Skip to content

دانشگاه بغازیچی | Bogazici University

مدرک این دانشگاه مورد تایید کشورهای زیر می باشد

ایران، اروپا، آمریکا، کانادا و استرالیا

نوع دانشگاه

دولتی

شهر

استانبول

سال تاسیس

1971

اطلاعات کلی دانشگاه بغازیچی 

دانشگاه بغازیچی (Boğaziçi Üniversitesi) از جمله دانشگاه های دولتی ترکیه میباشد، که در سطح جهانی رتبه ای سه رقمی دارد. این دانشگاه در کنار پل بسفر استانبول واقع شده است. در این دانشگاه بیش از ده هزار دانشجو در حال تحصیل هستند. اولین موسسه آموزشی که خارج از ایالات متحده تاسیس شد این دانشگاه بود. در واقع بغازیچی از جمله قدیمی ترین دانشگاه های ترکیه میباشد، که در سال 1863 توسط آمریکاییان در کشور ترکیه تاسیس شد، در آن زمان نام این دانشگاه کالج روبرت بود. 

در سال 1971، این دانشگاه به جمهوری ترکیه تحویل داده شد و نامی که امروز بر روی آن است را گرفته، این نام ناشی از موقعیت دانشگاه میباشد که مشرف به رودخانه بسفر در استانبول است. شش پردیس در دانشگاه بغازیچی وجود دارد، که بیشتر آن ها در ضلع اروپایی بسفر واقع شده اند. پردیس جنوبی دارای برخی از قدیمی ترین ساختمان های دانشگاه بوده و همچنین تعدادی دانشکده اصلی را شامل میشود. پردیس شمالی، پردیس هاسار و پردیس اوچاک سوار، همگی در نزدیکی پردیس جنوبی واقع شده اند و دارای برخی از امکانات و بخش های جدید دانشگاه هستند.

حدود 1200 دانشجوی بین المللی از 80 کشور مختلف در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. اعتبار دانشگاه بغازیچی در سطح بین المللی به قدری زیاد است، که دانشگاه هایی مثل هاروارد و پرینستون فارغ التحصیلان این دانشگاه را به راحتی جذب کرده و حتی بورسیه تحصیلی به آن ها اعطا میکنند. 

در سال 2021 دانشگاهی بغازیچی رتبه یکم ترکیه را به خود اختصاص داده بود. به همین خاطر، رقابت در بین متقاضیان برای گرفتن پذیرش این دانشگاه بسیار زیاد است. سالانه تنها 800 نفر از بین 2 میلیون متقاضی که در آزمون این دانشگاه شرکت می کنند، موفق به اخذ پذیرش می شوند. در واقع تنها فقط 1% کسانی که در کنکور ترکیه شرکت می کنند، موفق می شوند در این دانشگاه تحصیل کنند. 

مدل آموزشی دانشگاه بغازیچی که در سال 1923 به تصویب رسید دارای اصولی کاملا مدرن و منطبق با استانداردهای جهانیست، به طوری که کیفیت آموزشی این دانشگاه در ترکیه زبان زد خاص و عام میباشد. 

دانشگاه بغازیچی
دانشگاه بغازیچی – نبولا آکادمی

دانشگاه بغازیچی در یک نگاه 

نا دانشگاه: دانشگاه بغازیچی (Boğaziçi Üniversitesi)
نوع دانشگاه: دواتی

رتبه جهانی: 637

رتبه منطقه: 2

رتبه کشوری: 1

زبان رسمی : انگلیسی و فارسی
تعداد دانشجویان عادی: 17621

تعداد دانشجویان بین المللی: 1232

تعداد کارکنان اداری: 811 

تعداد هیات علمی: 915

آزمون های ورودی: SAT ،ACT ،TYT-AYT 

وبسایت رسمی: www.boun.edu.tr 

شرایط پذیرش دانشگاه بغازیچی 

متقاضیان بین المللی برای اخذ پذیرش در دانشگاه بغازیچی باید در آزمون ست (SAT) و یا (ACT) شرکت کرده و بتوانند حداقل نمره قبولی را کسب کنند. همچین برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز آزمون جی آر ای (GRE) در نظر گرفته شده است. 

پس از قبولی در آزمون ورودی دانشگاه بغازیچی داوطلبان باید مدارک مورد تقاضا را تهیه کرده و به دپارتمان اداری دانشگاه ارسال کنند. مهلت ارسال مدارک از 6 تا 17 ژانویه میباشد.

