 • دانشگاه سابانچی و غیره

C:\Users\polyantha\Pictures\ند.png

نحوه شرکت در آزمون GMAT

یکی دیگر از انواع کنکور دانشگاه های ترکیه آزمون GMAT است. این آزمون ارزیابی معتبر، برای بررسی توانایی شخصی و ذهنی شرکت کنندگان است. امتیاز این آزمون معیار ارزیابی متقاضیان دوره های MBA و MPA در دانشگاه های ترکیه است. عمدتا نحوه برگزاری این آزمون کامپیوتری بوده و پاسخ به هر سوال، نوع سوال بعدی را تعیین می کند. امکان پاسخ ندادن به سوال یا تغییر جواب ها در این آزمون وجود ندارد. امتیاز قبولی این آزمون به موسسه مربوطه وابسته است. 

لیست دانشگاه هایی که مدرک GMAT را می پذیرند

بسیاری از دانشگاه های مدیریت و MBA، کنکور ترکیه از نوع GMAT را برای پذیرش دانشجو معیار قرار می دهند از جمله:

 • دانشگاه Bilkent
 • دانشگاه Sabanci
 • دانشگاه Ozyegin
 • دانشگاه Bogazici
 • دانشگاه Bahecesehir و غیره 

GMAT Exam - Registration, Eligibility, Fees, Dates, Preparation, Result and more.

برنامه های فراهم شده در ترکیه برای محصلان خارجی 

امکان تبادلات با برخی دانشگاه های خارجی و همکاری بین دانشگاه های ترکیه و سازمان های Socrates-Erasmus و CIEE مسیر را برای خارجیان را هموارتر کرده است. 

هزینه های تحصیل در ترکیه برای افراد خارجی

با عبور از مرحله کنکور ترکیه، آنچه که پس از قبولی اهمیت دارد هزینه های تحصیل در ترکیه است.

هزینه اسکان

دانشگاه ها هزینه اتاق و غذا را به صورت جداگانه از شهریه دریافت کرده و مقدار حدودی آن 100 لیر برای هر ماه تخمین زده شده است که امکان دارد برای دانشجویان خارجی این هزینه افزایش یابد. 

شهریه دانشگاه

نرخ هر دانشگاه متفاوت بوده اما حدود کلی آن 500 تا 7500 لیر تخمین زده شده است. برای دریافت کمک هزینه تحصیلی، شرکت در کنکور ترکیه از نوع GRE توصیه می شود.

اجاره مسکن

در صورتیکه دانشجویان علاقمند به زندگی در خارج از محوطه دانشگاه باشند، باید اجاره مسکن حدود 250 تا 500 لیر برای هر ماه را مدنظر قرار دهند. 


Establish a Company in Turkey - OK TAMAM

نبولا آکادمی، ارائه دهنده خدمات متعدد برای علاقمندان به تحصیل درکشور ترکیه بوده که با برگزاری دوره های آمادگی کنکور ترکیه، دوره های آموزش زبان ترکی و همچنین فراهم کردن بورسیه تحصیلی، راه را برای دوستداران امکانات تحصیلی این کشور هموار کرده است. این آکادمی همچنین امکان دریافت مشاوره برای کمک به انتخاب صحیح و همسو با علایق و توانمندی های فردی را فراهم کرده است. این مرکز در شهر استانبول واقع شده و خدمات اسکان و اقامت را نیز برای دانش پژوهان تسهیل می کند. 

مقاله پیشنهادی:راهنمای کامل تحصیل بدون کنکور در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ترکیه مقصد بسیاری از مهاجرین تحصیلی از ایران و دیگر کشورهای جهان بوده و رتبه بالایی در جذب دانشجویان بین الملل دارد. با کامل ترین راهنمای آشنایی و تحصیل در ترکیه با نبولا آکادمی همراه باشید.

فرم سینگل بلاگ

هنوز نظری داده نشده است.


دیدگاه خود را وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *