Skip to content

دانشگاه کجاعلی | Kocaeli University

مدرک این دانشگاه مورد تایید کشورهای زیر می باشد

ایران، اروپا، آمریکا، کانادا و استرالیا

نوع دانشگاه

دولتی

شهر

استانبول

سال تاسیس

1992

دانشگاه کجاعلی از دانشگاه دولتی کشور ترکیه می باشد که در استان کوجالی قرار گرفته است. رشته پایه این دانشگاه مهندسی و معماری می باشد که با تاسیس آکادمی مهندسی و معماری در سال ۱۹۷۶ فعالیت خود را آغاز نمود. با تاسیس دانشکده معماری و مهندسی در سال ۱۹۷۶ این آکادمی شروع به پذیرش در رشته های مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مکانیک، علوم پایه و زبان‌های مختلف کرد. 

دانشکده معماری و مهندسی کوجاایلی در سال ۱۹۸۲ به دانشگاه ییلدیز پیوست و تبدیل به بخشی از آن شد. پس از تصمیم دولت ترکیه در سال ۱۹۹۲برای احداث ۲۲ دانشگاه در کل کشور، یکی از دانشگاه هایی که احداث شد؛ همین دانشگاه کجاعلی بود. این دانشگاه در کوجاالی ساخته شد و در زلزله شهر ازمیت متحمل خسارتهای زیادی شد، بعد از بازسازی مجدد دانشگاه به کار خود ادامه داد. در سال ۲۰۰۴ پردیس اصلی دانشگاه به اوموتپه انتقال یافت. 

پردیس اصلی دانشگاه در ۹۰ کیلومتری شهر استانبول و ۵۰ کیلومتری فرودگاه بین المللی ازمیت واقع شده است. دانشگاه قوجاایلی در شرق ترکیه و نزدیکی دریای مرمره واقع شده است. اکثریت دانشکده های دانشگاه قوجالی به جز دانشکده هنرهای زیبا در همین پردیس مرکزی قرار دارند.  

در حال حاضر دانشگاه کوجالی دارای یازده دانشکده، هفت مدرسه (در دانشگاه تحت عنوان دانشکده مطرح هستند)، یک هنرستان زیبا، سه موسسه آموزشی، سیزده مرکز تحقیقاتی، نه مرکز تحقیق و توسعه و ۲۱ مدرسه فنی و حرفه ای می باشد. 

دانشگاه کجاعلی رتبه علمی و پژوهشی بالایی دارد، این دانشگاه از لحاظ پژوهشی رتبه ۴۰۵ را دارد، همچنین یک درصد از کل دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. نسبت استاد به دانشجو در این دانشگاه ۲۹ به یک می باشد. 

دانشگاه کجاعلی دارای ۱۱۴ برنامه مختلف در مقطع کاردانی، ۱۰۹ برنامه برای مقطع کارشناسی، ۱۷۰ برنامه آموزشی برای مقطع کارشناسی ارشد و ۷۳ برنامه دکتری می باشد. تعداد دانشجویان در مقطع کاردانی ۱۹۹۹۷، برای مقطع کارشناسی ۴۰۵۴۹، تعداد دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ۵۳۱۶ و در مقطع دکتری ۱۳۳۸ دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل می باشند. 

دانشگاه کجاعلی
محوطه دانشگاه کجاعلی – نبولا آکادمی

اطلاعات کلی دانشگاه کجاعلی استانبول

نوع دانشگاه: دولتی

زبان تدریس: محوریت اصلی تحصیل در این دانشگاه زبان ترکی می باشد، به جز چند رشته محدود که به زبان انگلیسی نیز تدریس صورت می گیرد 

سال تاسیس: سال ۱۹۹۲

موقعیت مکانی: شهر قوجاایلی در نزدیکی شهر استانبول

رتبه جهانی:  این دانشگاه رتبه ۱۶۲۶ را بین دانشگاه جهان در سال ۲۰۲۲ به دست آورده است. دانشگاه کجاعلی در رتبه بندی URAP مقام ۱۴۱۳ را دارد. 

رتبه قاره آسیا: دانشگاه کجاعلی رتبه ۵۳۷ را بین دانشگاه آسیا دارد

رتبه کشوری: دانشگاه کوجاایلی رتبه ۲۹ را در کشور ترکیه دارد

تعداد کل دانشجویان شاغل به تحصیل: بیش از ۴۵۷۷۷ دانشجو در حال حاضر در این دانشگاه مشغول تحصیلند

تعداد کل دانشجویان بین المللی شاغل به تحصیل: در حال حاضر بیش از ۱۶۰۰ دانشجوی بین المللی از ۱۰۰ کشور دنیا در دانشگاه کوجاایلی در حال تحصیل هستند

تعداد کل کارکنان: دانشگاه کوجاایلی دارای ۲۱۰۳ پرسنل کادر آموزشی می باشد و دارای ۱۷۶۵ کارمند اداری در تمامی دانشکده ها می باشد

آدرس سایت دانشگاه: http://www.kocaeli.edu.tr

شرایط پذیرش دانشگاه کجاعلی استانبول

یکی از دانشگاه های محبوب برای ادامه تحصیل در ترکیه دانشگاه کجاعلی می باشد، از این روی رقابت برای دریافت پذیرش این دانشگاه شدیدا بالا می باشد. از عواملی که این دانشگاه را بین دانشجویان محبوب کرده است، می توان به برنامه های اراسموس، مولانا و فارابی اشاره کرد. 

هر سه تای این برنامه ها روش های تبادل دانشجو با کشورهای دیگر می باشد. برنامه اراسموس به برنامه تبادل دانشجو بین دانشگاه های ترکیه و دانشگاه های اروپایی گفته می شود. در برنامه مولانا هیچ محدودیت جغرافیایی وجود ندارد و با هر دانشگاهی در هر کشوری تبادل صورت می گیرد. در برنامه فارابی به مهمان گرفتن دانشجو برای مدت زمان یک یا دو ترم به دانشگاهی دیگر گفته می شود. 

هر ساله دانشگاه از طریق سایت رسمی مدارک و شرایط لازم برای پذیرش را اعلام می کند و دانشجویان باید در مهلت تعیین شده دانشگاه مدارک خود را به دانشگاه پست کنند. نکته مهم این است که درخواست های خارج از تقویم آموزشی و یا درخواست های آنلاین به هیچ وجه پذیرفته نمی شوند. 

شما می توانید جهت کسب آگاهی از زمان شروع ثبت نام دانشگاه قوجاایلی به سایت نبولا آکادمی مراجعه کنید. نبولا آکادمی تمامی اطلاعات و تقویم های آموزشی دانشگاه ها و زمان آزمون های ورودی را به صورت دقیق اعلام می کند. 

مدارک لازم دانشگاه قوجا ایلی:

 • پر کردن فرم پذیرش دانشگاه برای دانشجویان بین المللی که این فرم برای تمامی رشته ها یکسان بوده و از سایت رسمی دانشگاه قابل دانلود می باشد.
 • ارائه ترجمه مدرک دیپلم که دارای مهر نوتر یا سفارت خانه ترکیه باشد.
 • ارائه ریز نمرات به صورت ترجمه شده به زبان ترکی
 • اکتساب حد نصاب آزمون های ورودی: برای آزمون سات حداقل نمره ۱۰۰۰، برای آزمون GCE به دست آوردن حداقل سه سطح A، کسب نمره ۳ در آزمون ABITUR در رشته های غیر پزشکی و و نمره ۲ در رشته های پزشکی
 • کسب نمره قبولی آزمون یوس

لیست دانشکده های دانشگاه کجاعلی استانبول

 • دانشکده آموزش
 • دانشکده آموزش تکنیکال
 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده الهیات
 • دانشکده اقتصاد و مدیریت
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده تکنولوژی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده علوم سلامت
 • دانشکده علوم ورزشی
 • دانشکده علوم و هنر
 • دانشکده کشتیرانی و دریانوردی
 • دانشکده کشاورزی و علوم طبیعی
 • دانشکده فضانوردی
 • دانشکده هنرهای زیبا
 • دانشکده معماری و طراحی
 • دانشکده مهندسی
kocaeli university nebulaakademi 7
دانشگاه کجاعلی – نبولا آکادمی

لیست رشته ها و شهریه دانشگاه کوجالی استانبول

دانشگاه قوجاایلی ترکیه یکی از گران ترین دانشگاه های دولتی کشور ترکیه می باشد. در لیست زیر شهریه سالانه تعیین شده برای دانشکده های مختلف کجاعلی همراه با ظرفیت دانشجو با آزمون یوس فهرست شده است.

رشته تحصیلی شهریه سالانهظرفیت تحصیل با آزمون
دانشکده آموزش۱۰۰۰۰ لیر۱۰
دانشکده ارتباطات۱۰۰۰۰ لیر۱۰
دانشکده الهیات۱۰۰۰۰ لیر۱۰
دانشکده اقتصاد و مدیریت۱۵۰۰۰ لیر۱۰
دانشکده پزشکی۶۰۰۰۰ لیر۱۰
دانشکده حقوق۲۰۰۰۰ لیر۱۰
دانشکده دندانپزشکی۴۰۰۰۰ لیر۱۰
دانشکده علوم سلامت۲۰۰۰۰ لیر۱۰
دانشکده موسیقی۲۰۰۰۰ لیر۵
دانشکده هنرهای زیبا۲۰۰۰۰ لیر۱۰
دانشکده معماری و طراحی۲۰۰۰۰ لیر۱۰
دانشکده مهندسی۲۰۰۰۰ لیر۱۰
دانشکده فضانوردی۳۰۰۰۰ لیر۱۰
دانشکده دریانوردی۲۰۰۰۰ لیر۱۰
دانشکده تکنولوژی۲۰۰۰۰ لیر۱۰
دانشکده ادبیات و علوم پایه۱۰۰۰۰ لیر۱۰
رشته های کاردانی۵۰۰۰ لیر۱۵
دانشکده تربیت بدنی۱۰۰۰۰ لیر۱۰

نحوه پرداخت شهریه دانشگاه قوجاایلی استانبول

پس از تکمیل فرایند ثبت نام در دانشگاه شما می توانید با شروع سال تحصیلی و مشخص شده میزان شهریه هر ترم نسبت به پرداخت آن اقدام کنید. دانشجویان این امکان را دارند تا هم به صورت نقدی و هم به صورت اقساطی شهریه خود را پرداخت کنند. دو روش برای پرداخت شهریه وجود دارد، یکی به صورت آنلاین و دیگری از طریق سیستم دانشگاه است. پرداخت شهریه با واحد پولی کشور ترکیه و همچنین دلار یا یورو امکان پذیر می باشد. 

امکانات رفاهی دانشگاه کجاعلی استانبول

برای هر دانشجویی امکانات رفاهی دانشگاهی که قصد ادامه تحصیل در آن را دارد، بسیار مهم می باشد. دانشگاه قوجاایلی امکانات اقامتی، تغذیه و تفریحی مناسبی برای دانشجویان فراهم آورده است. دانشجویان می توانند در خوابگاه های دانشگاه با ظرفیت صد نفر مستقر شوند. در کل دانشگاه کجاعلی برای هزار نفر ظرفیت دارد. 

در داخل دانشگاه ناهارخوری ها و کافه تریاهای مختلفی وجود دارد که دارای انواع غذاهای گرم و  سرد می باشند، که به دانشجویان خدمات ارائه می دهند. 

مزیت رفاهی دیگر دانشگاه کجاعلی امکانات درمانی دانشگاه است که با هزینه کم در اختیار دانشجویان و پرسنل دانشگاه می باشد. مرکز آموزشی و درمانی قوجاایلی یک بیمارستان ۲۷۰ تخته است که تحت نظارت دانشگاه می باشد و دارای کلیه خدمات درمانی است. این مرکز خدمات درمانی با قیمت مناسب را در اختیار دانشجویان قرار می دهد. 

سایر خدمات دانشگاه شامل باشگاه ها و انجمن های دانشجویی می باشد، در کل تعداد ۹۷ انجمن دانشجویی در این دانشگاه فعالیت دارند. همچنین سالن ها و زمین های ورزشی متعدد در رشته های مختلف ورزشی در داخل و خارج دانشگاه فعالیت دارند. لازم به ذکر است که این دانشگاه تیم ورزشی ندارد. 