مدارک کلی مورد نیاز عبارتند از: 

 • قبض پرداخت شهریه
 • ریزنمرات تمام مدارک تحصیلی 
 • ارائه توصیه نامه از استاد راهنما برای مقاطع ارشد و دکتری
 • ارائه رزومه تحصیلی (CV) 
 • مدارک معتبر زبان انگلیسی از قبیل آیلتس یا تافل 
 • انگیزه نامه تحصیلی 

علاوه بر مدارک کلی ذکر شده متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری باید مدارک زیر را نیز ارائه کنند:

 • تکمیل فرم درخواست پذیرش
 • رونوشت مدرک دبیرستان با ترجمه ترکی
 • دیپلم دبیرستان با تاییدیه رسمی از وزارت علوم
 • کارنامه OSYS 
 • کارنامه آزمون SAT: در آزمون ست متقاضیان باید حداقل نمره ریاضی و قرائت را کسب کنند، که برای درس ریاضی حداقل نمره 35 از 40 و برای قرائت متنی 65 از 80 در نظر گرفته شده است.
 • تکمیل اظهارنامه در باره هدف از تحصیل در دانشگاه بغازیچی 
 • پاسپورت بین المللی معتبر
 • رسید هزینه ها و امکان تمکن مالی
 •  تکمیل کامل فرم تقاضای تحصیل دانشگاه
 • ارائه مدرک بچلر
 • اسکن نمره GPA که باید حداقل 2.5 از 4 باشد
 • ارائه اسکن قبولی در آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی
 • دو معرفی نامه آموزشی برای مقطع دکتری
 • ارائه تاییدیه مدرک زبان انگلیسی 
bogazici university night nebulaakademi
دانشگاه بغازیچی – نبولا آکادمی

لیست دانشکده های دانشگاه بغازیچی 

چهار دانشکده در این دانشگاه وجود دارد، که در مقطع کارشناسی گواهی ارائه میکنند. شش دانشکده هم در مقطع تحصیلات تکمیلی ارشد و دکتری به ارائه خدمات می پردازند. طبق سنت دانشگاه بغازیچی دانشجویان اکثرا به زبان آموزشی انگلیسی باهم صحبت میکنند. همچنین دانشگاه بغازیچی دارای دو مدرسه نیز میباشد. 

در پایین دانشکده های مهم دانشگاه بغازیچی را خدمت شما معرفی کرده ایم. 

دانشکده اقتصاد و مدیریت: رشته هایی که در این دانشگاه تدریس می شوند، عبارتند از رشته اقتصاد، مدیریت، علوم سیاسی و روابط بین‌المللی.

دانشکده علوم: دانشکده علوم بغازیچی با لابراتوارهای پیشرفته اش معروف شده؛ این دانشکده شامل رشته های شیمی، ریاضیات، زیست‌شناسی مولکولی، ژنتیک، فیزیک و ترمودینامیک میباشد. 

دانشکده مهندسی: رشته های مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی، مهندسی عمران، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی صنایع، مهندسی کامپیوتر، در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشکده تدریس می شود. 

دانشکده اطلاعات: در این دانشکده دانشگاه بغازیچی رشته های مرتبط با علوم ارتباطی مثل ارتباطات بین‌الملل، مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی، رسانه و علوم شناختی و… تدریس می‌شود.

دانشکده زبان های خارجی: اکثر زبان های خارجی از جمله ترکی، آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی، ایتالیایی، یونانی، ژاپنی، روسی، چینی، لاتین، عربی، فارسی، ارمنی و کره‌ای در این دانشکده توسط اساتید برتر ترکیه تدریس می شود. 

دانشکده آموزش و علوم تربیتی: در این دانشکده رشته‌های علوم تربیتی، آموزش تدریس زبان، آموزش معلمان ابتدایی، علوم دبیرستانی و ریاضیات پایه تدریس می‌شود.

قطعا انتخاب از بین این همه رشته برای کسانی که خواهان تحصیل در ترکیه و دانشگاه بغازیچی هستند، می تواند سردرگم کننده باشد. به همین خاطر به شما پیشنهاد میکنیم، که از خدمات مشاوره ای تخصصی استفاده کنید؛ تا ضریب اشتباه خود را کاهش دهید و بتوانید با یک هزینه مناسب در بهترین دانشگاه های ترکیه تحصیل کنید. نبولا آکادمی همراه شماست، تا با ارائه خدمات مشاوره تخصصی خود شما را در این امر یاری کند. 

 بورسیه تحصیلی دانشگاه بغازیچی 

دانشگاه بغازیچی استانبول برای دانشجویان بومی بین المللی خود سه طرح بورسیه ای در نظر گرفته که عبارتند از بورسیه رتبه های برتر، بورسیه دانشجویان دکتری و بورسیه بر اساس نیاز دانشجویان که در این بخش هریک از این موارد را برایتان شرح میدهیم. 

بورسیه رتبه های برتر دانشگاه بغازیچی بر اساس سوابق تحصیل دانشجویان به آنها اعطا می شود، تا امکان تحصیل رایگان را برای استعدادهای برتر فراهم کند. کسانی که رزومه علمی درخشانی دارند میتوانند از امتیاز این طرح استفاده کرده و به صورت رایگان در این دانشگاه تحصیل کنند. مهلت ثبت نام در این بورس هر ساله از ماه اکتبر تا ژوئن میباشد. اگر دانشجویی این بورسیه را دریافت کند، باید شایستگی علمی خود را به شورای دانشگاه ثابت کند. 

طرح بورس تحصیلی دانشجویان دکترا توسط هیئت مدیره دانشگاه بغازیچی از مارس 2019 در این دانشگاه برای حمایت از دانشجویان دکتری به تصویب رسید. دانشجویانی که  شرایط اخذ بورسیه دکترا در دانشگاه بغازیچی را دارند، توسط کمیته علمی دانشگاه بغازیچی انتخاب می شوند و شرایط بورسیه آن ها توسط رئیس دانشگاه بغازیچی به تصویب میرسد. کسانی که دارای مقالات متعدد و معدل بالایی هستند، شانس بالاتری برای اخذ این بورسیه را دارند. 

طرح بورسیه بر اساس نیاز در دانشگاه بغازیچی برای دانشجویان معمولی دانشگاه در نظر گرفته شده، تا با اعطای بن های تخفیفی و کمک هزینه های تحصیلی ویژه به دانشجویان؛ امکان تحصیل آسان را برای آنها فراهم کند. پس از ارزیابی شرایط مالی متقاضیان، این بورسیه در اختیار آنها قرار میگیرد. دانشجویانی که شرایط تحصیلی مطلوبی داشته و دارای نمره های بالایی باشند، دارای اولویت بیشتری برای گرفتن این بورسیه میباشند. 

امکانات دانشگاه بغازیچی 

امکانات آموزشی و رفاهی زیادی برای رفاه حال دانشجویان در دانشگاه بغازیچی وجود دارد. چون این دانشگاه دولتی بوده و از برترین دانشگاه های ترکیه میباشد، سالانه بودجه های کلانی از طرف دولت برای توسعه امکانات این دانشگاه اختصاص می یابد. 

دانشگاه بغازیچی دارای اساتید برجسته ای میباشد که اغلب در دانشگاه هایی مثل هاروارد، پرینستون و… تحصیل کرده اند. سطح علمی اساتید این دانشگاه به قدری بالاست که سالانه مقالات برتر پژوهشی ترکیه توسط این اساتید تولید میشود. 

خوابگاه های دانشجویی و واحد های آپارتمانی متعددی در اختیار دانشجویان دانشگاه بغازیچی گذاشته میشود تا مشکل اسکان نداشته باشند. 

در دانشگاه بغازیچی مرکز بهداشت بزرگی وجود دارد، که به همه اساتید و دانشجویان خدمات رایگان ارائه میدهد. 

این دانشگاه دارای امکانات ورزشی فراوانی نیز است که از جمله آن ها می توان به یک استادیوم ورزشی بزرگ، استخر روباز، پیست اسکی و دوچرخه سواری و… اشاره کرد.

برنامه های MBA دانشگاه بغازیچی 

کارافرینان مطرحی در ترکیه از دانشگاه بغازیچی فارغ التحصیل شده اند، که آموزش های تخصصی خود را در این دانشگاه دیده اند. در این راستا، دانشگاه برای کسانی که علاقمند به ایجاد کسب و کارهای کوچک و بزرگ و مدیریت این کسب و کارها هستند؛ خدمات یک ساله دوره ام بی ای ارائه میکند. 

از جمله مواردی که به دانشجویان این دوره در دانشگاه بغازیچی آموزش داده میشود، میتوان به چگونگی نوشتن بیزینس پلن، نوشتن مدل کسب و کار، برنامه ریزی استراتژیک، تفکر انتقادی و… اشاره کرد. این دوره با تاکید بر پرورش مهارت، دانشجویان را برای کار کردن در یک محیط واقعی آماده میکند. 

bogazici university students2 nebulaakademi
دانشگاه بغازیچی – نبولا آکادمی

مشاهیر و فارغ التحصیلان معروف دانشگاه بغازیچی 

احمد داوود اوغلو نخست وزیر سابق کشور ترکیه از جمله افراد مشهوری  میباشد، که در دانشگاه بغازیچی تحصیل کرده؛ او در رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل موفق به اخذ فوق دکتری شده و از سال 1999 به عنوان استاد تمام در این دانشگاه تدریس میکند.