دانشگاه قوجاایلی دارای آمفی تئاتر های متعدد همراه با گالری های هنری است. همچنین دانشگاه سالانه برنامه های متعدد تفریحی و فرهنگی و ورزشی برگزار می کند. دانشجویان هر ساله می توانند در برنامه های تفریحی و کنسرت هایی که دانشگاه برگزار می کند، شرکت کنند. 

دانشگاه دارای امکانات دیگری چون بانک، فروشگاه بزرگ و مرکز خرید بوده و همچنین فضای باز زیبایی دارد. 

امکانات آموزشی دانشگاه کجاعلی استانبول

چشم انداز دانشگاه کجاعلی تبدیل شدن به یک دانشگاه مدرن و به روز با رتبه جهانی بالا می باشد، از این روی امکانات زیادی در اختیار دانشجویان قرار داده است. اگر در فکر انتخاب دانشگاه کجاعلی برای ادامه تحصیل می باشید، آگاهی از امکانات رفاهی، علمی و خدمات دانشگاه برایتان مهم و ضروری باشد. 

از امکانات علمی این دانشگاه می توان به وجود آزمایشگاههای مجهز و مدرن، کارگاههای با امکانات کامل و بزرگ، کتابخانه های غنی از کتابهای بروز علمی (دانشگاه کجاایلی در کل دارای ۴۸ کتابخانه می باشد)، موسسه های فراوان اشاره کرد. کتابخانه این دانشگاه در کل دارای هزاران جلد کتاب به روز و معتبر علمی می باشد.

دانشگاه کجاعلی دارای ۱۵ مرکز تحقیقات مختلف در رشته های مختلف می باشد. همچنین دانشگاه داری یک پارک توسعه و فناوری است. 

دانشگاه دارای مرکز آموزش زبان ترکی برای دانشجویان بین المللی نیز می باشد، که با شرکت در آن دانشجویان می توانند نسبت به ارتقای سطح زبان ترکی خود اقدام کنند. 

kocaeli university nebulaakademi 10
کتابخانه دانشگاه کجاعلی – نبولا آکادمی

سخن آخر

امروزه تحصیل در ترکیه مقصد مهاجرتی دانشجویان بسیاری می باشد، که این مهم به علت استانداردهای بالای آموزشی و رفاهی دانشگاه های این کشور است. یکی از دانشگاه های مورد توجه برای ادامه تحصیل دانشگاه کجاعلی استانبول می باشد. این دانشگاه اهداف و چشم انداز ویژه ای برای خود تعیین کرده است، که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تولید دانش با تحقیقات علمی و پژوهشی در رشته های بهداشت، جامعه، فرهنگ، هنر، ورزش، اقتصاد می باشد. 
 •  تربیت دانشجویان آزاداندیش، خلاق، بشردوست، کارآمد و کاربلد است
 • ادغام تکنولوژی و دانش
 • حمایت از آموزش های بین المللی

اگر قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه های ترکیه همچون دانشگاه مدیپول استانبول یا دانشگاه کجاعلی را دارید، ما به شما توصیه میکنیم که با مراجعه به وب سایت دانشگاه و بررسی تمام شرایط و نکات اخذ پذیرش با اطلاعات کامل برای ثبت نام اقدام کنید. البته ما در نبولا آکادمی نیز همراه شما هستیم تا هر گونه پرسشی در مورد اخذ پذیرش از این دانشگاه دارید را پاسخ دهیم. همچنین نبولا آکادمی با برگزاری دوره های مختلف شما را برای دریافت پذیرش و همچنین اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه آماده می کند. 

0
رتبه جهانی
0
رتبه کشوری

تماس با نبولا

برای دریافت مشاوره تحصیلی در ترکیه، فرم زیر را تکمیل کنید

فرم سینگل بلاگ

تماس با دانشگاه

ایمیل: [email protected]
شماره تماس: 902623031043

آزمون YÖS

راهنمای کامل آزمون یوس ترکیه (YÖS) را در لینک زیر مطالعه نمایید.

آزمون Tomer

راهنمای کامل آزمون تومر ترکیه (TÖMER) را در لینک زیر مطالعه نمایید.