ایزل آکای از کارگردانان مشهور ترکیه میباشد، که از این دانشگاه فارغ التحصیل شد. این کارگردان سرشناس آثار بیشمار و ماندگاری را از سال 1996 تاکنون برای ترک زبانان تولید کرده و نامزد دریافت جوایز هنری فراوانی بوده است. 

جم بوینر یکی از تاجران سرشناس کشور ترکیه میباشد، که مدرک مدیریت بازرگانی خود را از دانشگاه بغازیچی اخذ کرده است. او صاحب مجموعه فروشگاه های زنجیره ای بوینر میباشد. این تاجر سرشناس با اقدامات خلاقانه ای که در امر فروش انجام داد، توانست سیستم خرده فروشی را در ترکیه متحول کند. 

امره گونسای از جمله سیاستمداران ترک زبان میباشد، که از دانشگاه بغازیچی فارغ التحصیل شده است. او به عنوان وزیر خارجه ترکیه در سال 1996 برای دولت وقت خدمت کرده و در بین مردم ترکیه محبوبیت ویژه ای دارد. 

فاروق گل، از مشاهیر و اقتصاددانان معروف ترکیه است، که در دانشگاه بغازیچی تحصیل کرده؛ او اکنون یکی از اساتید دانشگاه پرینستون میباشد و نظریه اقتصادی انتخاب واحد مصرف کننده را به جامعه علمی ارائه کرد. جدیدا این دانشمند سرشناس به همراه پروفسور ولفگانگ پسندورفر بر روی نظریه جدید خود به نام ترجیحات آشکار مصرف کننده کار میکنند. 

احمد ییلدیز از دیگر مشاهیر دانشگاه بغازیچی میباشد و به عنوان استاد فیزیک و زیست شناس سلولی در دانشگاه کالیفرنیا مشغول به کار بوده و تدریس میکند. ییلدیز از جمله دانشمندان معروفیست که کمک شایانی در درک روند انتقال درون سلولی داشته، او مدل های نوینی را برای نحوه انتقال پروتئین های حرکتی ارائه داده است. 

از دیگر مشاهیر دانشگاه بغازیچی می توان به افراد سرشناسی مانند انجین آردیچ، نزوت آیدین، گولسی بیرسل، فهریه اوجن، اردن ایروچ، میتی سوزنن و … اشاره کرد. 

سوالات متداول درباره دانشگاه بغازیچی

حداقل نمره قبولی برای رشته های مهندسی در دانشگاه بغازیچی چقدر است؟ 

برای رشته های مهندسی شما باید در آزمون SAT شرکت کرده و حداقل نمره 1300 را کسب کنید. 

میزان شهریه دانشگاه بغازیچی برای هر ترم تحصیلی چقدر است؟ 

با توجه به اینکه بغازیچی یک دانشگاه دولتی است، هزینه بالایی ندارد و شما میتوانید با 2000 تا 6000 لیر برای هر ترم تحصیلی در این دانشگاه تحصیل کنید. همچنین برای اطلاع دقیق از چارت شهریه هر رشته میتوانید به وبسایت این دانشگاه مراجعه کنید. 

آیا رشته های این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم ایران میباشد؟ 

بله، این دانشگاه به خاطر سطح علمی بالایش در ردیف الف دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم است. دانشگاه بغازیچی از برترین دانشگاه های منطقه بوده و در سیستم های رتبه بندی توانسته رتبه دوم را در نشنال رنکینگ از آن خود کند. 

سخن پایانی 

در این مقاله دانشگاه بغازیچی را خدمت شما معرفی کردیم و شرایط تحصیل در این دانشگاه خوب را خدمت شما توضیح دادیم. 

اگر علاقمند به تحصیل در ترکیه هستید با انتخاب این دانشگاه می توانید از مزایای تحصیل در یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه بهره مند شوید. 

0
رتبه جهانی
0
رتبه کشوری

تماس با نبولا

برای دریافت مشاوره تحصیلی در ترکیه، فرم زیر را تکمیل کنید

فرم سینگل بلاگ

تماس با دانشگاه

ایمیل: [email protected]
شماره تماس: 902123595400

آزمون YÖS

راهنمای کامل آزمون یوس ترکیه (YÖS) را در لینک زیر مطالعه نمایید.

آزمون Tomer

راهنمای کامل آزمون تومر ترکیه (TÖMER) را در لینک زیر مطالعه نمایید.